Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Παγκόσμιο U19 Σενεγάλη-Καναδάς 79-90

Οι αντοχές της Σενεγάλης διέρκησαν μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο και ο Καναδάς έχοντας εύρυθμη κυκλοφορία της μπάλας και εύστοχες επιθετικές επιλογές, κυρίως από την περιφέρεια του, νίκησε 90-79 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης. Οι Καναδοί διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Λόσον.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Φολ): Ντιόπ 9, Κ. Φαγέ 24, Μπαντζί 2, Εμπαγιέ 4, Σιλά 8, Μπ. Φαγέ 30, Σο 2.

ΚΑΝΑΔΑΣ (Βανχόρεν): Μειν 9, Σάμουελ 6, Μπράουν 3, Σκουίρ 16, Πρίμο 8, Λόσον 31, Κένεντι 5, Μπαντιάκο 10.

Δεκάλεπτα: 18-23, 38-40, 56-70, 79-90

Διαιτητές: Γού (Κινεζική Ταιπέι), Πουρσανίδης (Ελλάδα), Γί (Κίνα).