Ευρωλίγκα: Μακάμπι-Ολυμπιακός 90-84 (pics, vid)

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 90-84 από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας υποχωρώντας στο 6-3. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε 21 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Σάσα Βεζένκοφ, 15 ο Κώστας Σλούκας και 13 ο Κώστας Σλούκας.

Οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Παπανικολάου προηγήθηκαν με επτά στο πρώτο πεντάλεπτο (8-15), αλλά τα τρίποντα του Μπόλντγουιν επέτρεψαν στη Μακάμπι να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά, 22-20. Οι «ερυθρόλευκοι» παίρνοντας σκορ από τον Βεζένκοφ έκλεισαν το ημίχρονο προπορευόμενοι, 43-45, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο με πολλές λύσεις από τον Λαρεντζάκη έφτασαν ακόμη και στο +11, 52-63. Οι γηπεδούχοι με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ κατάφεραν στα μισά της τέταρτης περιόδου να περάσουν μπροστά, 73-71. Παρά τις προσπάθειες του Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να αποφύγει την πρώτη του εκτός έδρας ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84

Δείτε εδώ την στατιστική του αγώνα

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Χορντόφ (Κροατία), Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία)