Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Πανελλήνιο Νεανίδων: Έσπερος – Φάρος Κερατσινίου 62-65

Σε ένα παιχνίδι «διαφήμιση» του γυναικείου μπάσκετ ο Φάρος επικράτησε με 62-65 του Έσπερου, κατά τη 2ηαγωνιστική της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Νεανίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού.

Ο Έσπερος προηγήθηκε στο σκορ 11-9, 5΄32΄΄πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως ο Φάρος με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 11-14 (2΄36΄΄). Ακολούθησε ακόμα ένα σερί 5-0 από την ομάδα του Φάρου με αποτέλεσμα να προηγηθεί 13-19 με τη λήξη της περιόδου.

Το δυναμικό ξεκίνημα του Έσπερου στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε το σκορ στο 18-19, όμως ένα σερί 13-0 του Φάρου ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (18-32, 5΄52΄΄). Η προσπάθεια των αθλητριών από την Πάτρα να επιστρέψουν στο παιχνίδι δεν είχε θεαματικά αποτελέσματα και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 29-39.

Η μεγάλη επιστροφή όμως έγινε την τρίτη περίοδο. Ο Έσπερος όχι μόνο «ροκάνισε» τη διαφορά (37-42, 5΄5΄΄), αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 44-44 (1΄21΄΄).  Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ομάδα από την Πάτρα προηγήθηκε ξανά στο σκορ με 47-46. Το παιχνίδι πήρε… φωτιά. Ο Έσπερος προηγήθηκε με 59-58 ενώ απέμενε ένα λεπτό. Όμως η ψυχραιμία και ευστοχία των παικτριών του Φάρου στις ελεύθερες έκριναν τον τελικό νικητή, με την ομάδα από το Κερατσίνι να παίρνει στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα με 62-65.

Δεκάλεπτα: 13-19, 29-39, 44-46, 62-65

Διαιτητές: Γαζέτας, Παζόλης

Έσπερος Πάτρας (Πέτροβιτς): Μιχαηλίδου 2, Ψυρρή 8(2), Νάτσκου 16, Τσιακμά 6, Τραγούστη 17(1), Ρεκουνιώτη 13, Μιχαηλίδου.

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Κιαούλια Μαλ. 2, Καρακασίδου 21, Καραπατάκη 11(2), Κιαούλια Μαρ., Τζιλιανού 4, Παπαδοπούλου, Κοντραφούρη 18(1), Καλαφάτη (1), Μπαϊμπάκη, Μυσιρλή.

Δηλώσεις

Γιώργος Λειβάδης (προπονητής Φάρου): «Ενώ βρεθήκαμε πίσω στο σκορ ήμασταν συγκεντρωμένοι, έχουμε 2-3 έμπειρες παίκτριες και εκεί γυρίσαμε το ματς, παίξαμε δυο καλές άμυνες… Εντάξει, παρόλα τα προβλήματα προχωράμε. Συγχαρητήρια στα κορίτσια, είμαι περήφανος που είμαι προπονητής σε αυτά τα κορίτσια και πολύ συγκινημένος για όλη τη προσπάθεια που έχουνε κάνει αυτή τη χρονιά. Συγχαρητήρια και στον Έσπερο, δουλεύει χρόνια, τα τελευταία 3 που θυμάμαι είναι στα πανελλήνια».

Καρακασίδου (αθλήτρια Φάρου): «Ήταν γενικά δύσκολο γιατί έχουμε δύο τραυματισμούς, τον καινούργιο της Ιωάννας και της Κοτζαΐτση. Το θέλαμε πάρα πολύ για να έχουμε μία ελπίδα για να πάμε στο βάθρο. Ήταν δύσκολο ματς, αλλά τα δώσαμε όλα για να ανταμειφθούν οι κόποι όλης της χρονιάς».