Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Σελίδα Εθνικής Γυναικών

Ευρωμπάσκετ Γυναικών: Πρεμιέρα με Σερβία η Εθνική

Ευρωμπάσκετ Γυναικών: Πρεμιέρα με Σερβία η Εθνική

Η μεγάλη στιγμή έφτασε για την Εθνική Γυναικών… Αύριο στις 7μ.μ. (ΕΡΤ2) ρίχνεται στη μάχη του Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας με πρώτη αντίπαλο την Σερβία. (περισσότερα…)

Γυναικών: Τα προηγούμενα Ευρωμπάσκετ της Εθνικής

Γυναικών: Τα προηγούμενα Ευρωμπάσκετ της Εθνικής

Πριν φτάσει στην Τσεχία η Εθνική Γυναικών είχε  δώσει άλλες επτά φορές το «παρών» σε τελική φάση Ευρωμπάσκετ. Κορυφαία στιγμή ήταν η 5η θέση το 2009 στη Λετονία με την Εβίνα Μάλτση να αναδεικνύεται και MVP της διοργάνωσης. (περισσότερα…)

Γυναικών: Πρώτη προπόνηση στην Πράγα

Γυναικών: Πρώτη προπόνηση στην Πράγα

Την πρώτη της προπόνηση στο Κράλοβκα Αρίνα στην Πράγα πραγματοποίησε σήμερα το απόγευμα η Εθνική Γυναικών έχοντας μια αρχική «γνωριμία» με το γήπεδο που θα γίνουν οι αγώνες του Γ’ Ομίλου. (περισσότερα…)

Γυναικών: Έφτασε στην Πράγα η Εθνική

Γυναικών: Έφτασε στην Πράγα η Εθνική

Στην Πράγα βρίσκεται από το μεσημέρι η Εθνική Γυναικών και μετρά πλέον αντίστροφα για τη συμμετοχή της στο Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας. (περισσότερα…)

Σύνθεση Εθνικής Γυναικών
ΑρΟνοματεπώνυμοΗμΓενΎψοςΘέσηΟμάδα
Πηνελόπη Παυλοπούλου03.03.19961.701Sepsi (Ρουμανία)
Αγγελική Νικολοπούλου02.05.19911.761Ολυμπιακός
Άννα Νίκη Σταμολάμπρου26.08.19951.701Ολυμπιακός
Μαριέλλα Φασούλα02.09.19971.955Perfumerias Avenida (Ισπανία)
Ελεάννα Χριστινάκη16.12.19961.843Al Qazeres (Ισπανία)
Έλενα Μποσγανά04.12.20031.882-3Stanford (NCAA)
Διονυσία Αλεξανδρή24.10.19891.651Ολυμπιακός
Ιωάννα Δίελλα02.06.19901.823Παναθηναϊκός
Γεωργία Γρηγοροπούλου06.01.20041.914-5Πρωτέας Βούλας
Χριστίνα Αναστασοπούλου25.11.20021.833-4Πρωτέας Βούλας
Κατερίνα Σωτηρίου03.01.19841.863-4Cegled
Άρτεμις Σπανού01.01.19931.864-5VBW Arka Gdynia
Έλενα Τσινέκε11.07.19991.762South Florida (NCAA)
Ιωάννα Χατζηλεοντή05.01.20021.854Kansas (NCAA)
Βασιλική Λούκα06.07.19961.935Helsingborg (Σουηδία)
Βασιλική Πανούση23.02.19951.701-2ΠΑΣ Γιάννινα
Στέλλα Φουράκη24.03.19941.885Gisa Lions (Γερμανία)

Προπονητής: 

Προγραμματισμός Εθνικής

Προγραμματισμός Εθνικής
Ανδρών
Γυναικών
19/7 Ηράκλειο 18.00 Ουκρανία - Ελλάδα 49-88
20/7 Ηράκλειο 18.00 Ελλάδα – Ρωσία 84-70
21/7 Ηράκλειο 18.00 Βέλγιο - Ελλάδα 78-64
23/7 Ηράκλειο 18.00 Ελλάδα - Ισραήλ 82-70
24/7 Ηράκλειο 18.00 Ελλάδα - Σλοβενία 63-84
Ανδρ_U20
14/7 Γερεβάν 15.00 Ελλάδα – Αλβανία 112-45
15/7 Γερεβάν 16.00 Ελβετία – Ελλάδα 68-69
17/7 Γερεβάν 29.15 Ελλάδα – Αρμενία 88-52
18/7 Γερεβάν 15.00 Ουκρανία - Ελλάδα 54-59
Γυναικ_U20
3/8 Τελ Αβίβ 17.30 Εσθονία – Ελλάδα
4/8 Τελ Αβίβ 17.30 Ελλάδα – Λιθουανία
5/8 Τελ Αβίβ 17.30 Πορτογαλία - Ελλάδα
7/8 Τελ Αβίβ 20.30 Ελλάδα - Ισραήλ
8/8 Τελ Αβίβ 17.30 Ελλάδα - Γαλλία
Εφήβων_U18
27/7 Ηράκλειο 18.00 Ελλάδα – Πολωνία
28/7 Ηράκλειο 18.00 Γαλλία – Ελλάδα
29/7 Ηράκλειο 18.00 Ελλάδα – Σλοβακία
31/7 Ηράκλειο 18.00 Ισπανία – Ελλάδα
01/8 Ηράκλειο 18.00 Ισραήλ – Ελλάδα
Νεανίδων_U18
Παίδων_U16
Γερμανία - Ελλάδα 65-47
Ελλάδα - Βουλγαρία 56-51
Ελλάδα - Γαλλία 43-82
Λετονία - Ελλάδα 55-51
Ελλάδα - Φινλανδία 58-54
Κορασίδων_U16
Ανδρ_3X3
Γυναικ_3X3