Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

FIBA Europe Cup: Περιστέρι-Μπάκεν Μπέαρς 85-83 (vid, pics)

Την πρώτη του νίκη στον έβδομο όμιλο του FIBA Europe Cup πήρε το Περιστέρι νικώντας στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 85-83 τους Μπάκεν Μπέαρς.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα φτάνοντας λίγο πριν το ημίχρονο και σε διαφορά δεκατριών πόντων (40-27). Η ομάδα της Δανίας δεν κατέθεσε τα όπλα και παρότι έκλεισε στο -10 το τρίτο δεκάλεπτο (59-49), πλησίασε στα 17,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος στον πόντο (81-80) και ισοφάρισε σε 83-83 με δέκα δευτερόλεπτα να απομένουν. Όμως με καλάθι του Ίαν Μίλερ στα 2,7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 85-83.

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, ενώ 12 είχε ο Έρικ ΜακΚρί και από 11 οι Δημήτρης Κατσίβελης και Ίαν Μίλερ.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε από κοντά και ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Βαγγέλης Λιόλιος.

Δεκάλεπτα: 24-12, 40-35, 59-49, 85-83