Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

BCL: Νίζνι-Λαύριο 74-62 (pics, vid)

Το Λαύριο ηττήθηκε με 74-62 από τη Νίζνι στη Ρωσία για την τέταρτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Basketball Champions League.

Παρά το καλό του ξεκίνημα (7-12), το Λαύριο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-16. Η Νίζνι αποσπάστηκε με 33-22 στη δεύτερη και με 49-34 στην τρίτη περίοδο, αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν κατέθεσε τα όπλα. Με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι, 60-58, με εξίμισι λεπτά να απομένουν. Όμως οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους 10-2 ξέφυγαν με 70-60 και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη.

Ο Τζέρι Σμιθ είχε 23 πόντους για το Λαύριο που υποχώρησε στο 2-2 αλλά εξακολουθεί να έχει στα χέρια του την πρόκριση, ενώ 12 πρόσθεσε ο Δημήτρης Κακλαμανάκης και 11 ο Μάρκους Λιούις.

Δεκάλεπτα: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62