Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Ευρωλίγκα: Παναθηναϊκός-Ούνιξ 72-74 (pics, vid)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 74-72 από την Ούνιξ στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά, 9-1 στο πρώτο πεντάλεπτο, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Βέλιμιρ Περάσοβιτς η ρωσική ομάδα ψαλίδισε τη διαφορά και λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος προηγήθηκε, 13-15. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +5, 24-19 και 32-27, στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Ούνιξ έκλεισε το ημίχρονο σε απόσταση αναπνοής (36-35) και έφτασε εκείνη στο +5 (43-48) στα μισά της τρίτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην πρωτοπορία και 6:42 πριν το τέλος προηγήθηκε με 63-59. Η ομάδα του Καζάν, όμως, με σουτ του Λορέντζο Μπράουν στα 19’’ πριν το φινάλε έφτασε στη νίκη, με το τρίποντο του Παπαπέτρου στην εκπνοή να μη βρίσκει στόχο.

Ο Ντάριλ Μέικον και ο Γιώργος Παπαγιάννης είχαν από 14 πόντους, με τον δεύτερο να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 17 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 15-15, 36-35, 54-54, 72-74