Menu

BCL: Άρης-Ιρόνι Ναχαρίγια 85-58

Ο Άρης πήρε το προβάδισμα νωρίς στον αγώνα, δεν επέτρεψε να του ξεφύγει, άρχισε να χτίζει και διαφορά για να φτάσει στο τελικό 85-58 επί της Ιρόνι Ναχαρίγια εντός έδρας, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Διαβάστε περισσότερα...

BCL: Μπάκεν Μπέαρς-Άρης 78-92

Ο Άρης με καλύτερο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο βρήκε και τα εύστοχα τρίποντα που ήθελε, πήρε την εκτός έδρας νίκη από την Μπάκεν Μπέαρς με το τελικό 78-92, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Διαβάστε περισσότερα...

BCL: Φράπορτ Σκαϊλάινερς-Άρης 81-74

Ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά η Φράπορτ Σκαϊλάινερς ήταν αυτή που τελικά πήρε τη νίκη στη Γερμανία με το τελικό 81-74, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Διαβάστε περισσότερα...

BCL: Νίμπουρκ-Άρης 87-79

Παρά το προβάδισμα νωρίς στον αγώνα, ο Άρης βρέθηκε να «κυνηγάει» από τα μισά της πρώτης περιόδου, επέστρεψε από το -19, αλλά τελικά η Νίμπουρκ ήταν αυτή που στο γήπεδό της πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 87-79, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Διαβάστε περισσότερα...

BCL: Με όπλο την έδρα ΑΕΚ, Άρης και ΠΑΟΚ

Δυνατοί αγώνες περιμένουν τις ελληνικές ομάδες στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Αύριο (8/11) ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τη Βιλερμπάν στις 19.00 (EΡΤ), ενώ δύο ώρες αργότερα θα γίνει το τζάμπολ της αναμέτρησης ΑΕΚ-Ντινάμο Σάσαρι (21.00, Novasports2). Την Τετάρτη (9/11) ο Άρης θα δώσει τον δικό του αγώνα, με αντίπαλο την επίσης αήττητη, Μπάνβιτ (21.00, NovaSports2).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής

Το πρόγραμμα

Α’ Όμιλος

8/11:21.00 Φράπορτ Σκαϊλάινερς-Νίμπουρκ, 21.00 Έλιος Σανς-Μπάκεν Μπέαρς

9/11:21.00 Άρης-Μπάνβιτ, 21.30 Μονακό-Ιρόνι Ναχαρίγια

Β’ Όμιλος

8/11:18.00 Χιμίκ-Κατάγια Μπάσκετ, 19.00 Αουτοντόρ Σάρατοφ-Πινάρ Καρσίγιακα, 21.30 Λε Μαν Σαρτ-Οράντεα

9/11:21.30 Ουμάνα Ρέγερ Βενέτσια-Μακάμπι Ραντ Μέντια

Γ’ Όμιλος

8/11:19.00 ΠΑΟΚ-Βιλερμπάν, 19.30 Ρόσα Ράντομ-Ουσάκ

9/11:19.00 Βέντσπιλς-Βαρέζε, 21.00 Όλντενμπουργκ-Νεπτούνας Κλαϊπέντα,

Δ’ Όμιλος

8/11:21.00 Μέγκα Λεκς-Γιουβέντους Ουτένα, 21.30 Σίντιγκας Αβελίνο-Τελενέτ Οστάνδη

9/11:21.00 Τσιμπόνα-Μόρναρ, 21.30 Ιμπεροστάρ Τενερίφε-Στρασμπούργκ

Ε’ Όμιλος

8/11:21.00 ΑΕΚ-Ντινάμο Σάσαρι

9/11:19.00 Ζολνόκι-Παρτίζαν, 19.00 Μπεσίκτας-Στέλμετ Ζιέλονα Γκόρα, 21.30 Σαρλερουά-Λούντβιχσμπουργκ

 

Η Βαθμολογία

Α’ Όμιλος: 1. Μονακό 3-0, 2. Άρης 3-0, 3. Μπάνβιτ 3-0, 4. Νίμπουρκ 2-1, 5. Φράπορτ Σκαϊλάινερς 1-2, 6. Έλιος Σανς 0-3, 7. Ιρόνι Ναχαρίγια 0-3, 8. Μπάκεν Μπέαρς 0-3

Β’ Όμιλος:1. ΛεΜαν 2-1, 2. Αουτοντόρ Σάρατοφ 2-1, 3. Μακάμπι Ραντ Μέντια 2-1, 4. Πινάρ Καρσίγιακα 2-1, 5. Ουμάνα Ρέγερ Βενέτσια 1-2, 6. Οράντεα 1-2, 7. Χιμίκ 1-2, 8. Κατάγια Μπάσκετ 1-2

Γ’ Όμιλος: 1.Νεπτούνας Κλαϊπέντα 3-0, 2. ΠΑΟΚ 2-1, 3. Όλντενμπουργκ 2-1, 4. Βέντσπιλς 1-2, 5. Ουσάκ 1-2, 6. Βιλερμπάν 1-2, 7. Ρόσα Ράντομ 1-2, 8. Βαρέζε 1-2

Δ’ Όμιλος:1. Ιμπεροστάρ Τενερίφε 3-0, 2. Σίντιγκας Αβελίνο 3-0, 3. Γιουβέντους Ουτένα 2-1, 4. Μόρναρ 2-1, 5. Στρασμπούργκ 1-2, 6. Μέγκα Λεκς 1-2, 7. Οστάνδη 0-3, 8. Τσιμπόνα 0-3

Ε’ Όμιλος:1. Μπεσίκτας 3-0, 2. ΑΕΚ 2-1, 3. Ντινάμο Σάσαρι 2-1, 4. Παρτίζαν 2-1, 5. Λούντβιχσμπουργκ 1-2, 6. Στέλμετ Ζιέλονα Γκόρα 1-2, 7. Ολάι 1-2, 8. Σαρλερουά 0-3

Διαβάστε περισσότερα...

FIBA Champions League: Χέλιος-Άρης 54-62

Νικηφόρα εκκίνηση έκανε στο FIBA Champions League ο Άρης επικρατώντας 62-54 της Χέλιος στη Σλοβενία για τον πρώτο όμιλο. 
 
Χάρη στην καλή τους άμυνα, οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα από την αρχή (12-20) και παρότι οι γηπεδούχοι αντέδρασαν (22-22), οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη βρήκαν τις επιθετικές λύσεις για να ξεφύγουν στις αρχές της τρίτης περιόδου (31-41). 
 
Οι «κίτρινοι» συντηρούσαν δύσκολα μια διαφορά που δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους πέντε πόντους και η νίκη «σφραγίστηκε» οριστικά με τα καλάθια των Ξανθόπουλου και Ντραγκίσεβιτς λίγο πριν το τέλος. 
 
Δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 42-49, 54-62.
 
Έλιος Σανς (Βούλιτς): Μότσνικ 6, Κίζλινκ 3, Κάρι 13, Λέλιτς 8, Γκόριαντς 2, Ατανάτσκοβιτς, Κέισι 12, Μπόλτσινα 10, Βόντσινα.
 
Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 5 (4 ριμπ.), Ξανθόπουλος 6 (10 ριμπ.), Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Κάμινγκς 11 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Ζάρας 5, Μούρτος 1, Μπάκνερ 9 (7 ριμπ.), Καββαδάς 16, Ντραγκίσεβιτς 9 (7 ριμπ.). 
 
Διαιτητές: Τσμίκιεβιτς, Κοζόφσκις, Ρόσι. 
 
Διαβάστε περισσότερα...

Κύπελλο Ανδρών: Άρης-Κύμη 98-62

Ο Άρης έγινε η τρίτη ομάδα που εξασφαλίζει πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών νικώντας 98-62 την Κύμη στο Nick Galis Hall. 
 
Οι «κίτρινοι» συνάντησαν αντίσταση μόνο στην πρώτη περίοδο, ενώ τα πάντα κρίθηκαν από τη δεύτερη περίοδο, όταν το επί μέρους σκορ ήταν 38-9. 
 
Το παζλ των ημιτελικών συμπληρώνεται την Πέμπτη με το νικητή του αγώνα ΑΕΚ-Κόροιβος Αμαλιάδας (18:30) που θα γίνει στο ΟΑΚΑ κεκλεισμένων των θυρών. 
 
Δεκάλεπτα: 25-18, 63-27, 73-45, 98-62. 
 
Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 9 (4ρ.), Ξανθόπουλος 5 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 5 (2ασ.), Τζένκινς 14 (4/6τρ., 5ρ.), Κάμινγκς 14 (6ασ., 4κλ.), Ζάρας 7 (1), Μούρτος 9, Σίμτσακ 2, Μπάκνερ 13 (6ρ.), Σανικίτζε 11 (10ρ., 6ασ.), Καββαδάς 7 (5ρ.).
 
Κύμη (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ-Αλίμ 2, Γκριν 5 (1), Τουντζιαράκης 5, Σχίζας 4, Σιγκούνας 2, Τσούπκοβιτς 6, Τζόλος 2, Ψαθάς, Σταμάτης 7, Πάλμπλαντ 3 (1), Μόργκαν 11 (7ρ.), Ελ Αμίν 15 (3).
 
Διαιτητές: Φούφης-Μπήτης-Συμεωνίδης (Παραλικίδης). 
 
 
 
Διαβάστε περισσότερα...

Η κλήρωση του FIBA Champions League

Πραγματοποιήθηκε στο Μόναχο η κλήρωση του FIBA Champions League, με τη συμμετοχή Άρη και ΠΑΟΚ από ελληνικής πλευράς. 
 
Αναλυτικά οι όμιλοι: 
 
1ος Όμιλος: Μπάνβιτ (Τουρκία), Σκαϊλάινερς (Γερμανία), Άρης (Ελλάδα), Νίμπουρκ (Τσεχία), Χέλιος Ντομζάλε (Σλοβενία), Μονακό (Γαλλία), Νικητής Χρόνινχεν (Ολλανδία)-Τάρτου (Εσθονία) εναντίον Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)-Σάσαρι (Ιταλία), Ιρόνι Ναχαρίγια (Ισραήλ) εναντίον Νικητή Ρίλσκι (Βουλγαρία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία).
 
2ος Όμιλος: Καρσίγιακα (Τουρκία), Βενέτσια (Ιταλία), Σαράτοφ (Ρωσία), Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ), Χίμικ (Ουκρανία), Λε Μαν (Γαλλία), Νικητής Κατάγια (Φινλανδία)-Σοντερτάλιε Κινγκς (Σουηδία) εναντίον Σαρλερουά (Βέλγιο), Λουκόιλ Ακαντέμικ (Βουλγαρία) εναντίον Νικητή Οραντέα (Ρουμανία)-Πριεβίτζα (Σλοβακία).
 
3ος Όμιλος: Βιλερμπάν (Γαλλία), Όλντενμπουργκ (Γερμανία), ΠΑΟΚ (Ελλάδα), Νεπτούνας (Λιθουανία), Ρόζα Ράντομ (Πολωνία), Βέντσπιλς (Λετονία), Ουσάκ Σπορτίφ (Τουρκία) εναντίον Νικητή ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Κλουζ (Ρουμανία), Νικητής Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Βαρέζε (Ιταλία) εναντίον Σόλνοκι (Ουγγαρία).
 
4ος Όμιλος: Στρασμπούρ (Γαλλία), Αβελίνο (Ιταλία), Τενερίφη (Ισπανία), Οστάνδη (Βέλγιο), Τσιμπόνα (Κροατία), Μέγκα Λεκς (Σερβία), Νικητής Ιγκοκέα (Βοσνία)-Μόρναρ (Μαυροβούνιο) εναντίον Μπεσίκτας (Τουρκία), Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία) εναντίον Νικητή Πόρτο (Πορτογαλία)-Γιουβέντους (Λιθουανία). 
 
Οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε γκρουπ θα προκριθούν στα playoffs, ενώ οι άλλες δύο θα μετατεθούν στο FIBA Europe Cup. Στους «16» και τους «8» θα γίνουν διπλοί αγώνες, ενώ οι ομάδες που θα επιβιώσουν θα παίξουν στο Final Four. 
 
Τα ζευγάρια του πρώτου προκριματικού: 
Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)-Σάσαρι (Ιταλία)
Πόρτο (Πορτογαλία)-Γιουβέντους (Λιθουανία)
Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Βαρέζε (Ιταλία)
Χρόνινχεν (Ολλανδία)-Τάρτου (Εσθονία)
Κατάγια (Φινλανδία)-Σοντερτάλιε Κινγκς (Σουηδία)
Ρίλσκι (Βουλγαρία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
Ιγκοκέα (Βοσνία)-Μόρναρ (Μαυροβούνιο)
Οραντέα (Ρουμανία)-Πριεβίτζα (Σλοβακία)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Κλουζ (Ρουμανία)
 
Τα ζευγάρια του δεύτερου προκριματικού: 
1. Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία) εναντίον Νικητή Πόρτο (Πορτογαλία)-Γιουβέντους (Λιθουανία)
2. Νικητής Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Βαρέζε (Ιταλία) εναντίον Σόλνοκι (Ουγγαρία)
3. Νικητής Κατάγια (Φινλανδία)-Σοντερτάλιε Κινγκς (Σουηδία) εναντίον Σαρλερουά (Βέλγιο)
4. Νικητής Χρόνινχεν (Ολλανδία)-Τάρτου (Εσθονία) εναντίον Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)-Σάσαρι (Ιταλία)
5. Ουσάκ Σπορτίφ (Τουρκία) εναντίον Νικητή ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Κλουζ (Ρουμανία)
6. Ιρόνι Ναχαρίγια (Ισραήλ) εναντίον Νικητή Ρίλσκι (Βουλγαρία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία) 
7. Λουκόιλ Ακαντέμικ (Βουλγαρία) εναντίον Νικητή Οραντέα (Ρουμανία)-Πριεβίτζα (Σλοβακία)
8. Νικητής Ιγκοκέα (Βοσνία)-Μόρναρ (Μαυροβούνιο) εναντίον Μπεσίκτας (Τουρκία) 
 
 
 
 
 
 
 
 
Διαβάστε περισσότερα...

Πανελλήνιο Παίδων:ΟΦΗ-Άρης 64-84

 

Ο Άρης ολοκλήρωσε με νίκη,64-84  τον ΟΦΗ, την προσπάθεια του στην Τελική Φάση στο 43ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων στα Τρίκαλα.

Εντυπωσιακά άρχισε το παιχνίδι ο Άρης που προηγήθηκε με 2-8 και μέσα σε έξι περίπου λεπτά η διαφορά έφθασε σε διψήφιο νούμερο (4-14). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 8-26 , ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-44. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 8-26, 25-44, 42-67, 64-84.

Διαιτητές: Τσολάκος, Καρπάνος.

ΟΦΗ (Καρλάφτης): Γαλανάκης 15 (1), Καλλέργης 10 (1), Μαματζάκης 6, Χατζάκης, Μαντουβεράκης, Χρηστάκης 5 (1), Πετροσιάν 10, Βλαχάκης 16 (5), Ψαρίδης, Καμπάκας 2.

 Άρης (Τσάικος): Ιγγλέζος, Τρετιάκοβ 11 (1), Καλαϊτζίδης 3 (1), Λύσσελης 2, Κομνιανίδης 4, Χατζόπουλος 8 (2), Ζούντσας 9 (1), Αλτίνης 16 (3), Γκούθας 4, Σιδηροηλίας 16 (1), Γουναρόπουλος 11.


Διαβάστε περισσότερα...

Πανελλήνιο Παίδων: Άρης-Πανιώνιος 54-63

 

Ο Πανιώνιος νίκησε με 63-54 τον Άρη για την 4ηαγωνιστική στο 43οΠανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων.  Η ήττα της ομάδας της Θεσσαλονίκης ουσιαστικά  χρίζει την Ακαδημία Αθηνών φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου με 2/2 νίκες στους αγώνες που της απομένουν με ΟΦΗ και Ασπίδα Ξάνθης,  χωρίς να ενδιαφέρεται για τα υπόλοιπα αποτελέσματα του τουρνουά

Ο Πανιώνιος με όπλο την καλή αμυντική λειτουργία του έφτασε δίκαια στην επικράτηση. Ο Άρης πλήρωσε την κούραση και την απογοήτευση των παικτών του από την χθεσινή υπερπροσπάθεια στο ντέρμπι με την Ακαδημία Αθ. Πλέον ο Πανιώνιος κυνηγάει με αντίπαλο τον Προμηθέα (παίζουν μεταξύ τους στην αυριανή τελευταία ημέρα της διοργάνωσης) την δεύτερη θέση.

Δεκάλεπτα:  7-13, 25-25, 45-46, 54-63.

Διαιτητές: Γερακίνης, Ζαχαρής.

Άρης (Τσάικος): Ιγγλέζος, Τρετιάκοβ 2, Κογκαλίδης 2, Καλαϊτζίδης 4, Κομνιανίδης, Χατζόπουλος 3, Ζούντσας 2, Αλτίνης 9 (1), Γκούθας, Σιδηροηλίας 22 (3), Γουναρόπουλος 8.

Πανιώνιος (Φατούρος): Κοπακάκης 9 (3), Μωραϊτης 8 (2), Κολοβέρος 7 (1), Μακαριάδης 3 (1), Μοσόρας 9, Λουτριώτης 2, Αρμάος 2, Ρουμελιώτης 21(3), Δημητρακόπουλος 2.


Διαβάστε περισσότερα...

Πανελλήνιο Παίδων: Άρης-Ακαδημία Αθ. 63-60

 

Μετά από ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι, ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει με 63-60 της Ακαδημίας Αθηνών αλλά δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει και την διαφορά των έξι πόντων που ήθελε ώστε να υπερισχύσει σε πιθανή τριπλή ισοβαθμία (Ακαδημία Αθ., Άρης και Προμηθέας)

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι παίκτες του Άρη πήραν τη διαφορά που χρειάζονταν (19-12) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με τρίποντο του Αλτίνη.  Η διαφορά ξεπέρασε και τους δέκα πόντους (31-18) στο 14ο λεπτό. Στο 18΄ όμως  η ομάδα του Κώστα Παταβούκα μείωσε σε 32-28.

Το ντέρμπι  καλά κρατούσε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν η Ακαδημία  μείωσε σε 47-46. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Καλαϊτζίδη έφεραν τον Άρη στο 53-46 με την λήξη του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο και παρά την απουσία του Αρσενόπουλου για δέκα περίπου λεπτά , λόγω τραυματισμού, η Ακαδημία κατάφερε να ισοφαρίσει αλλά και να προηγηθεί με 57-58 (38’). Στα τελευταία 120’’ οι παίκτες του Άρη προσπάθησαν να πάρουν όχι μόνο την νίκη αλλά και την διαφορά (+6) που αναζητούσαν. Τελικά το ταμπλό στο κατάμεστο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο των Τρικάλων έγραψε 63-60, με του ηττημένους να πανηγυρίζουν και τους νικητές να είναι απογοητευμένοι,

Δεκάλεπτα:  19-13, 36-28, 53-46, 63-60.

Διαιτητές: Φακίτσας, Ζαχαρής.

Άρης(Τσάικος): Ιγγλέζος, Τρετιάκοβ Κογκαλίδης 4, Καλαϊτζίδης 12 (3), Κομνιανίδης , Χατζόπουλος 2, Ζούντσας, Αλτίνης 19 (4), Γκούθας 4 (1), Σιδηροηλίας 13, Γουναρόπουλος 9.

Ακαδημία Αθηνών (Παταβούκας): Ηλιόπουλος Δ. 10, Νάσσου, Γιαννόπουλος 7 (1), Ηλιόπουλος Ν. 2, Κολτήρης, Προίσκος 9 (1), Αρσενόπουλος 14, Λουκαϊτης, Παπαγεωργίου 18 (2), Καραγιώργης.

 -Πλούσιο φωτογραφικό ρεπορτάζ από την διοργάνωση μπορείτε να βρείτε στην επίσημη σελίδα της ΕΟΚ στο Facebook   (https://www.facebook.com/HellenicBasketBallFederation/photos/?tab=album&album_id=857473024382752)


Διαβάστε περισσότερα...

Πανελλήνιο Παίδων: Ασπίδα Ξάνθης-Άρης 49-74

 

Ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει με άνεση της Ασπίδας Ξάνθης με 49-74, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στην Τελική Φάση του 43ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων που συνεχίζεται για δεύτερη μέρα στα Τρίκαλα.

 

Ο Άρης με πολύ καλή απόδοση στην άμυνα κατάφερε να προηγηθεί από την αρχή της αναμέτρησης δείχνοντας ότι ξεπέρασε την ήττα-σοκ στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Το τελικό 49-74 ήρθε φυσιολογικά παρά την φιλότιμη προσπάθεια της Ασπίδας Ξάνθης να μειώσει την εις βάρος της διαφορά.

Δεκάλεπτα: 7-15, 20-38, 37-55, 49-74

Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσολάκος

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Βαχαρίδης): Τσέκης 2, Αρβανιτάκης 2, Σμυρλόγλου, Κυβρακίδης, Καρανικολίδης, Χατζηγεωργίου, Ντεμάι 7 (1), Ναλμπάντης, Πάτσης 9 (1), Κουρτίδης 21 (2), Τσουράπας 5, Παυλάκης 3 (1).

ΑΡΗΣ (Τσάικος): Ιγγλέζος 3 (1), Τρετιάκοβ 7, Κογκαλίδης 7, Καλαϊτζίδης 14 (1), Λύσσελης 2, Κομνιανίδης, Χατζόπουλος 8, Ζούντσας 4, Αλτίνης 17 (3), Γκούθας 1, Σιδηροηλίας 7 (1), Γουναρόπουλος 4.

Πλούσιο φωτογραφικό ρεπορτάζ μπορείτε να βρείτε στην επίσημη σελίδα της ΕΟΚ στο Facebook (https://www.facebook.com/HellenicBasketBallFederation/photos/?tab=album&album_id=857473024382752 )


Διαβάστε περισσότερα...

Πανελλήνιο Παίδων: Άρης-Προμηθέας 51-52

 

Με τρίποντο του Κατσουλάκου στην εκπνοή ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε του Άρη με 51-52. Απίστευτο παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε ήταν το τελευταίο της πρώτης μέρας του 43ου Πανελληνιου Πρωταθλήματος Πάιδων.

Ο Αρης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-0. Η ομάδα της Πάτρας απάντησε άμεσα με το δικό της σερί σε 5-6. Η διαφορά έφθασε και στο νταμπλ σκορ (7-14) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ στις αρχές της δεύτερης έγινε το 9-16. Οι «κίτρινοι» έμειναν πίσω στο σκορ μέχρι τις αρχές της τρίτης περιόδου, όταν ισοφάρισαν σε 24-24. Η διαφορά έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου (41-28) και όλα έδειχναν πλέον εύκολα για τους Θεσσαλονικιούς. Όμως ο Προμηθέας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μείωσε σε 47-46, 40 δεύτερα πριν το φινάλε. Όλα θα κρινόταν πλέον στις λεπτομέρειες που ήταν τελικά το τρίποντο του Κατσουλάκου σχεδον στην εκπνοή (0.04).   

Δεκάλεπτα:  9-14, 19-22, 41-28, 51-52

Διαιτητές: Τζαφλέρης-Τσολάκος

ΑΡΗΣ (Τσάικος): Ιγγλέζος, Τρεκιάκοβ 8, Κογκαλίδης 2, Καλαϊτζίδης, Κομνιανίδης, Χατζόπουλος 6, Ζούντσας, Αλτίνης 14 (1), Γκούθας 2, Σιδηροηλίας 17 (3), Γουναρόπουλος 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ελευθεριάδης): Ματαράς Σαβ., Ματαράς Στ., Λιόλιος, Βλάσιος 7 (1), Μαντζούκας, Πατσαντζόπουλος 10, Κατσουλάκος 15 (3), Σανδραμάνης 8, Γκάτζιος 5, Μπαρδάκας 7.

-Πλούσιο φωτογραφικό ρεπορτάζ μπορείτε να βρείτε στην επίσημη σελίδα της ΕΟΚ στο Facebook(https://www.facebook.com/HellenicBasketBallFederation/photos/?tab=album&album_id=857473024382752 )


Διαβάστε περισσότερα...

Κύπελλο Γυναικών: Α’ Φάση

Ο Αρης ήταν αυτός που πέρασε στη Β΄Φάση του Κυπέλλου Γυναικών. Οι κιτρινόμαυρες επικράτησαν με 60-51  του Ηρακλή και επόμενος αντίπαλος τους θα είναι ο ΠΑΟΚ.
 
Διαιτητές: Γραικός, Λουλουδιάδης
 
Δεκάλεπτα: 17-14, 33-29, 47-44, 60-51
 
ΑΡΗΣ(Ατακτίδης): Κυλαζίδου 12, Γιαννοπούλου 21, Αντωνιάδου Σ., Κατσαμούρη, Αντωνιάδου Α. 2, Ακσεχέρογλου 2, Χρηστίδου, Τράντα 9, Παπαρδέλα 6, Τσινέκε Κ. 5, Ιγγλέζου 3(1).  
ΗΡΑΚΛΗΣ (Πολυμένης): Τσουμπερλή, Ελευθεριάδου, Παπαβασιλείου 11, Οικονόμου 7(1), Μαρκουλάκη, Ξανθοπούλου, Ψαρρά 9(2), Κομνηνού 2, Γεροστεργίου 5(1), Τσίτσιου 7, Λογδανίδου 8, Ντάλα 2.
 
Β' Φάση - Κυριακή 04/10/2015
19. Σπόρτιγκ – Ολυμπιακός
20. ΑΕ Πυλαίας - ΓΣ Αγ.Παρασκευής 
21. Αθηναϊκός ΑΣ - ΑΣ Νίκης Λευκάδας
22. Αρης - ΑΣ ΠΑΟΚ
23. ΓΣ Ίκαρος Καλλιθέας – Παναθηναϊκός
24. Ολύμπια Λάρισας – ΑΟ Τερψιθέας Γλυφάδας
25. ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας - ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημ.
26. ΑΣ Κωων Ιπποκράτης – Αρης Πετρούπολης
Διαβάστε περισσότερα...

Διαιτητές-Κομισάριοι Άρης-Ολυμπιακός (τέταρτος αγώνας)

Οι διαιτητές-κομισάριοι του τέταρτου αγώνα της β’ βάσης των πλέι οφ ανάμεσα σε Άρη και Ολυμπιακό είναι: 
 
Πέμπτη 4 Ιουνίου 
Αλεξάνδρειο 20:30 Άρης-Ολυμπιακός Χριστοδούλου, Μητσόπουλος, Διαμαντής (Τανατζής, Παπαγεωργίου). 
 
Διαβάστε περισσότερα...

Στην Α2 Γυναικών ο Άρης

Mετά τη δήλωση αδυναμίας του Άρη να συμμετάσχει στο Πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, με απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής του Δ.Σ. της Ε.Ο.Κ. γίνεται αποδεκτό το αίτημα της ομάδας για συμμετοχή στο Πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (2ος όμιλος) για την αγωνιστική περίοδο 2014 – 2015. Mετά τη δήλωση αδυναμίας του Άρη να συμμετάσχει στο Πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, δικαίωμα συμμετοχής στο πρωτάθλημα της κατηγορίας για την αγωνιστική περίοδο 2014-15 έχει ο Ολυμπιακός Βόλου.

Διαβάστε περισσότερα...

Πανελλήνιο Κορασίδων: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Άρης

Αήττητος πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο Άρης, καθώς για την 5η και τελευταία αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων που φιλοξενήθηκε στη Νέα Ιωνία Βόλου (25-29/6), επικράτησε του Ηροδότου 49-40.

Διαβάστε περισσότερα...