Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Ευρωλίγκα: Νίκες για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός σημείωσαν νίκες για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός την Τρίτη (26/10) επικράτησε 87-83 της Άλμπα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας φτάνοντας τις τέσσερις νίκες. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο (27-17) και τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο έφτασαν και στο +16 (45-29). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο 71-59, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Βερολίνου πλησίασε σε απόσταση βολής (80-77). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, πάντως, διατήρησε την ψυχραιμία της από τη γραμμή των βολών και υπερασπίστηκε ως το τέλος το προβάδισμά της.

Ο Παναθηναϊκός την Τετάρτη (27/10) επιβλήθηκε 95-69 της Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του. Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα φτάνοντας στο 22-8 και λίγο πριν το ημίχρονο άγγιξαν το +20 (52-33). Παρότι η κάτοχος της Ευρωλίγκας πλησίασε (52-41) στις αρχές της τρίτης περιόδου, οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστή τον Ντάριλ Μέικον (34π., με 9/12 τρίποντα) αποσπάστηκαν ξανά, 71-45, και δεν απειλήθηκαν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.