Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Ευρωλίγκα: Μία νίκη και μια ήττα

Ο απολογισμός των δύο ελληνικών ομάδων στην έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας ήταν μία νίκη και μια ήττα.

Ο Ολυμπιακός την Πέμπτη (28/10) επικράτησε 67-65 της Φενέρμπαχτσε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας φτάνοντας τις πέντε νίκες. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο για δυόμισι δεκάλεπτα, προηγούμενοι με 23-14, 40-27 και 55-42. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 16-0 επέστρεψαν στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με τρεις (55-58), ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με καλάθι του Σλούκα στα 2’’ πριν το τέλος έφτασε στην επικράτηση.

Ο Παναθηναϊκός την Παρασκευή (29/10) ηττήθηκε από τη Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με 84-70 και υποχώρησε στο 2-5. Οι «πράσινοι» με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο μετέτρεψαν το 18-24 του πρώτου δεκαλέπτου σε 34-27, ωστόσο η γαλλική ομάδα ανέτρεψε ξανά τα δεδομένα και στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε και στο +9 (40-49). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση βολής στην τελευταία περίοδο (66-69), αλλά τα σουτ του Οκόμπο χάρισαν τη νίκη στην ομάδα της Λιόν.