Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Ευρωλίγκα: Εκτός έδρας ήττες (vids)

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ηττήθηκαν εκτός έδρας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε την Πέμπτη (21/10) από την Μακάμπι Τελ Αβίβ εκτός έδρας με 77-73. Οι “πράσινοι” επέστρεψαν από το -20 (66-44, 32’20”), πλησίασαν στους δύο (75-73) με 7” στο ρολόι, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το θετικό αποτέλεσμα με το τελικό 77-73. Μέικον (17), Παπαπέτρου (15), Ουάιτ (14), Νέντοβιτς (13) ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης μάζεψε 12 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Ρωσία σήμερα (22/10) με 88-82. Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν καλύτερα, έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο (20-25), αλλά το επιμέρους 28-13 στη δεύτερη περίοδο ήταν αυτό που βοήθησε την ΤΣΣΚΑ να πάρει τα ηνία και τελικά να φτάσει ως τη νίκη. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ σημείωσε 32 πόντους σε 30′, ενώ διψήφιος άφησε τον αγώνα και ο Λιβιό Ζαν Σαρλ (11π.).

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός ΕΔΩ