Menu

Α1 Γυναικών: Οι κορυφαίες των αριθμών

Ολοκληρώθηκε και η 5η Αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών και αρκετές είναι οι αθλήτριες που διακρίθηκαν και αυτό το Σαββατοκύριακο.  

Η Γκίντλεϊ της Ελευθερίας Μοσχάτου σημείωσε 28 πόντους, η Λανγκ της Δάφνης Αγίου Δημητρίου μάζεψε 14 ριμπάουντ και η Λύμουρα του ΠΑΟΚ μοίρασε 7 ασίστ.

Double double

Γκρέιβς (Ολυμπιακός): 17 πόντοι, 10 ριμπάουντ
Βαϊολετάμα (ΠΑΟΚ): 23 πόντοι, 10 ριμπάουντ
Κάμπελ (Κρόνος Αγ.Δημ.) 15 πόντους, 10 ριμπάουντ
Ρέιμερ (Σπόρτιγκ): 21 πόντους, 10 ριμπάουντ
Κάλχουν (ΠΑΣ Γιαννινα): 16 πόντους, 13 ριμπάουντ
Λάνγκ (Δαφνη Αγ.Δημ.): 16 πόντους, 14 ριμπάουντ

MVP της αγωνιστικής αναδείχθηκε η Λολίτα Λύμουρα του ΠΑΟΚ 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ,  1 κλέψιμο και 33 στο σύστημα αξιολόγησης.

Πόντοι: 1. Τζέιμς (Ελευθερία Μοσχ.) 110, 2.Μοντγκόμερι (ΠΑΣ Γιάννινα) 110, 3. Ρέιμερ (Σπόρτιγκ) 107, 4. Μούρερ (Σπόρτιγκ ) 93, 5. Μπεσάρντ 93.

Ριμπάουντ: 1. Κάμπελ (Κρόνος Αγ. Δημ.) 64, 2. Τσέσλεκ (Νίκη Λευκάδας) 61, 3. Μπουθ (ΟΑ Χανίων) 58, 4. Λάνγκ (Δάφνη Αγ.Δημ.) 55, 5. Ρέιμερ (Σπόρτιγκ) 52.

Ασίστ:  1.Λύμουρα (ΠΑΟΚ) 41, 2. Ακλ (Εσπερίδες) 28, 3. Νικολοπούλου (Ολυμπιακός) 25, 4. Μπιν (ΟΑ Χανίων) 25, 5.Μακέι (Παναθηναϊκός) 25.

Κλεψίματα: 1. Αλεξανδρή (Ελευθερία Μοσχ.) 14, 2. Πούλινς (Παναθηναϊκός) 12, 3. Ακλ (Εσπερίδες) 12, 4.  Μπουθ (ΟΑ Χανίων) 11, 5. Μπιν (ΟΑ Χανίων) 11.

Κοψίματα: 1. Λανγκ (Δάφνη Αγ.Δημ.) 10, 2.Μπουθ (ΟΑ Χανίων) 7, 3.Τσέσλεκ (Νίκη Λευκάδας) 6, 4. Μάιζ (Εσπερίδες) 5, 5. Μπαρνς (Μελίσσια) 4.

Διαβάστε περισσότερα...

Α1 Γυναικών: 1η Αγωνιστική - Αποτελέσματα

Για την 1η Αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών ο Ολυμπιακός επικράτησε με 100-48 εκτός έδρας του ΠΑΣ Γιάννινα.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 48-100
Διαιτητές: Θεοδώρου-Φουτζήλας-Τζιοπάνος Γ.
Δεκάλεπτα: 13-19, 23-51, 40-73, 48-100
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου, Μοντγκόμερι 18(2), Τραγουστή, Κατσαμούρη 4, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 2, Τζήμου 2, Μογκνταντ 9(1), Ντάλα, Τόμπκινς 13(1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 11(2), Σταμάτη 12(1), Αυτζή 2, Παυλοπούλου 10(2), Νικολοπούλου 7, Σωτηρίου 6, Γκρέιβς 13, Γέμελος 11(2), Γιουρτσένκοβα 14, Λουκά, Κοσμά 3, Σταμολάμπρου 11(3).

Το αυριανό πρόγραμμα - Κυριακή 13 Οκτωβρίου

Εσπέρου 17.00 Εσπερίδες-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Ορφανός Ιορδ.-Λαζαρίδης-Παπαδόπουλος Χρ. (Μπεσκάκη)

Λευκάδας 14.00 Νίκη Λευκάδας-ΚΑΟ Μελισσίων Τσακαλογιάννης-Λογοθέτης-Τσακιράκη (Ιωακειμίδης)

Σπόρτιγκ 13.00 Σπόρτιγκ-Ελευθερία Μοσχάτου Γιακείμη-Αποστολίδης-Ραχιώτης (Φαλούκας)

Χανίων 14.00 ΟΑ Χανίων-Δάφνη Αγ. Δημητρίου Κονταράτος-Αντωνιάδης-Ασλανίδης (Πετράκης)

ΠΑΟΚ 13.00 ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός Παφίλης-Ντόγκας-Χατζημπαλίδης (Κασαπίδης)
 

Διαβάστε περισσότερα...

Οι προκηρύξεις για τα εθνικά πρωταθλήματα και το Κύπελλο

Στην ιστοσελίδα της ΕΟΚ δημοσιεύονται αναλυτικά οι προκηρύξεις για τα εθνικά πρωταθλήματα και το Κύπελλο Ελλάδας της περιόδου 2019-2020. 

Γενική Προκήρυξη Πρωταθλημάτων ΕΟΚ, Αγωνιστικής περιόδου 2019-2020    

Ειδική Προκήρυξη Κυπέλλου Γυναικών 

Δήλωση συμμετοχής Κυπέλλου Γυναικών 

Ειδική Προκήρυξη Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών 

Δήλωση συμμετοχής Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών 

Ειδική Προκήρυξη Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών 

Δήλωση συμμετοχής Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών 

Ειδική Προκήρυξη Κυπέλλου Ανδρών 

Δήλωση Συμμετοχής Κυπέλλου Ανδρών 

Ειδική Προκήρυξη Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών 

Δήλωση Συμμετοχής Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών 

Ειδική Προκήρυξη Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών 

Δήλωση Συμμετοχής Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών 

Ειδική Προκήρυξη Γ’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών 

Δήλωση Συμμετοχής Γ’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών 


 

Διαβάστε περισσότερα...

Μπαράζ ανόδου: Στην Α1 Γυναικών ο Κρόνος Αγ. Δημ.

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου είναι η τρίτη ομάδα από την Α2 Γυναικών που εξασφάλισε την άνοδο στην Α1. Σε αγώνα μπαράζ που έγινε στην Πάτρα επικράτησε με 66-52 του ΠΑΣ Γιάννινα από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη μεγάλη κατηγορία του γυναικείου μπάσκετ.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου – ΠΑΣ Γιάννινα 66-52
(Παρέχεται ΠΛΗΡΗΣ στατιστική κάλυψη - η οποία ήταν και ΖΩΝΤΑΝΗ κατά την διάρκεια της αναμέτρησης-, κάνοντας απλά κλικ στην αναμέτρηση! )

Διαιτητές: Κοντίλης-Δολγύρας
Δεκάλεπτα: 24-8, 40-16, 53-34, 66-52
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Νανακος – Νικολαϊδου): Μποσγανά 10, Κήτσιου 10(1), Βιντσιλαίου 11, Τσιχλακη 3(1), Γασπαράτου 5(1), Αναστασοπούλου 16, Γκέργκι 2, Πανταζή 9.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόνου 8(2), Σαρηγιαννίδου 15(2), Χρηστάκη 1, Μεντεσίδου 6,  Ξανθοπούλου 8(1), Διαμαντοπούλου, Ντάλλα 14(2), Μπουκουβάλα.

Διαβάστε περισσότερα...

Α1 Γυναικών: Αποτελέσματα Play Out

Ο Σπόρτιγκ σε αναμέτρηση για τα play out της Α1 Γυναικών επιβλήθηκε με 70-68 του Πρωτέα Βούλας και με 3-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις  εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα ο Πρωτέας Βούλας υποβιβάστηκε στην Α2 Γυναικών.

Διαβάστε περισσότερα...

Α1 Γυναικών: Αποτελέσματα Play Out

Στην Α1 Γυναικών θα αγωνίζεται και την επόμενη σεζόν ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε με 78-70 του Ηρακλή σε αναμέτρηση για τα Play Out κάνοντας το 3-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (περιλαμβάνονται και οι αγώνες της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος).

Πανιώνιος – Ηρακλής 78-70
Διαιτητές: Κοντίλης-Φάκαρος
Δεκάλεπτα: 21-10, 41-32, 62-52, 78-70
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ρουμπελάκης): Καλογήρου 2, Σπαθάρου 4, Γκρίτζα 2, Γρηγορίου 2, Μπρουκ 15(4), Δίελα 1, Θεοδωρομανωλάκη 7(1), Κόρινεκ 20(2), Τόμπκινς 25(1).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Λαμπρόπουλος): Κάντις 13, Τσουμπέρλη 4, Πετρίδου Ε., Γιαννούδη 15, Μπράιαντ 24, Λογδανίδου, Λιούις 14(4).

Διαβάστε περισσότερα...

Αγώνας μπαράζ για άνοδο στην Α1 Γυναικών

Σύμφωνα με το άρθρο 12 – παρ. Γε της Ειδικής Προκήρυξης Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών 2018 – 2019, θα γίνει ο παρακάτω αγώνας κατάταξης μεταξύ των Σωματείων που κατέλαβαν την 2η θέση της βαθμολογίας στον 1ο και 2ο Όμιλο για τον καθορισμό της ομάδας που θα ανέλθει στην Α1’ Εθνική κατηγορία γυναικών την αγωνιστική περιόδου 2019 - 2020.

Κυριακή 12 Μαΐου
Προμηθέα Πάτρας 15.30 ΓΣ Κρόνος Αγίου Δημητρίου – ΠΑΣ Γιάννινα

Διαβάστε περισσότερα...

Α1 Γυναικών: Αποτελέσματα 21ης Αγωνιστικής

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης Αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών η Δάφνη Αγίου Δημητρίου επικράτησε με 81-65 του Πρωτέα Βούλας.

Δάφνη Αγίου Δημητρίου – Πρωτέας Βούλας 81-65
Διαιτητές: Μαραμής, Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 22-21, 42-35, 59-52, 81-65
ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Τζέιμς 32(1), Αλεξανδρή 10(1), Σουλτάνη 2, Γούναρη 4(1), Τσίκα, Τετενέ, Σακελλαρίδου, Σίντομ 17, Μπράουν 16.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κονιδάρης): Μπουντούρη, Θεοδώρου 3(1), Κολλάτου 12(2), Σακελλαρίου, Χατζηγιακουμή, Ντάνου, Αναστασοπούλου, Πέρκινς  13(2), Αλμπάνεζ 13, Ντέλβα 24.

Βαθμολογία

1. Ολυμπιακός 40

2. ΠΑΟΚ 36

3. Δάφνη Αγ.Δημ. 34

4. Νίκη Λευκάδας  31

5. Πρωτέας Βούλας 30

6. Εσπερίδες Καλλιθέας 30

7. Ελευθερία Μοσχάτου 29

8. Σπόρτιγκ 29

9. Καλύβια 29

10. Πανιώνιος 28

11. Ηρακλής  25

12. Αθηναϊκός 22

*Δάφνη Αγίου Δημητρίου και Πρωτέας Βούλας έχουν από έναν αγώνα περισσότερο

Διαβάστε περισσότερα...

Διαιτητές-Κομισάριοι Α1 Γυναικών (20η αγωνιστική, 7/4)

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της 20ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, είναι:

Κυριακή 7 Απριλίου 
Μίλωνα 14.00 Πανιώνιος-Ολυμπιακός Παυλόπουλος-Φραγκούλη (Δούκας)
Σπόρτιγκ 14.00 Σπόρτιγκ-Εσπερίδες Καλλιθέας Μπούκας-Καλογερόπουλος Φ. (Τηγάνης) 
Μοσχάτου 14.00 Ελευθερία Μοσχάτου-ΓΑΣ Καλυβίων Καραβίτης-Τσολάκος (Παπαδόπουλος Κ.)
Γ. Γεννηματάς 14.00 Πρωτέας Βούλας-Ηρακλής Μαρίγλη-Μαρινάκης (Τεφτίκης) 
ΔΑΚ Λευκάδας 14.00 Νίκη Λευκάδας-Δάφνη Αγ. Δημητρίου Κωνσταντινίδου-Λογοθέτης (Κανελλόπουλος) 
Δ. Καλτσάς 14.00 Αθηναϊκός-ΠΑΟΚ Καρανικόλα Αλ.-Μπακετέα (Μπεσκάκη) 
 

Διαβάστε περισσότερα...