Β’ Εθνική (13η αγωνιστική): Αποτελέσματα, αγώνες, βαθμολογίες

Αποτελέσματα
ΟΦΗ-Μανδραϊκός 84-80 (71-71 κ.αγ)
Έσπερος Καλλιθέας-Δούκας 91-74
Ιωνικός ΝΦ-Πρωτέας Βούλας 88-95
Λοκρός Αταλάντης-Εθνικός Πειραιά 52-79
Πανελευσινιακός-ΝΕ Μεγαρίδος 59-64
Πεντέλη-ΚΑΟ Μελισσίων 72-75
Παπάγου-Μαρούσι 86-93
Αιγάλεω-Πανερυθραϊκός 93-88
Οι αγώνες αναλυτικά
ΟΦΗ – ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 84-80 παρ. (71-71 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 10-17, 37-40, 58-55, 71-71 (κ.αγ), 84-80
Διαιτητές: Καρπάνος-Τσακαλογιάννης-Κανελλόπουλος
ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 20 (2), Μποχωρίδης 9 (1), Κριθινάκης, Τσερκιτζόγλου, Μαλλιαράκης, Καραδολάμης 19 (1), Αγαπιάδης 13 (1), Τασιούδης 2, Πάλλης 2, Καραθωμας, Πετράκης 12 (2), Μπουμπάρης 7.
Μανδραϊκός (Κατσουνης-Χανιάς): Χανιάς, Γεωτγίου, Παπανικολάου, Λυτόπουλος 5 (1), Καραμπάτσος 35 (7), Μαλτέζος, Μαρούγκας, Ροδοστόγλου 16 (2), Τσιάκος 9, Βεσκούκης 10 (1), Γκουαλτιέρι 5 (1).  
ΠΕΝΤΕΛΗ – ΜΕΛΙΣΣΙΑ 72-75
Δεκάλεπτα : 19-22, 42-37, 60-52, 72-75
Διαιτητές : Φασόλης-Σκαλτζής-Παπαδόπουλος Χρ.  
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης) : Μπουργάνος 9 (1), Ντίμπ 9 (1), Κούσουλας 16 (2), Καρούζος 6 (2), Μπέλη 5, Κουκάκης 2, Μπίγκος 3 (1), Σαλτουρίδης 2, Τάγαρης 13, Φωτόπουλος 7 (1).
Μελίσσια (Δάγλας) : Κυπαρίσης, Οικονομόπουλος 30 (5), Ζαραϊδώνης 14 (3), Τοπάλης 7 (1), Παπαφλωράτος 7 (1), Ζήρος 2, Καραβανάς 13, Καραχάλιος 2
ΠΑΠΑΓΟΥ – ΜΑΡΟΥΣΙ 86-93
Δεκάλεπτα : 23-20, 38-44, 62-65, 86-93
Διαιτητές :  Σκούτας-Μπούκας-Κοτσώνης
Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Τρίχας, Κυρίτσης 46(2), Χρυσός 21(1), Καρακατσάνης 4, Ρεγκούζας, Αγγελόπουλος 12, Σοφρωνάς 3(1), Κοντολάτος, Κώτσης.  
Μαρούσι (Σκαραφίγκας) : Λάππας 27(6), Μπακέας 3(1), Ξυδάς 14(2), Κανέλλης 14(3), Γκαγκαλούδης 21(4), Παπαγεωργόπουλος 3, Δούκας 13.  

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 88-95
Δεκάλεπτα : 16-20, 40-42, 60-75, 88-95
Διαιτητές : Στρέμπας-Αργυρούδης-Γεράνιος
Ιωνικός ΝΦ (Σταθούλης) : Παπανδρέου 20, Καρβούνης 3 (1), Περδικάρης 8, Παλαιοχωρίτης 21 (3), Πρισκομάτης 2, Βαφιάς 5, Δουρουντούς, Μαντζιώρης 24 (2), Γιαννίκος 5
Πρωτέας Βούλας (Ταυρόπουλος) : Δενδρινός 15 (1), Α.Φιλίππου 10 (1), Κυριλής 9 (1), Παπαπέτρου 27 (7), Ματσάγγος 2, Πολιτόπουλος 1, Πετς 11 (1), Μόρφης 17 (3), Πετρίδης 3 (1), Σκουλούδης.

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 52-79

Δεκάλεπτα: 20-20, 32-48, 42-69, 52-79

Διαιτητές : Κατραχούρας-Φάκαρος-Καρακωνσταντόπουλος

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρανικόλας): Ανδρέου, Μάρκου, Φωτητζόγλου 5 (1), Παπαπέτρος 11 (1), Καραλής, Μπολμάτης, Μάτος Αν. 13 (1), Μάτος Αγγ. 11 (3), Πάππος 5, Ψάλτου 7

Εθνικός Πειραιά (Οικονομάκης): Καπερώνης 2, Γεωργοπαπαδάκος Σ. 8 (2), Μανιάτης, Αγγελόπουλος 19 (3), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 6, Πέττας 18 (1), Γιατρούδης 6, Γκιζόγιαννης 6, Λεκάκης 4, Κοντραφούρης 2, Στέφος 8, Ασπρόπουλος

Η Βαθμολογία (σε 13 αγώνες) :
1.Μαρούσι (10-3) 23
2.Πανερυθραϊκός (9-4) 22
3.Έσπερος Καλλιθέας (9-4) 22
4.Αιγάλεω (8-5) 21
5.Εθνικός Πειραιά (8-5) 21
6.Μεγαρίδα (8-5) 21
7.Πεντέλη (8-5) 21
8.Μανδραϊκός (7-6) 20
9.Πανελευσινιακός (7-6) 20
10.Παπάγου* (7-5) 19
11.ΟΦΗ (6-7) 19
12.Πρωτέας Βούλας* (6-6) 18
13.Λοκρός Αταλάντης (4-9) 17
14.ΚΑΟ Μελισσίων (3-10) 16
15.Ιωνικό ΝΦ (2-11) 15
16.Δούκας (1-12) 14
*Έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14η, 12/1)
Δούκας – Αιγάλεω
Εσπερος – Ιωνικός Ν.Φ.
Πανερυθραϊκός – ΟΦΗ
Μανδραϊκός – Λοκρός Ατ.
Εθνικός – Πανελευσινιακός
ΝΕ ΜΕγαρίδας – Πεντέλη
Μελίσσια – παπάγου
Μαρούσι – Πρωτέας Β.
2ος Όμιλος
Με νίκες ξεκίνησαν το 2020 οι πρωτοπόροι στον 2ο Όμιλο της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε δύσκολο “διπλό” στην Κομοτηνή, συνεχίζοντας να είναι στην κορυφή, ενώ με σχετική άνεση υπερασπίστηκαν τις έδρες τους οι Δόξα Λευκάδας, Καβάλα και Ευκαρπία.
Αποτελέσματα
Ευκαρπία-Στρατώνι 94-72
Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές Πευκών 79-57
Φάρσαλα-Πρωτέας Γρεβενών 80-72
Κομοτηνή-ΠΑΣ Γιάννινα 60-66
Καβάλα-Ευρώπη Πευκοχωρίου 83-62
Έσπερος Λαμίας-Πολύγυρος 79-74
Γέφυρα-Αίας Ευόσμου 78-60
Δόξα Λευκάδας-ΧΑΝΘ 72-63
Οι αγώνες αναλυτικά
Ευκαρπία-Στρατώνι  94-72
Δεκάλεπτα: 30-24, 47-47, 73-65, 94-72
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Μελανίδης Μ.-Χατζημπαλίδης
Ευκαρπία (Νίκου): Τουλούπης 2, Κιούρκας 2, Κοσμίδης, Χ”Μιχαηλίδης 1, Χολέβας 19(2), Απιδόπουλος 7(1), Πλεξίδας 19(3), Χατζίδης 6, Γκαβέζος 13(1), Βαρίτης 14(4), Πρεδάρης 6(2), Χαρτόπουλος 5(1).
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς 2, Χαλάτσης 25(3), Μπαρζού, Κυριλής 2, Φώτογλου 5(1), Σαμαράς 4(1), Ιατρίδης 2, Κάσουρας, Δασκαλόπουλος 19(1), Θυμνιός 10.
Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 79-57
Δεκάλεπτα: 21-19, 44-34, 59-46, 79-57
Διαιτητές: Λόρτος-Αφραφιώτης Ιωάν.-ΚοΪμτζόγλου  
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Μήνου 17(4), Μάρουσιτς 25(3), Ελευθεριάδης 2, Πλιούκας 11(2), Σιώπης 12(3), Παρίτσης, Αβοκάτος, Μπακάλης 4, Θεοδωρίδης 3, Χριστοδούλου 5, Χριστίδης,
Μαχητές Πευκών (Χατζηκυριακίδης) : Σιπιτάνος 8, Χατζηκυριακίδης 13(1), Ριζόπουλος, Κουντουρατζογλου 10, Μαυρίδης 13(1), Κλωνάρας 3, Βαιντερλής, Μητσάκης 10(1), Λαζάρου, Αλεξίου
Φάρσαλα-Πρωτέας Γρ.  80-72
Δεκάλεπτα: 20-14, 38-31, 62-54, 80-72
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Γραικός-Αναστασιάδης
Φάρσαλα (Γιασσάρης): Παπαχρήστος 19(2), Τσούμας 6(2), Βρεττάς 17(4), Πεταλωτής 15(1), Μουλάς 6, Τσούκας 9(1), Δέσπος 8
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Σισμάνης 7(1), Μαλούτας 14(2), Μιχαηλίδης 5(1), Βλάχος 6, Μπέζας 2, Τακίδης 11(1), Πελίγκος 4, Μαλιούρας 4, Μακρής 12(2), Μπεχλιβανίδης 7(1).
Κομοτηνή-ΠΑΣ Γιάννινα 60-66
Δεκάλεπτα: 20-16, 30-31, 41-43, 60-66
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Γρ.
ΓΑΣ Κομοτηνής (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Λεπτοκαρίδης 8, Λεχούδης 14(2), Κουτσοβασίλης 6(2), Σπέντζος 11, Χαληλ 16, Τσιρόζης, Σταυριανόπουλος , Κάλτσος , Γκιουζελίδης , Μαγουλάς 5(1).
ΠΑΣ Γιάννενα (Κωστόπουλος): Μαυρογιάννης 1, Ντόβας 14(4), Καραγκιολίδης , Ναούμης 11(1), Μάντζιος , Πάτρας 14(2), Κωστούλας 6(2), Μανάκας 20, Γιωτάκης.  
Καβάλα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου 83-62
Δεκάλεπτα: 19-19, 45-32, 68-43, 83-62
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Φουντζήλας-Κουκουλεκίδης
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης, Παντόπουλος, Τεπετίδης  4, Λαμπρόπουλος 22(2), Σαββίδης 5(1), Ζώτος 7, Αθανασιάδης 14(3), Αμπαράς, Πιεβάλιτσα 3, Φλιάτης 10, Αδαμόπουλος 18
Ευρώπη Πευκοχωρίου (Παναγιωτόπουλος): Σμύρλης Γ. 11(2), Φιλοξενίδης Κ. 14(1), Φιλοξενίδης Ι. 11, Τύπος 2, Κωνσταντινίδης 2, Βρασταμίνος 2, Γεωργίου 9, Βλαγκόγιας 11, Λάσκαρης.
Έσπερος Λαμίας-Πολύγυρος 79-74
Δεκάλεπτα: 31-12, 43-38, 64-54, 79-74
Διαιτητές: Ξέρας-Μαραμής-Καρακώστας
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 3(1), Μούτσα 12(1), Λάμπας, Στογιάνοβιτς 16(2), Ρουμελιώτης 19(4), Παπανικολάου 2, Φυκας 3(1), Τσιμίδης 24, Δαχρετζης, Γκιρίτσης, Σεριανάι, Μαντζούκας
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 4, Πιπιλιάρης 14, Ντισλής, Δεληγκάρης, Βλάχος 14(3), Παπαθανασίου 8, Νικολόπουλος 3(1), Νούκαρης, Αμούτζιας 9(1), Γραβάνης 7, Αλεξιάδης 15(2)
Γέφυρα-Αίας Ευόσμου 78-60
Δεκάλεπτα: 19-10, 40-24, 60-40, 78-60
Διαιτητές: Θεοδώρου-Τσιρτσιμάλης-Δέλλας
Γέφυρα (Καραπιπερίδης): Μπεγος 3(1), Ματενιδης 6, Μάρτζος 6(1), Αποστολίδης 13(1), Τζουβαρας 7(1), Κιουρτζιδης, Ονασογλου 7, Τσακαλερης 16, Κοτσανος 13, Παπαδόπουλος 3(1), Κολοκοτρώνης 3(1)
Αίας Εύοσμου (Γυμνόπουλος-Κόρκας) : Μπρουκς 3(1), Λαζαρίδης 10(2), Πετανίδης 5(1), Πουλιανίτης 2, Ζώτος 19(2), Σεκαδάκης, Στόλης, Καπινιάρης 22(2), Παπαπασχάλης, Κατσαούνης, Περιστεράκης
Δόξα Λευκάδας-ΧΑΝΘ 72-63
Δεκάλεπτα: 22-14, 41-28, 57-31, 72-63
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Λ.-Φακίτσας-Κοντογιάννης
Δόξα Λεύκαδας (Ζαφειρούδης): Βακουφτσής 4, Αργυρός 11(3), Φέτσης, Τσιαβές 9, Βαγενάς 2, Σταματέλος 6(1), Χρύσης 15, Αναγνωστόπουλος Γ. 13(3), Βλαχάκης, Βάνης 6, Αναγνωστόπουλος Χ. 6(2).
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Βαζούκης 9(1), Στεφανίδης 17(2), Απαζίδης 3(1), Θεοδωρίδης 7(1), Μπαλάσκας 5(1), Καραγεωργίου 8, Κωνσταντίνου, Κοτουξίδης,  Τσιριλάκης 4, Λογοθέτης 2, Μαργαριτόπουλος 3, Μερμήγκης 5.
Η Βαθμολογία (σε 13 αγώνες)
1. ΠΑΣ Γιάννινα (12-1) 25
2. ΕΚ Καβάλας (10-3) 23
3. Δόξα Λευκάδας (10-3) 23
4. ΠΣ Ευκαρπίας (9-4) 22
5. Ερμής Λαγκαδά (8-5) 21
6. ΓΣ Φαρσάλων (8-5) 21
7. Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (6-7) 19
8. ΑΟ Πολυγύρου (6-7) 19
9. ΚΣ Γέφυρας (6-7) 19
10. Αίας Ευόσμου (5-8) 18
11. Στρατώνι (5-8) 18
12. Εσπερος Λαμίας (5-8) 18
13. Πρωτέας Γρεβενών (5-8) 18
14. ΓΑΣ Κομοτηνή (5-8) 18
15. ΧΑΝΘ (4-9) 17
16. Ευρώπη Πευκοχωρίου (0-13) 11
* Έχει -2 βαθμούς από το περσινό πρωτάθλημα
Η επόμενη αγωνιστική (14η, 12/1)
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-ΠΣ Ευκαρπίας
Ερμής Λαγκαδά-ΓΣ Φαρσάλων
Στρατώνι-ΓΑΣ Κομοτηνή
ΠΑΣ Γιάννινα-ΕΚ Καβάλας
Ευρώπη Πευκοχωρίου-Εσπερος Λαμίας
ΑΟ Πολυγύρου-ΚΣ Γέφυρας
Αίας Ευόσμου-Δόξα Λευκάδας
ΧΑΝΘ-Πρωτέας Γρεβενών