Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

B’ Εθνική: Αποτελέσματα, βαθμολογίες, αγώνες (24η αγωνιστική)

1ος Όμιλος
O Ιωνικός Νίκαιας κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής, νικώντας εκτός έδρας το ντέρμπι με τον Διαγόρα Δρυοπιδέων.

Η ομάδα του Αιγάλεω παρέμεινε στην δεύτερη θέση, ενώ στον έναν βαθμό μείωσε ο Ιπποκράτης που πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη από τον Νικηφόρο Μάνδρας.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος-ΑΣΚ Ιπποκράτης Κω 71-82
Ηράκλειο ΟΑΑ-ΑΕΝ Κηφισιάς 80-67
ΑΟ Παγκρατίου-Πανερυθραϊκός 85-80
ΚΑΟ Κορίνθου-Πρωτέας Βούλας 80-78
Τρίτων-Πανελευσινιακός 70-59
ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Ίκαρος Ν. Σμύρνης 66-70 (66-66 κ.α.)
Διαγόρας Δρυοπιδέων-Ιωνικός Νίκαιας 88-103
ΓΣ Κορωπίου-ΓΣ Δάφνη Δαφνίου 74-89

Τα φύλλα αγώνα:

ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 71-82
Δεκάλεπτα : 17-23, 33-49(ημ.), 52-67, 71-82
Διαιτητές : Χαλαμπαλάκης- Κωνσταντινίδου
ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος (Μπεκές): Τζιβελέκας 2, Κούσουλας 9(1), Καραμπάτσος 10(2), Γκαϊτάσοβ 7(1), Παπαπέτρος, Μουστόπουλος 19, Βαφιάς, Γεωργοπαπαδάκος 5(1), Ψηλέας 19(2).
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 16(3), Τρύπας 3(1), Ονάσογλου 11(1), Σκούφης 3(1), Καταβαίνης, Ασημακόπουλος 10(1), Λεκάκης 6, Χαρίσης 19, Τσακαλέρης 14(1).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 88-103
Δεκάλεπτα: 24-34, 46-62, 63-78, 88-103
Διαιτητές: Παυλόπουλος-Γρίβα
Διαγόρας (Σαμόλης): Πέττας 38(5), Κουκάς 17(4), Παπαδολιάς 4, Κατιάκος 7, Καραβανάς 10 , Κωνσταντώνης , Μαυροειδάκος 3 , Καραλής , Καρασταμάτης 5(1) , Λυκογιάννης 4.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Κοντραφούρης, Καράμπουλας 36(8), Βουγιούκας 6, Πετροδημόπουλος 9 , Παλαιοχωρίτης 2, Μπατής 3(1), Βασιλόπουλος 20(3)(15 ασ.), Κανονίδης 15(3) Χατζηκυριάκος , Κατούφας 10(1) Βασιλόπουλος Θοδ. , Παπαδόπουλος 2

ΚΟΡΩΠΙ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 74-89
Δεκάλεπτα :  17-25, 41-44, 54-70, 74-89
Διαιτητές :  Θεονάς-Ζακεστίδης
Κορωπί (Παπαδόπουλος) : Δενδρινός 5 (1), Μπουρδάνος 11, Γκοντόπουλος 13, Αγόρης 2, Σιμιτζής 8 (2), Σπάνος 24 (4), Αγγελόπουλος, Μαλτέσιος, Παπαθεοδώρου, Δαρμής, Πετς 11
Δάφνη Δαφνίου (Σορώτος) : Γεωργούτσος, Θεοδοσίου, Κουφόπουλος 5 (1), Καπώνης 15, Χρυσός 8 (2), Σοφρωνάς 4, Γκίνης 12 (2), Λαμπρόπουλος, Γκιουζέλης 11, Μιχόπουλος 6 (2), Τσιάκος 28.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 85-80
Δεκάλεπτα: 18-25, 44-40, 67-58, 85-80
Διαιτητές: Χρηστίδης, Κονταράτος
Παγκράτι (Κουστένης): Καυκής 13, Γιαννίκος 13 (2), Γεωργοπαπαδάκος 10 (2), Λυτόπουλος 10, Τζάτζας, Χριστόπουλος 12 (1), Ξιούρας 7 (1), Μπένος 15, Φασούρας 5.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Στεργίου, Καλλιανιώτης 6 (2), Δερμιτζάκης 11 (1), Τσακίρης 8, Σκάνδαλος 23 (2), Γιαουρτόγλου 5 (1), Τσικόπουλος, Λέπουρης, Αντωνίου 17 (3/6 τρίπ.), Μακρόπουλος 10, Σταθόπουλος, Κωνσταντινόπουλος.

ΚΟΡΙΝΘΟΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 80-78
Δεκάλεπτα: 21-18, 39-36, 62-62, 80-78
Διαιτητές: Μακρής, Καρανικόλα Αλ.
Κόρινθος (Νικολόπουλος): Πράττης, Σακελλαράκης 19, Μακρής 14 (3), Κεφαλάς 9, Γεωργούλης 2, Αντωνόπουλος 5, Σκορδάς, Γιανναλέτσος 17 (9 ασίστ), Κατσαμάκης 14 (3)
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος, Τερζής): Μπάλας 11 (2), Αγγελόπουλος 13 (2), Παπάδης, Παφινιώτης 12 (3), Αυγενικός 5 (1), Ματαλιωτάκης 22, Βαρδαβάς, Γάργαλης 7 (1), Μόρφης 5 (1), Καματερός 3.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΚΗΦΙΣΙΑ  80-67
Δεκάλεπτα: 17-16, 36-28, 51-49, 80-67.
Διαιτητές: Λογοθέτης- Καρπάνος
Ηράκλειο (Μακράκης): Γουμενάκης, Μποχωρίδης 9(1), Λιανός 13(3), Πρωτογεράκης 4, Καλατζής 5(1), Σταμίρης, Χάλαρης 12(1), Παπαδάκης 5(1), Λάκκας 14(1), Πετράκης 18(3)
Νέα Κηφισιά (Λιόγας): Καμαριανός 12, Μοσχοβίτης 5, Κεφαλάς 20(3), Πριτσιούλης 3, Μανούσος, Ντουζίδης 9(1), Χαϊκάλης, Χατζηνικόλας, Αλετράς 2, Πρέκας 4, Ψαρόπουλος 9, Κωνσταντακόπουλος 3(1).

ΕΦΑΟΖ – ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 66-70 (παρ)

Δεκάλεπτα: 15-12, 26-29 ,40-50 ,66-66, 66-70.

Διαιτητές : Σκούτας-Μπούκας

ΕΦΑΟΖ (Ζήβας) : Παπαφλωράτος, Γκόντγουιν 19 (4),Κοψιάς, Γκαβασιάδης 10,Εμμανουηλίδης 1,Αλεξανδρόπουλος 2, Σαμοθράκης 8, Ξύδης, Στάθης 3, Τσιτσιγιάννης 3, Σαρλής 7, Παπαρέγκας 13(1).

Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Καρακώστας) : Γοργόνης, Μελισσουργός 6, Βελιζιώτης, Γραμματικός 24 (4), Βούζας 20 (5), Σπυρόπουλος 8 (2), Λάβαρης 6 (2), Δορκοφίκης 2, Μιχαλόπουλος 2 ,Ανέστης, Ζούκας 2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 24 αγώνες)
1. Ιωνικός Ν. 23-1 47
2. Διαγόρας Δρ. 18-6 42
————————————-
3. Ιπποκράτης 17-7 41
4. Τρίτων 14-10 38
5. Μάνδρα 13-11 37
6.Πανερυθραϊκός 13-11 37
7. Ηράκλειο 12-12 36
8. Πρωτέας Β. 11-13 35
9. ΚΑΟΚορίνθου 11-13 35
10. Δάφνη Δ. 10-14 34
11. ΑΕΝΚηφισιάς 9-15 33
12. Πανελευσινιακός 9-15 33
——————————–
13. Παγκράτι 9-15 33
14. Κορωπί 8-16 32
15. ΕΦΑΟΖ 8-16 32
16. Ικαρος Ν.Σμ. 7-17 31

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15/4)
Ιπποκράτης – Ηράκλειο
ΑΕ Ν. Κηφισιάς – Παγκράτι
Πανερυθραϊκός – ΚΑΟΚορίνθου
Πανελευσινιακός – Πρωτέας Β.
Ικαρος Ν.Σμ. – Μάνδρα
Ιωνικός Ν. – ΕΦΑΟΖ
Δάφνη Δ. – Διαγόρας Δρ.
Τρίτων – Κορωπί

2ος Όμιλος
Ο Χαρίλαος Τρικούπης πήρε την εκτός έδρας νίκη από τον Ερμή Λαγκαδά με το ευρύ +27 (50-77), ενώ το Ανατόλια νίκησε την Ευρώπη, η οποία βρίσκεται πια στην τέταρτη θέση. Νίκη πήρε και η Καβάλα, παραμένοντας ένα βαθμό πίσω από τον Χαρίλαο Τρικούπη
Τα αποτελέσματα
Ερμής Λαγκαδά-Χαρίλαος Τρικούπης 50-77
ΑΟΚ Ίκαροι Σερρών-ΓΑΣ Χαλκηδόνας 71-58
ΓΣ Φαρσάλων-ΣΑ Στρατωνίου 82-76 (68-68 κ.α.)
ΕΚ Καβάλας-ΚΣ Γέφυρας 81-64
ΣΑΑΚ Ανατόλια-ΑΣ Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου 79-68
ΑΟ Αγρινίου-ΓΣ Ελίμειας 79-69
ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης-ΓΣ Τιτάνες Παλαμά 87-66
Ρεπό : Μαχητές Πειραματικό Πευκών
Οι αγώνες αναλυτικά
ΑΝΑΤΟΛΙΑ – ΕΥΡΩΠΗ 87 ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ 79-68
Δεκάλεπτα :  19 – 16, 41 – 40, 59 – 58, 79 – 68
Διαιτητές : Καλογερόπουλος – Γερακόνης
Ανατόλια (Γκαιτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 11(2), Γαλανίδης 5(1), Ζαφειρούδης 3, Συμεωνίδης 18, Ξενιτίδης 3(1), Σταματογιάννης 14(1), Ζωτος 4, Βεργίνης 4, Καραποστούλου 17(2).
Eυρώπη 87 Πευκοχωρίου ( Μελετιάδης) : Αμπατζιδης 4, Tσιμπής 10 (2), Λαζαρίδης,Tζουβάρας 7(1) , Mαυρίδης 7(1), Mυλωνίδης 8(1), Kιγμέτογλου 15, Σικαλίδης 14, Θεοδωρίδης , Δανάκης 3.

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ 82-76
Δεκάλεπτα: 17-8, 29-29, 49-43, 68-68 (κ.δ.), 82-76.
Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Φουτζήλας
Φάρσαλα (Φόρος): Νικολόπουλος 18 (3), Ντίνος 4, Σαββίδης 5, Αναγνωστόπουλος Χ. 12(2), Σιόλογκας 19, Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 17(2), Λούτας, Λιούπης, Καραδήμας, Μακρής 5, Χαιρετίδης 2.
Στρατώνι (Χατζούλης): Σπύρας 2, Μητσάκης 5 (1), Καραμανώλης 3(1), Δελλίδης 11 (2), Φλιάτης Ι. 5, Λευκαδίτης 7, Φλιάτης Γ. 5, Πολιτόπουλος 15 (3), Δασκαλόπουλος 23 (1), Σερέτης, Στοίτης, Πανόπουλος.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 50-77
Δεκάλεπτα : 18-21, 32-43, 41-61,50-77                            
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Τσιαμπλής
Ερμής Λαγκαδά (Τσούρμας) : Μήνου 2, Αμπατζάς, Δημητρακάς 7(1), Ελευθεριάδης 9, Μάρουσιτς, Παρίτσης 3(1), Χριστοδούλου, Αβοκάτος 6(2), Γκαμούρας 16, Μέλιος, Κοτσάνος 7, Καμπέρης.
Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου (Δημητριάδης): Γυφτάκης 9(1), Βουρνάς 7, Λειβαδάς, Ντόβας, Ξηρός 3(1), Μουράτογλου 10(1), Σταυρόπουλος 2, Περρωτής 10, Καραγκιολίδης 6, Αδαμόπουλος 12, Πολίτης 18(1).

Ασπίδα Ξάνθης- Τιτάνες Παλαμά 87-66
Δεκάλεπτα: 12-13, 35-29, 67-46, 87-66
Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Τσιρτσιμαλης
Ασπίδα (Ιωαννιδης): Σαββίδης 11(1), Γκέλιος 20, Παπαδάκης 5(1), Αμούτζιας, Γρούδος 12, Τσιώγκας 9(2), Στεφανίδης 10(2), Κλωνάρας, Άνθης, Κουτσογιάννης 14, Θεοδωρίδης, Μασμανίδης 6.
Παλαμάς (Αρχοντούλης): Μούμογλου 19 (3), Μανδαλάκης 21(2), Αποστολάκης, Μακρής 8(2), Μπιζιώτης 2, Τσούμας 2, Γεωργάντζας 13, Κατσαδούρος

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ – ΕΛΙΜΕΙΑ 79-69
Δεκάλεπτα: 25-17, 44-26, 67-50, 79-69
Διαιτητές: Μακρόπουλος – Ελ Ανύ.
Aγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 12, Μπερερής 11(1), Κυριλής Θ. 3(1), Μουρατίδης 7(1), Γκρέκας 14(2), Κυριλής Δ. 6(2), Τάσσος 10, Κασαμπαλής 8, Μήτσου 2, Σταύρου 4, Ρέντζιος, Τάγκας 2.
Ελίμεια (Δημόπουλος): Τσιρέκας, Μαλούτας 16(4), Σούπουρας 6(2), Τσιάμης 6, Πεχλιβανίδης, Κούβελας 18(3), Τσούκας 6(2), Μούσιος, Μαλιούρας 6, Μακρής 11.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 71-58
Δεκάλεπτα: 16-7, 37-22, 64-40, 71-58
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης 6 (2), Γρίψιος 19 (1), Σιδερίδης, Γεωργιανός 5, Τράκας 7 (1), Γκάτζιας 12 (2), Φώτογλου 7, Γκούτζιας, Πιπιλιός, Τοπάλης, Θολιώτης 4, Κακιούζης 11.
Χαλκηδόνα (Τουλούμης): Πετρίδης 8 (1), Μαρκίδης 6, Μαραπίδης 9 (2), Παπαδόπουλος 3 (1), Λαΐδης, Πεταλωτής 4, Σεφερίδης 4, Μάντσος 8 (1), Μπατάκος 3, Κοτζαμάνης 11, Παναγιώτου 2.

ΚΑΒΑΛΑ – ΓΕΦΥΡΑ 81-64
Δεκάλεπτα: 18-20, 40- 38, 60-51, 81-64.
Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου
Καβάλα (Καραπιπερίδης) : Ερεμπενάζιε 12(1), Παντόπουλος , Μιχάλογλου 12(2), Καπινιάρης 18, Τάγαρης 5,  Μπανάσας, Αθανασιάδης 9(1), Κουμλέλης 13, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης, Χονδρόπουλος 2, Παππάς 8.
Γέφυρα (Ροδάς): Νικολαϊδης 1,  Καζαμίας, Μπρούσαλης 2,  Κολοκοτρώνης 5 (1),  Γαρέζος 12(1), Παπαδόπουλος, Σιώπης 15(2), Σαραντίδης, Ταουσάνης 9, Σιώμος 12, Μπίσκας 5(1), Ευσταθιάδης.

Η βαθμολογία (Σε 23 αγώνες):
1. Χαρίλαος Τρικούπης 39 (17-5)
2. Καβάλα 38 (17-4)
3. Ίκαροι Σερρών 38 (16-6)
4. Πευκοχώρι 37 (16-5)
5. Στρατώνι 35 (13-9)
6. Ανατόλια 34 (13-8)
7. Ερμής Λαγκαδά 34 (12-10)
8. Γ.Σ. Φαρσάλων 32 (10-12)
9. Αγρίνιο 32 (11-10)
10. Μαχητές Δόξας Πεύκων 32 (10-12)
11. Γέφυρα 29 (8-13)
12. Χαλκηδόνα 28 (6-16)
13. Ασπίδα Ξάνθης 27 (6-15)
14. Ελίμεια 26 (5-16)
15. Τιτάνες Παλαμά 22 (1-20)

Η επόμενη αγωνιστική (25η, 15/4)

Χαρίλαος Τρικούπης-Ικαροι Σερρών
Χαλκηδόνα-Φάρσαλα
Γέφυρα-Στρατώνι
Πευκοχώρι-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Ελίμεια-Ανατόλια
Τιτάνες Παλαμά-Αγρίνιο
Καβάλα-Ασπίδα Ξάνθης
Ρεπό : Ερμής Λαγκαδά