Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Αποτελέσματα – Τελική Βαθμολογία

1ος όμιλος
Το Ηράκλειο νίκησε εντός έδρας τον… τελικό παραμονής με το Κορωπί, έμεινε στην κατηγορία και έστειλε τον αντίπαλό του στην Γ’ Εθνική. Εξασφαλίστηκαν οριστικά ο Πανελευσινιακός με τη νίκη του στου Ζωγράφου και το Παγκράτι με την εντός έδρας επιτυχία επί του Τρίτωνα.
 
30η αγωνιστική
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
ΑΕΝΚηφισιάς – Ιπποκράτης 82-83
ΕΦΑΟΖ – Πανελευσινιακός 78-83
Πανερυθραϊκός – Ικαρος Ν.Σμ. 92-88
Πρωτέας Β. – Ιωνικός Ν. 88-98
ΚΑΟΚορίνθου – Δάφνη Δ. 61-78
Παγκράτι – Τρίτων 76-61
Ηράκλειο – Κορωπί 89-75
Νικηφόρος Μάνδρας – Διαγόρας Δρ. 88-81

Τα φύλλα αγώνα

ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΚΟΡΩΠΙ 89-75
Δεκάλεπτα: 16-15, 46-34, 70-53, 89-75
Διαιτητές :  Κυριακόπουλος-Καρακάσης
Ηράκλειο (Μακράκης): Κίτσος 1, Γουμενάκης, Σταμπουλής 5, Μποχωρίδης 21 (6), Στιβακτάκης, Πετράκης 9 (1), Λιανός 23 (3), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 11 (1), Λάκκας 17 (1), Μηλαθιανάκης.
Κορωπί (Παπαδόπουλος): Δενδρινός 10 (1), Μπουρδάνος 4 (1), Γκοντόπουλος 6, Αγγελόπουλος, Αγόρης, Σιμιτζής 15 (3), Σπανός 16 (2), Μαλτέσιος20, Παπαθεοδώρου, Δάρμης, Πετς 3 (1).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 88-98
Δεκάλεπτα: 15-29, 48-48, 63-68, 88-98
Διαιτητές : Σπυρόπουλος-Γαρινή
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Μπάλας 4, Αγγελόπουλος 10, Ματαλλιωτάκης 21, Ματσαγγός 5, Αθηνιώτης 12(3), Αυγενικός 7, Τοπάλης 1, Βαρδαβάς 11(1), Γάργαλης 4(1), Μόρφης 7(2), Καματερός 6.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Χατζηκυριάκος, Κοντραφούρης, Κουντουράς, Καράμπουλας 30(1), Βουγιούκας, Πετροδημόπουλος 15, Παλαιοχωρίτης 3(1), Μπατής 3(1), Βασιλόπουλος 22 (4 τριπ., 12 ασιστ), Κανονίδης 15(2), Κατούφας 10(1), Παπαδόπουλος.

ΕΦΑΟΖ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 78-83
Δεκαλέπτα : 17-21, 40-37, 57-56, 78-83
Διαιτητές : Αποστολίδης-Αργυρούδης
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας) : Παπαφλωράτος, Γκόντγουιν 10 (2), Γκαβασιάδης 2, Κοψιάς 2, Ξύδης 19 (4), Στάθης 6, Σαμοθράκης 6, Τσιτσιγιάννης 14 (3), Παπαρέγκας 14, Καστανιώτης 5, Γεωργιάδης, Αλεξανδρόπουλος.
Πανελευσινιακός (Χούμπαυλης) :Αβραμίδης 4, Νικολακόπουλος 4, Κελαϊδής 12 (2), Ζούμπος 11 (2), Τζιάλας 5, Στέφος 17, Δούκας 8, Μαντζιώρης 16 (4), Ηλιάδης 6, Φωτόπουλος.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 92-88
Δεκάλεπτα: 24-18, 41-41, 60-62, 92-88
Διαιτητές: Ζιώγας-Σιδέρης
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Στεργίου 7 (4 ριμπ.), Καλλιανιώτης 13 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Δερμιτζάκης 4, Τσακίρης 5, Σκάνδαλος 15 (1 τρίπ., 3 κλεψ.), Γιαουρτόγλου 23 (4/9 τρίπ.), Αντωνίου 13 (2), Μακρόπουλος 10 (8 ριμπ.), Σταθόπουλος 2, Κωνσταντινόπουλος, Μπακοδήμος, Σπάχια.
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Kαρακώστας): Γοργόνης 20 (2), Μελισσουργός 2, Βελιζιώτης 11 (1), Γραμματικός 14 (2), Βούζας 19, Λάβαρης 2, Δορκοφίκης 2, Μιχαλόπουλος, Ανέστης 9, Ζούκας 9.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΤΡΙΤΩΝ 76-61
Δεκάλεπτα : 20-18, 45-31, 60-46, 76-61
Διαιτητές :  Γιακείμη-Σκαλτσής
Παγκράτι (Κουστένης) : Κούτρας 13 (3), Καυκής 9, Χριστόπουλος 6 (1), Γεωργοπαπαδάκος 17 (4), Γιαννίκος , Λυτόπουλος 2, Τζατζάς  8 (2), Φάσουρας , Ξιούρας 6 (2), Μπένος 14, Γερονίκος 1
Τρίτωνας (Μιχελάκος) : Ευστρατίου 10 (1), Κούτουλας  4, Φράγκος, Καλαντζής 11 (1), Φρέσκος 1, Καραδολάμης 8 (2), Δαμιανάκος  6, Γκαβανόπουλος  5, Κουκουνιάς 13, Βερτούδος 3 (1)

ΑΕΝΚ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 82-83
Δεκάλεπτα: 18-22, 34-41, 59-61, 82-83
Διαιτητές: Ντάνος-Καρανικόλα Αλ.
ΑΕΝΚ (Λιόγας,Λαδικός): Καμαριανός 12, Μοσχοβίτης 11(3), Κεφαλάς 9(3), Μανούσος 8, Ντουζίδης 11(2), Χαικάλης 10(1), Κωνσταντακόπουλος 13(3), Ψαρόπουλος 8(1)
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Καραθωμάς 6, Κουμπούρας 25(1), Τρύπας 12(2), Ασημακόπουλος 18(2), Λεκάκης 10(1), Χαρίσης 7, Τσακαλέρης 5.

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 61-78
Δεκάλεπτα : 17-15, 26-34, 46-51, 61-78
Διαιτητές : Σταθόπουλος-Χριστινάκης
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος) : Πράττης 7, Αντωνόπουλος, Σακελλαράκης 6, Μακρής 12 (1), Κατσαμάκης 7 (1), Κεφαλάς 11, Ζάρκος, Γεωργούλης 2, Σκορδάς 16, Γιανναλέτσος
Δάφνη Δάφνιου (Σορώτος) : Γεωργούτσος 2, Θεοδοσίου 7 (1), Κουφόπουλος 3 (1), Καπώνης 10 (2), Χρυσός 11 (2), Σοφρωνάς 10 (2), Γκίνης 9 (1), Λαμπρόπουλος, Μιχόπουλος 2, Γκιουζέλης 5, Τσιάκος 16, Τσελεμπής 3 (1).

ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 88-81

Δεκάλεπτα : 17-25, 40-51, 66-61, 88-81

Διαιτητές : Μηλαπίδης-Παπαδόπουλος Χρ.

ΓΣ Μάνδρας (Καλογήρου) :Κούσουλας 21 (3), Τζιβελέκας 16 (2), Καραμπάτσος 12 (2), Κωτσόπουλος 11 (3), Γκαιτάσοφ 8, Μουστόπουλος 12, Ψυλέας 8, Παπανικολαου, Γουρλιωτόπουλος, Παπαπέτρος.

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης) : Πέττας 24 (2), Κουκάς 19 (5), Καραλής 11 (3), Καρασταμάτης 4, Κατιάκος 7, Λυκογιάννης 3 (1), Κωνσταντώνης 5 (1), Καραβανάς 6, Μαυροδειάκος 2,

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ιωνικός Νικ. 29-1 59
2. Διαγόρας Δρ. 22-8 52
——————————-
3. Ιπποκράτης 21-9 51
4. Τρίτων 17-13 47
5. Πρωτέας Β. 16-14 46
6. Νικηφόρος Μάνδρας 16-14 46
7. Πανερυθραϊκός 16-14 46
8. Δάφνη Δ. 14-16 44
9. Ηράκλειο 13-17 43
10. Παγκράτι 13-17 43
11. ΚΑΟΚορίνθου 12-18 42
12. Πανελευσινιακός 12-18 42
—————————–
13. Κορωπί 11-19 41
14. ΑΕΝΚηφισιάς 10-20 40
15. ΕΦΑΟΖ 9-21 39
16. Ικαρος Ν.Σμ. 9-21 39

2ος Όμιλος

Η Καβάλα με τη νίκη της στις Σέρρες βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Β’ Εθνικής Ανδρών και πήρε την άνοδο για την Α2. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η τελική βαθμολογία:
Τα αποτελέσματα
Σάββατο 19/5
Στρατώνι – Ελίμεια 79-61
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Αγρίνιο 65-53
Κυριακή 20/5
Ανατόλια – Γέφυρα 94-72
Χαλκηδόνα – Πευκοχώρι 61-67
Φάρσαλα – Τιτάνες Παλαμά 96-79
Ικαροι Σερρών – Καβάλα 51-63
Ερμής Λαγκαδά – Ασπίδα Ξάνθης 65-56

Τα φύλλα αγώνα

Χαλκηδόνα-Πευκοχώρι 61-67
Τα δεκάλεπτα: 23-10, 32-24, 45-47, 61-67
Διαιτητές: Τσιαπλής, Παπαγερίδης
Χαλκηδονα: Πετριδης 6(1), Μαρκιδης 5(1), Μαραπίδης 13(3), Πεταλωτής 19(2), Σεφερίδης 2, Μαντζος 2, Πατάκας 2, Κοτζαγιάννης 9, Παναγιώτου 3(1)
Eυρώπη ( Μελετιάδης) : Αμπατζιδης 3(1), Tσιμπής 6(1), Λαζαρίδης, Tζουβάρας 3, Mαυρίδης 14,Καραμπέκης 9 , Kιγμέτογλου 13(1), Σικαλίδης 9, Θεοδωρίδης, Δανάκης 10(1)

Φάρσαλα-Τιτάνες Παλαμά 96-79
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-35, 69-56, 96-79
Διαιτητές: Γερακίνης-Κοντογιάννης
ΦΑΡΣΑΛΑ (Φόρος): Νικολόπουλος 26(6), Ντίνος 16(2), Σαββίδης 10(2), Χαιρετίδης , Αναγνωστόπουλος Χ 10(2), Συνετός 7, Αλεξόπουλος 3(1), Αναγνωστόπουλος Γ. 21(3), Λούτας 1, Λιούπης , Καραδημας , Μακρής 2.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ(Αρχοντούλης): Μπιζιώτης 7(1), Τσούμας, Γεωργαντζάς 13(1), Κατσαδούρος 3(1), Μπακαβέλος , Τσιμούρτος, Αρχοντούλης, Μακρής 5, Μούμογλου 16(1), Μανδαλάκης 22(1), Αποστολάκης 13(2).
 

Ερμής Λαγκαδά-Ασπίδα Ξάνθης 65-56
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 34-29, 53-39, 65-56
Διαιτητές: Μελανίδης, Ντόγκας
Ερμής Λαγκαδά (Τσούρμας): Mήνου, Αμπατζάς 21(2), Δημητρακάς, Ελευθεριάδης, Τοπουζίδης 9(1), Μάρουσιτς, Παρίτσης 6(1),Χριστοδούλου, Αβοκάτος, Γκαμούρας 21, Νότης 5(1), Κοτσάνος 3.
Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 6, Παπαδάκης 4, Γρούδος 11, Τσιόγκας 12 (4), Στεφανίδης 2, Κλωναράς, Ανθής, Κουτσογιάννης, Γκέλιος 4, Απιδόπουλος 4, Μασμανίδης 6, Σαββίδης 6.    

Στρατώνι-Ελίμεια 79-61
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-36, 63-43,79-61
Διαιτητές: Σιταρίδης-Τζιοπάνος
Στρατώνι (Χατζουλης):  Σπύρας 9(2), Μητσάκης 4, Σερέτης 2, Καραμανώλης 12(1), Δελίδης 4, Φλιάτης Ι. 5, Φλιάτης Γ. 14, Πολιτόπουλος 5(1), Δασκαλόπουλος 18(1), Πονόπουλος 6
Ελίμεια (Μαλουτας): Τσιρέκας, Μαλούτας 6(2), Σούπουρας 3(1), Πεχλιβανίδης 5(1), Κούβελας 11(3), Τσούκας 18(3), Μούσιος 1, Μαλιούρας 7(1), Τσιμίδης 10

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Αγρίνιο 65-53 (19/5)
Τα δεκάλεπτα: 20 – 15, 39 – 27, 52 – 37, 65 – 53.
Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Δημάδης.
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (Γεροφώτης): Βογιατζής 6(2), Καραγιαννίδης 9(3), Αρνίδης 4, Δήμας 5, Παπαδόπουλος 2, Χατζημιχαηλίδης, Στόλης 10, Κωνσταντινίδης, Μπάκος 3(1), Βαγιάτης, Βαϊντερλής 3, Βελισσαρίου 23(1).
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Κυριλής Θ. 9(1), Μουρατίδης 10(1), Γκρέκας, Κυριλής Δ. 5(1), Τάσσος 5, Κασαμπαλής 8, Μήτσου 12(2), Ρέντζιος, Τάγκας.

Σ.Α.Α.Κ ΑΝΑΤΟΛΙΑ- Κ.Σ ΓΕΦΥΡΑΣ: 95-72
Διαιτητές: Γαζέτας-Παπαδόπουλος Χαρ.
Τα δεκάλεπτα: 22-17,48-31,68-47,95-72
Σ.Α.Α.Κ ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης7(1) , Πρωτούλης 5(1) Γαλανίδης 18(4), Ζαφειρούδης 12(2), Συμεωνίδης 12, Ξενιτίδης,3(1), Σταματογιάννης 20, Ζώτος 1, Βεργίνης 4 , Καραποστόλου 13(2)
Κ.Σ ΓΕΦΥΡΑΣ (Ροδάς) : Νικολαΐδης 6, Καζαμίας 2, Κολοκοτρώνης 14(4), Γαρέζος 9(1), Παπαδόπουλος 2, Σιώπης 10(1), Σαραντίδης, Ταουσάνης 13, Σιώμος 14(2), Ευσταθιάδης, Αζίζης 2

Ίκαροι Σερρών 51 Καβάλα 63

Τα δεκάλεπτα : 15-19, 29-33, 40-53, 51-63

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Τζίμα

Ίκαροι Σ. (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης , Γρίψιος 7, Σιδερίδης 1, Γεωργιανός 7, Τράκας 2, Γκάτζιας 4, Φώτογλου, Γκούτζιας, Κεμανετζής, Θολιώτης 3, Τοπάλης, Κακιούζης 16.

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάζιε 11, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 8, Καπινιάρης 5(1), Τάγαρης 5, Μπανάσας, Αθανασιάδης 6(2), Κουμλέλης 9, Καραθανάσης, Χονδρόπουλος 16, Παππάς, Πιεβάλιτσα 2.
Η βαθμολογία
1. Καβάλα 50 (22-6)
2. Χαρίλαος Τρικούπης 50 (22-6)
——————————————–
3. Πευκοχώρι 49 (21-7)
4. Ίκαροι Σερρών 48 (20-8)
5. Ανατόλια 48 (20-8)
6. Αγρίνιο 43 (15-13)
7. Ερμής Λαγκαδά 43 (15-13)
8. Στρατώνι 43 (15-13)
9. Μαχητές Δόξας Πεύκων 42 (14-14)
10. Φάρσαλα 40 (12-16)
11. Γέφυρα 38 (10-18)
12. Χαλκηδόνα 37 (9-19)
——————————————–
13. Ασπίδα Ξάνθης 36 (8-20)
14. Ελίμεια 34 (6-22)
15. Τιτάνες Παλαμά 29 (1-27)