Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Β΄ Εθνική: Αποτελέσματα, βαθμολογίες, αγώνες (27η αγωνιστική)

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Η μεγάλη νίκη της Κορίνθου στην έδρα του Τρίτωνα, αφ’ ενός αύξησε κατακόρυφα τις πιθανότητες των νικητών για παραμονή στην κατηγορία, αφ’ ετέρου ενδέχεται να έκρινε και την δεύτερη θέση ανόδου, υπέρ του Οίακα που πέρασε με νίκη από την έδρα του Μανδραϊκού. Όσο για την πρώτη θέση ανόδου, η Δάφνη Δαφνίου την εξασφάλισε και μαθηματικά μετά την 27η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Πρωτέας Β.-Έν. Ιλίου 92-67

Πεντέλη-Παγκράτι 73-66

Δάφνη Δ.-Γλαύκος 83-61

Πανερυθραϊκός-Πανελευσινιακός 80-59             

Κρόνος Αγ. Δημ.-Δούκας  74-79

Εσπερος-Παπάγου  93-82

Τρίτων-Κόρινθος 59-62

Μανδραϊκός-Οίακας Ναυπ. 69-79

 

ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΓΛΑΥΚΟΣ 83-61

Δεκάλεπτα: 21-14, 36-36, 55-51, 83-61

Διαιτητές: Κώτσου, Χριστινάκης

Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς 3, Γκάτζο, Κουφόπουλος 14 (2), Γοργόνης 15 (4), Καραμπάτσος 12 (3), Ψημίτης 2, Δομπρογιάννης 11, Μουστόπουλος 8, Παπαδιονυσίου 14, Τάταρης 2, Αρνόκουρος 2, Αχείμαστος

Γλαύκος (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 14 (1), Κατσουράνης 3, Γιαννικόπουλος 4, Κούτρας 7 (1). Δαβάνης 23 (5), Τσεκλένης 6 (2), Σπυράκος 4 

 

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 69-79

Δεκάλεπτα: 20-23, 43-42, 60-57, 69-79

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Φάκαρος

Μανδραϊκός (Κατσούνης): Χάλαρης 22 (1), Δέδες 17 (3), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 11 (2), Σιμιτζής 1, Φωτόπουλος 9 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 3, Σεργιένκο 6, Ρεκουνιώτης, Γκαϊτάσοφ, Παπανικολάου, Κοπακάκης,

Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Παπαντωνίου 7 (1), Κουμπούρας 27, Γεωργιάδης 9 (2), Πελεκάνος 22 (2), Σκορδάς 8, Αναγνωστόπουλος 3, Ραζής 3, Μπουρτσουκλής.

 

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 93-82

Δεκάλεπτα: 31-21, 48-48, 68-64, 93-82

Διαιτητές: Αναστασίου, Χρηστίδης Π.

Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 11 (2), Γραμματικός 26 (4), Θεοδοσίου 5, Παπαφλωράτος 10 (2), Βλασσόπουλος 10, Χαρούνι Κλ. 10, Χαρούνι Ν. 7, Μπούσι 9, Σκουλούδης 5

Παπάγου (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης 6, Πίνης 3, Ζώρζος 27 (5), Κουτρούλιας 26 (1), Αγγελόπουλος 5, Γιαννίκος 11 (1), Μπάλος 3   

 

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 80-59

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-27, 52-40, 80-59

Διαιτητές: Μπίκας, Καλογερόπουλος

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 12, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 16 (3), Ντουζίδης 10 (2), Σκάνδαλος 10 (2), Γιαουρτόγλου 14 (3), Γεωργιάδης 2, Στάθης 14 , Αντωνίου, Καστανιώτης, Ματζιώρης, Σπάχια 2.

Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 15 (3), Ηλιάδης 5 (1), Καράμπελας 2, Μουρατίδης 3 (1), Βούλγαρης 2, Σταθόπουλος 5, Ψαρόπουλος 17 (2), Δούκας 5, Αναγνωστάκης 5 (1). 

 

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΔΟΥΚΑΣ 74-79

Δεκάλεπτα: 22-21, 44-43, 55-61, 74-79

Διαιτητές: Πόντας, Καλογριάς

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ρουμελιώτης): Σολωμός 24, Στραγανιώτης 2, Ξιούρας 10 (3), Κόης 14, Καρακεχαγιάς 3 (1), Ανδρεάτος 2, Ζαραϊδώνης 19, Τσάβος.

Δούκας (Χούμπαυλης): Παππάς 23 (2), Δενδρινός 9 (1), Μποχωρίδης 5, Βουγιούκας 9, Ευστρατίου 6, Ξύδης, Τσιτσιγιάννης, Πετς 10 (2), Μήτσιαλος 17 

 

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 73-66

Δεκάλεπτα :20-13, 35-34, 54-49, 73-66

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος Ρ., Πλιάκας

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης) : Μπούτρης, Γεωργακόπουλος, Λίτσος 3 (1), Αποστολόπουλος 10 (2), Κούσουλας 11 (2), Καρούζος 12 (3), Μπέλη 9, Κουκάκης, Μπίγγος 2, Σαλτουρίδης 15, Τάγαρης 11.

Παγκράτι (Λιόγας) : Τζιβελέκας 6 (1), Μαγιντόμπε 9 (1), Κούτρας 4, Κατωπόδης 8 (2), Λυτόπουλος 9, Φωτίου 3 (1), Δερμιτζάκης 10, Δόξας 6, Ροδοστόγλου 7 (1), Μπένος 4, Αρμάος.

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 27 αγώνες)

1. Δάφνη Δαφνίου (21-6) 48

2. Οίακας Ναυπλίου (20-7) 47

——————————–

3. Τρίτωνας (18-9) 45

4. Παγκράτι (17-10) 44

5. Δούκας (17-10) 44

6. Πρωτέας Βούλας (14-13) 41

7. Εσπερος Καλλιθέας (14-13) 41

8. Παπάγου (13-14) 40

9. Μανδραϊκός (13-14) 40

10. Πεντέλη (13-14) 40

11. Πανερυθραϊκός (12-15) 39

12. Πανελευσινιακός (11-16) 38

———————————–

13. Κόρινθος (11-16) 38

14. Eν.Ιλίου (8-19) 35

15. Γλαύκος (8-19) 35

16. Κρόνος Αγ.Δημητρίου (6-21) 33

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (28η, 5/5)

Παγκράτι – Πρωτέας Β.

Γλαύκος – Πεντέλη

Οίακας Ναυπλίου – Δάφνη Δαφνίου

Εν. Ιλίου – Πανερυθραϊκός

Πανελευσινιακός – Κρόνος Αγ. Δημητρίου

Δούκας – Έσπερος

Παπάγου – Τρίτωνας

Κόρινθος – Μανδραϊκός

 

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Η νίκη της Γέφυρας επί του Αγρινίου ξεχωρίζει στη σημερινή 27η αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β Εθνικής Κατηγορίας, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν έτσι σημαντική «ανάσα» στην προσπάθειά τους για αποφυγή του υποβιβασμού. Στους άλλους αγώνες το Ανατόλια, που έχει ήδη εξασφαλίσει την άνοδό του στην Α2 πήρε άλλη μια άνετη νίκη, η Ελευθερούπολη κέρδισε δύσκολα τους Μαχητές, ενώ σημαντική νίκη πήραν και οι Ίκαροι Σερρών επί του Φίλιππου Βέροιας.

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Έσπερος Λαμίας-Στρατώνι 74-64

Γέφυρα-Αγρίνιο 73-57

Ίκαροι Σερρών-Φίλιππος Βέροιας 85-62

Ελευθερούπολη-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 43-41

Ανατόλια-Νίκη Βόλου 106-82

Ερμής Λαγκαδά-Μακεδονικός 115-66

Χαλκηδόνα/Προποντίς-Φαίακας Κέρκυρας 79-65 (20/4)

ΧΑΝΘ-Φάρσαλα (22/4)

 

ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΑΝΑΤΟΛΙΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 106-82

Δεκάλεπτα :21-18, 54-39, 78-60, 106-82

Διαιτητές : Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ.

Ανατόλια (Γκαϊτατζής) :Νικολαϊδης 3, Στεφανίδης 14(2),Αμπατζάς 21(3),Γαλανίδης 18(4),Κάτανος 3(1),Κωνσταντινίδης 4, Ξενιτίδης 2, Κιγμέτογλου 10,Μπρόζος 9(1),Καραποστόλου 22(2)

Νίκη Βόλου (Στρατίκης): Καραγιώργος 14(3), Βερτζάγιας 2, Αναγνωστόπουλος 4, Γιωτόπουλος 2, Τσαβές 2, Τασιούδης 18(1), Τσώλης 22(2), Τάσσος 3 , Φρουσκλιάς 15(3).

 

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 43-41

Δεκάλεπτα: 8-10, 22-24, 33-35, 43-41

Διαιτητές: Γερακίνης, Παζώλης

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Γκέλιος 2, Σταμπουλής 19, Μπέσσας Ιωάννου 5, Απαζίδης 6, Λαζαρίδης, Καραγιώργος 10 (1), Χαρισμίδης 1.

Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 8 (2), Καραγιαννίδης 10, Δήμας 2, Μαυρίδης 6. Χατζημιχαηλίδης, Κλωναράς 2, Βαϊντερλής 4, Μητσάκης 2, Τσιμίδης 1, Λαζάρου 2, Ελευθεριάδης 4.

 

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ – ΑΓΡΙΝΙΟ 73-57

Δεκάλεπτα: 24-17, 45-29, 60-42, 73-57

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου

ΚΣ Γέφυρας (Παραδάς, Χρήστου): Πουλιανίτης 2, Καραγιαννάκης 2. Ψευτογκάς 5(1), Βούλτσος, Καταβαίνης 5(1), Αποστολίδης 16(1), Ζιάκας 19(5), Κουτουξίδης, Σιώμος 1, Ευσταθιάδης, Κοτσάνος 9, Παπαδόπουλος 15(4)

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 2, Μπερερής 12, Μιχαλόγλου 4, Καπινιάρης 12(1), Τσάτας 4, Σταμούλης 7(1), Γκρέκας 3(1), Μήτσου 8, Ψάρρας 2.

 

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 85-62

Δεκάλεπτα: 25-14, 46-29, 64-48, 85-62

Διαιτητές: Σιταρίδης, Λουλουδιάδης

 Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Κάτος 6(2), Σιδερίδης 11(3), Γεωργιανός 8(1), Δαλαγκόζης 3(1), Κακιούζης 24, Παπαδόπουλος, Καραμπέκης 22(2), Θολιώτης 5(1), Φώτογλου 2, Γκούτζιας 4.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 4, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 9(1), Τσιακλάγκανος 2, Καβαργύρης 2, Κοθράς 22(2), Παραπούρας 7(1), Σουτζόπουλος 6(1), Καντάρκος 10.   

 

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 115-66

Δεκάλεπτα: 30-17, 49-36, 82-55, 115-66

Διαιτητές: Γραικός, Πράττος

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου, Μάρουσιτς 20 (3), Τσιρογιάννης 14 (2), Νώτης 15 (1), Παρίτσης 13 (2), Πλιούκας 14 (3), Γκαμούρας, Χριστοδούλου 16, Πιλκούδης 23.

Μακεδονικός (Γουναρίδης): Χαλάτσης 9 (1), Κοντσές 2, Μπαρζού 5, Κουντουράτζογλου 9 (1), Τσινόπουλος 3, Καλαποθαράτος, Κομματάς 2, Καραθανάσης 7 (1), Ουλουσίδης 5, Καλογεράτος 9 (1), Χαντζίδης 15.

 

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 74-64

Δεκάλεπτα: 11-19, 26-37, 54-56, 74-64

Διαιτητές: Τσουμαχίδης, Δολγύρας

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 2, Τριανταφυλλίδης, Πάππος 2, Κατσαρές 17 (5), Παπανικολάου, Μαντζούκας, Παπαργυρόπουλος 12 (1), Ψυχούλης, Αργύρης, Τεπετίδης 24 (5), Ολύμπιος 1.

Στρατώνι (Μύθου, Πέγιας): Δοξάκης 3(1), Μπουρδάνος 6, Κολοκοτρώνης 8(1), Σιδηροηλίας 6, Μπέγας 8(2), Φλιάτης 15(1), Πολιτόπουλος 2, Δασκαλόπουλος 16, Κοτζαγιάννης, Κοκκιός.

 

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ / ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 79-65

Δεκάλεπτα: 21-13, 39-29, 56-48, 79-65

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Κουκουλεκίδης

Χαλκηδονα/Προποντίς (Τέντσος): Σπύρας 2, Μαρκίδης, Δανάκης, Τσακαλέρης, Παπαδόπουλος 10 (1), Μυλωνίδης, Κούτε 20, Γιαννόπουλος 12 (2), Δελίδης 15(5), Σιόλογκας 5, Σικαλίδης, Φυλακτός 15(4).

Φαίακας Κέρκυρας (Χατζής) : Αυγερινός 9, Σκούρτης 12, Σάγιας 4, Θεόδωτος 2, Σπίνουλας 4, Γιαννούλης 2, Βλαχόπουλος 7(1), Γερασιμόπουλος 23(6), Βαγιάς 2. 

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 27 αγώνες)

1. Ανατόλια (25-2) 52

2. Αγρίνιο (19-8) 46

————————————-

3. Ελευθερούπολη (19-8) 46

4. Φίλιππος Βέροιας (16-11) 43

5. Ερμής Λαγκαδά (15-12) 42

6. ΧΑΝΘ (15-11) 41

7. Μαχητές Πειραματικό Πευκών (14-13) 41

8. Χαλκηδόνα/Προποντίς (13-14) 40

9. Έσπερος Λαμίας (12-15) 39

10. Γέφυρα (11-16) 38

11. Φάρσαλα (11-15) 37

12. Νίκη Βόλου (10-17) 37

———————————

13. Στρατώνι (10-17) 37

14. Ίκαροι Σερρών (10-17) 37

15. Φαίακας Κέρκυρας (10-17) 37

16. Μακεδονικός (5-22) 32

*ΧΑΝΘ και Φάρσαλα έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (28η, 5/5)

Αγρίνιο – ΧΑΝΘ

Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα

Στρατώνι – Ικαροι Σερρών

Φάρσαλα – Ελευθερούπολη

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Ανατόλια

Νίκη Βόλου – Ερμής Λαγκαδά

Μακεδονικός – Χαλκηδόνα

Φαίακας Κέρκυρας – Εσπερος Λαμίας