Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Σελίδα Εθνικής Ανδρών

Ανδρών: Το πρόγραμμα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Ανδρών: Το πρόγραμμα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία εκτός έδρας θα αρχίσει η Εθνική Ανδρών την προσπάθεια πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Το πλήρες πρόγραμμα της πρώτης φάσης των ομίλων στον δεύτερο όμιλο, όπου συμμετέχει η ελληνική ομάδα, έχει ως εξής: Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2021 Μεγάλη Βρετανία-Ελλάδα Λευκορωσία-Τουρκία Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021

Ανδρών: Η κλήρωση για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023

Ανδρών: Η κλήρωση για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023

Η κλήρωση για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ανδρών 2023, που θα συνδιοργανωθεί από Ινδονησία, Ιαπωνία και Φιλιππίνες, έφερε την Εθνική Ανδρών αντιμέτωπη στον δεύτερο όμιλο με Τουρκία, Μεγάλη Βρετανία και Λευκορωσία.   Κάθε ομάδα θα δώσει έξι παιχνίδια, τρία εντός και τρία εκτός έδρας, σε ισάριθμα «παράθυρα». Οι τρεις

Ανδρών: Η διαδικασία της κλήρωσης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Ανδρών: Η διαδικασία της κλήρωσης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Το μεσημέρι της Τρίτης (13:00) πραγματοποιείται η κλήρωση για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ανδρών 2023, που θα συνδιοργανωθεί από Ινδονησία, Ιαπωνία και Φιλιππίνες. Οι 32 ομάδες που θα διεκδικήσουν τα 12 εισιτήρια από τη ζώνη της Ευρώπης θα χωριστούν σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων. Κάθε ομάδα θα δώσει έξι

Πανελλήνιο Εφήβων: Τιμήθηκε ο Νίκος Ζήσης

Πανελλήνιο Εφήβων: Τιμήθηκε ο Νίκος Ζήσης

Πριν από την έναρξη του τελευταίου αγώνα της πρώτης μέρας του 48ου Πανελληνίου Εφήβων στη ΧΑΝΘ, η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης τίμησε για την προσφορά του στο Ελληνικό μπάσκετ τον Νίκο Ζήση που πρόσφατα ανακοίνωσε την αποχώρησή του από τα παρκέ. Ο πρόεδρος της ΕΚΑΣΘ και μέλος της προσωρινής διοίκησης της

Σύνθεση Εθνικής Ανδρών
ΑρΟνοματεπώνυμοΗμΓενΎψοςΟμάδαΣυμΠόντοι
1Νίκος Ρογκαβόπουλος27.06.20012.03ΑΕΚ515
2Λίνος Χρυσικόπουλος01.12.19932.07ΑΕΚ1462
4Δημήτρης Κατσίβελης01.10.19911.94ΑΕΚ23122
5Γιαννούλης Λαρεντζάκης22.09.19931.96Ολυμπιακός34256
6Βασίλης Καββαδάς28.12.19922.06Ηρακλής29140
8Νικ Καλάθης07.02.19891.98Μπαρτσελόνα1231042
10Κώστας Σλούκας15.01.19901.98Ολυμπιακός105693
14Γιώργος Παπαγιάννης03.07.19972.17Παναθηναϊκός37231
31Χάρης Γιαννόπουλος13.07.19892.00Προμηθέας Πάτρας2289
37Κώστας Αντετοκούνμπο20.11.19972.10Λος Άντζελες Λέικερς938
41Λεωνίδας Κασελάκης01.06.19901.98Παναθηναϊκός1690
44Ντίνος Μήτογλου11.06.19962.10Αρμάνι Μιλάνο22188

Προπονητής: 

Προγραμματισμός Εθνικής

Προγραμματισμός Εθνικής
Ανδρών
Γυναικών
19/7 Ηράκλειο 18.00 Ουκρανία - Ελλάδα 49-88
20/7 Ηράκλειο 18.00 Ελλάδα – Ρωσία 84-70
21/7 Ηράκλειο 18.00 Βέλγιο - Ελλάδα 78-64
23/7 Ηράκλειο 18.00 Ελλάδα - Ισραήλ 82-70
24/7 Ηράκλειο 18.00 Ελλάδα - Σλοβενία 63-84
Ανδρ_U20
14/7 Γερεβάν 15.00 Ελλάδα – Αλβανία 112-45
15/7 Γερεβάν 16.00 Ελβετία – Ελλάδα 68-69
17/7 Γερεβάν 29.15 Ελλάδα – Αρμενία 88-52
18/7 Γερεβάν 15.00 Ουκρανία - Ελλάδα 54-59
Γυναικ_U20
3/8 Τελ Αβίβ 17.30 Εσθονία – Ελλάδα
4/8 Τελ Αβίβ 17.30 Ελλάδα – Λιθουανία
5/8 Τελ Αβίβ 17.30 Πορτογαλία - Ελλάδα
7/8 Τελ Αβίβ 20.30 Ελλάδα - Ισραήλ
8/8 Τελ Αβίβ 17.30 Ελλάδα - Γαλλία
Εφήβων_U18
27/7 Ηράκλειο 18.00 Ελλάδα – Πολωνία
28/7 Ηράκλειο 18.00 Γαλλία – Ελλάδα
29/7 Ηράκλειο 18.00 Ελλάδα – Σλοβακία
31/7 Ηράκλειο 18.00 Ισπανία – Ελλάδα
01/8 Ηράκλειο 18.00 Ισραήλ – Ελλάδα
Νεανίδων_U18
Παίδων_U16
Γερμανία - Ελλάδα 65-47
Ελλάδα - Βουλγαρία 56-51
Ελλάδα - Γαλλία 43-82
Λετονία - Ελλάδα 55-51
Ελλάδα - Φινλανδία 58-54
Κορασίδων_U16
Ανδρ_3X3
Γυναικ_3X3