Β’ Εθνική: Αποτελέσματα, αγώνες, βαθμολογίες

1ος Όμιλος

Ο Ιωνικός Νίκαιας προχώρησε με μία ακόμη νίκη και… κατοστάρα, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με τον Διαγόρα να ακολουθεί μετά τη νίκη στην παράταση επί του Ικάρου Νέας Σμύρνης.
Τα αποτελέσματα
ΑΕ Ν. Κηφισιάς-ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος 81-66
Πανερυθραϊκός-Ηράκλειο 71-76
Πρωτέας Βούλας-Παγκράτι 79-45
Πανελευσινιακός-ΚΑΟ Κορίνθου 77-60
Ίκαρος Ν. Σμύρνης-Διαγόρας Δρυοπιδέων 89-93 (παρ), 81-81 (κ.αγ.)
Δάφνη Δαφνίου-Τρίτωνας 77-75
Ιωνικός Νικαίας-Κορωπί 103-84
Ιπποκράτης Κω-ΕΦΑΟΖ (25/3)

Οι αγώνες αναλυτικά:
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 79-45
Δεκάλεπτα: 21-10, 41-27, 62-39, 79-45.
Διαιτητές : Πόντας-Πλιάκας
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος, Τερζής): Αγγελόπουλος 4, Βαρδαβάς 2, Αθηνιώτης 7(2), Ματαλιωτάκης 4, Μορφης 10, Μπάλας 3, Παπαδής, Καματερός 12, Γαργαλης 15(1), Αυγενικός 15(1), Ματσάγγος 5(1), Λάτσης.
Παγκράτι (Κουστένης, Λυτόπουλος): Μπένος 5, Γεωργοπαπαδάκος 15(2), Ξιούρας 12(2), Χριστόπουλος 2, Λυτόπουλος 3(1), Γερονίκος 4, Γιαννίκος 2, Τζατζάς 2, Κούτρας, Σφηκάκης, Φάσουρας.

ΑΕΝΚ – ΜΑΝΔΡΑΙΚΟΣ 81-66
Δεκάλεπτα : 24-8, 40-25, 58-46, 81-66
Διαιτητές :  Μηλαπίδης-Παπαφωτίου
ΑΕΝΚ (Λιόγας, Λαδικός) : Καμαριανός 5, Μοσχοβίτης 18(2), Κεφαλάς, Πριτσιούλης, Μανούσος 9(1), Ντουζίδης 3(1), Χαικάλης 15(2), Χατζηνικόλας, Κωνσταντακόπουλος, Αλετράς,
Πρέκας 8, Ψαρόπουλος 23 (2 τριπ.,11 ριμ.,10 ασίστ).
Μανδραϊκός (Μπεκές, Στρατικόπουλος) : Τζιβελέκας 10(1), Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Κούσουλας 20(2), Καραμπάτσος 20(4), Γκαιντάσοβ, Παπαπέτρος 2, Γεωργοπαπαδάκος 6(2), Βαφιάς 3(1), Ψυλέας 5(1).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 71-76
Δεκάλεπτα: 11-10, 35-31, 53-51, 71-76
Διαιτητές: Κοντίλης, Νάστος
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Βασιλείου, Καλλιανιώτης, Δερμιτζάκης, Τσακίρης 7 (1), Σκάνδαλος 10 (2), Γιαουρτόγλου 22 (4), Λέπουρης 4 (1), Αντωνίου 11, Μακρόπουλος 4, Σταθόπουλος 13, Καλούδας, Λαμπρόπουλος.
Hράκλειο (Μακράκης): Κίτσος 6 (2), Γουμενάκης, Μποχωρίδης 13 (1) , Λιανός 33 (2), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 6 , Παπαδάκης, Λάκκας 8, Πετράκης 8 (1).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΚΟΡΩΠΙ 103-84
Δεκάλεπτα :  23-21, 38-46, 68-63, 103-84
Διαιτητές : Σιδέρης-Κοτσώνης
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης) : Βασιλόπουλος Θ. 5 (1), Χατζηκυριάκος 1, Καράμπουλας 10, Βουγιούκας 4, Πετροδήμοπουλος 9, Κατούφας 8, Κανονίδης 23, Παλαιοχωρίτης 21 (7), Βασιλόπουλος Φ. 22 (4 τριπ., 16 ασίστ).
Κορωπί (Παπαδόπουλος) : Δενδρίνος 1, Γκοντόπουλος 13 (3), Σερέτης 4 (1), Αγόρης 10 (1), Σιμιτζής 27 (4), Σπανός 14 (2), Μαλτέσιος 11, Παπαθεοδώρου 2, Πέτς 2.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 77-60
Δεκάλεπτα: 18-14, 39-27, 60-50, 77-60
Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος-Φάκαρος
Πανελευσινιακός (Χούμπαυλης): Αβραμίδης 17, Νικολακόπουλος 7 (2), Κελαϊδής 12 (2), Ηλιάδης, Ρόκας, Φωτόπουλος 3 (1), Ζούμπος 13 (2), Τζιάλλας, Στέφος 17, Δούκας, Ματζιώρης 8 (1).
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Πράττης 3 (1), Σακελλάρακης 5, Μακρής 8 (1), Κατσαμάκης 17 (2), Κεφαλάς 4, Αντωνόπουλος 4, Σκορδάς 5, Γιανναλέτσος 14, Γεωργούλης.

ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΝΡΗΣ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 89-93
Δεκάλεπτα: 24-16, 40-37, 58-59, 81-81 (κ.δ.), 89-93
Διαιτητές: Αποστολίδης Β.-Μαγκουνής
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Καρακώστας): Γοργόνης 15 (3), Μελισσούργος 4, Βελιζιώτης 3 (1), Γραμματικός 28 (5), Σπυρόπουλος 1, Βούζας 13 (2), Λάβαρης , Δορκοφίκης 7, Μιχαλόπουλος, Δαρμογιάννης, Ζούκας 18 (2).
Διαγόρας Δρυοπιδεών (Σαμόλης): Κουκάς 22 (4), Καραλής, Κωνσταντώνης, Πέττας 34 (3), Μαυροειδάκος, Καρασταμάτης 12, Τσέσακ, Λυκογιάννης 6, Κατιάκος 19.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΤΡΙΤΩΝΑΣ 77-75
Δεκάλεπτα : 21-21, 41-39, 55-57, 77-75
Διαιτητές : Μπούκας-Ραχιώτης
Δάφνη Δαφνίου (Σορώτος, Κωνσταντινίδης): Κουφόπουλος, Καπώνης 23(2), Χρυσός 16(2), Σωφρονάς 9(2), Γκίνης 8(2), Θεοδοσίου, Γκιουζέλης 9(1), Τσιάκος 12, Τσελεμπής.
Τρίτωνας (Μιχελάκος) : Ευστρατίου 11, Κουτουλας 5 (1), Καλατζης, Τάσοπουλος 8, Ντιμπ 11, Θύμνιος 13, Καραδολάμης 6 (2), Γκαβανόπουλος 17 (2), Κουκουνιάς 4

 

Η βαθμολογία (σε 23 αγώνες):

1. Ιωνικός Νικαίας 45 (22-1)
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 41 (18-5)
3. Ιπποκράτης Κω* 37 (15-7)
4. ΓΣ Μάνδρας/Νικηφόρος 36 (13-10)
5. Τρίτωνας 36 (13-10)
6. Πανερυθραϊκός 36 (13-10)
7. Πρωτέας Βούλας 34 (11-12)
8. Ηράκλειο 34 (11-12)
9. ΚΑΟΚ 33 (10-13)
10. Πανελευσινιακός 32 (9-14)
11. Νέα Κηφισιά 32 (9-14)
12. Δάφνη Δαφνίου 32 (9-14)
13. Παγκράτι 31 (8-15)
14. Κορωπί 31 (8-15)
15. ΕΦΑΟΖ* 30 (8-14)
16. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 29 (6-17)
*Έχουν ένα αγώνα λιγότερο

2ος Όμιλος
Ο Χαρίλαος Τρικούπης παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας στον 2ο Όμιλο μετά τη νέα του νίκη. Καβάλα και Ίκαροι Σερρών ακολουθούν με 38, ενώ η Ευρώπη Πευκοχωρίου ανέβηκε στους 37 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα
Χαρίλαος Τρικούπης-Μαχητές Πεύκων 77-62
Χαλκηδόνα-Ερμής Λαγκαδά 64-56
Στρατώνι-Ικαροι Σερρών 68-66
Γέφυρα-Φάρσαλα 78-65
Πευκοχώρι-Αγρίνιο 63-54
Ελίμεια-Ασπίδα Ξάνθης 76-75
Τιτάνες Παλαμά-Καβάλα 79-93
Ρεπό: Ανατόλια

Οι αγώνες αναλυτικά:
Ευρώπη 87-Αγρίνιο 63-54
Δεκάλεπτα: 22-8, 39-17, 46-37, 63-54
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Θεοδώρου
Eυρώπη ( Μελετιάδης) : Αμπατζιδης 4(1) , Tσιμπής 13(2) , Λαζαρίδης,Tζουβάρας 7(1) , Mαυρίδης 2 , Mυλωνίδης 7(1), Kιγμέτογλου 3, Σικαλίδης 4, Θεοδωρίδης 7, Δανάκης 16(2)
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 16(2), Μπερερης 2, Κυριλης Θ 5, Μουρατίδης 12(1), Γκρέκας 2, Κυριλής Δ 2, Τάσος 4, Κασαμπαλής 2, Μήτσου 7, Σταυρου, Τάγκας 2

Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου-Α.Σ.Μαχητές Δόξας Πεύκων 77-62
Διαιτητές: Δημόπουλος-Καρπάνος
Δεκάλεπτα: 15-15 23-14 12-15 27-18
Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου (Δημητριάδης): Γυφτάκης 2, Βουρνάς 6, Λειβαδάς, Ντόβας 7(2), Ξηρός, Μουράτογλου 9, Σταυρόπουλος 13(1), Περρωτής 3, Τριπολίδης Δ., Καραγκιολίδης 9(1), Αδαμόπουλος 5, Πολίτης 23(2).
Α.Σ.Μαχητές Δόξας Πεύκων(Γεροφώτης): Βογιατζής 11(3), Ζάχαρης, Αρνίδης 2, Δήμας 22(3), Παπαδόπουλος 2, Χατζημιχαηλίδης 2, Στόλης, Κωνσταντινίδης 2, Μπάκος 4, Βαγιάτης 2, Βαιντερλής 5, Βελισσαρίου 10(1).

Τιτάνες Παλαμά-Καβάλα 79-93
Διαιτητές: Τσιαπλής-Μελανίδης
Τιτάνες Παλαμά (Αρχοντούλης): Μπιζιώτης 7 (1), Γεωργαντζάς 20 (1), Κατσαδούρος 8 (1), Αρχοντούλης 2, Μακρής 6 (2), Μούμογλου 9, Μανδαλάκης 17 (1), Αποστολάκης 13
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 10, Παντόπουλος 3, Μιχάλογλου 10 (1), Καπινιάρης 12 (1), Τάγαρης, Αθανασιάδης 20 (6), Κουμλέλης 15, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 3 (1) Χονδρόπουλος 6 (2), Παπάς 14 (1).

Χαλκηδόνα-Ερμής Λαγκαδά 64-56
Δεκάλεπτα: 18-16, 32-29, 45-45, 64-56
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Γαζέτας
Χαλκηδόνα (Τουλούμης): Πετρίδης 4, Μαρκίδης 4, Μαραπίδης 11 (3), Μπαρτάκας 5, Σεφερίδης 2, Μάντσος 24 (4), Μπατάκας 5, Γκοτζαγιάννης 6, Παναγιώτου 2.
Ερμής Λαγκαδά (Τσούρμας): Αμπατζάς 4, Μίνου 5, Ελευθεριάδης 3, Τοπουζίδης 5, Μάρουσιτς 5 (1), Παρίτσης 5, Δημητράκας 2, Αβοκάτος, Γκαμούρας 15 (3), Μέλλιος 2, Κοτσάνος 10

Ελίμεια-Ασπίδα Ξάνθης 76-75
Διαιτητές: Παργιανόπουλος-Τσουμαχίδης
Δεκάλεπτα: 14-23, 41-44, 62-58, 76-75
Ελίμεια (Δημόπουλος): Μαλούτας 16 (3), Σουπούρας 7 (2), Τσιάμης, Πεχλιβανίδης, Τσούκας 19 (3), Κούβελας 2, Μαλιούρας 15, Μακρής 14 (1 τρ., 9 ρ.), Τσιμίδης 3
Ασπίς Ξάνθης (Ιωαννίδης): Αμούτζιας, Παπαδάκης 10 (1), Γρούδος 9, Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης 4, Κλωναράς 11 (3), Ανθής, Κουτσογιάννης 19 (1), Γκέλιος 17, Απιδόπουλος, Θεοδωρίδης, Σαββίδης 2

Γέφυρα-Φάρσαλα 78-65
Διαιτητές: Ευφαιμίδης-Ταρενίδης
Δεκάλεπτα: 27-22, 40-34, 53-45, 78-65
Γέφυρα (Ροδάς): Νικολαΐδης 7 (1), Καζαμίας, Κολοκοτρώνης 3 (1), Γαρέζος 24 (4), Παπαδόπουλος, Σιώπης 10 (1), Σαραντίδης, Ταουσάνης 5, Σιώμος 19, Μπίσκας 10, Ευσταθιάδης, Καμινάκης
Φάρσαλα (Φόρος): Νικολόπουλος 16 (1), Ντίνος 9 (2), Σαββίδης 7 (1), Αναγνωστόπουλος Χ. 15 (2), Σιόλογκας 8, Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 2, Λούτας, Λιούπης, Καραδήμας, Μακρής 8

Στρατώνι-Ίκαροι Σ. 68-66
Δεκάλεπτα:10-15, 26-35, 51-49, 68-66
Διαιτητές: Φακίτσας-Γερακίνης
Στρατώνι (Χατζούλης): Σπύρας 6, Μητσάκης 8 (2), Καραμανώλης, Δελλίδης 7 (1), Φλιάτης Ι., 11, Λευκαδίτης 2, Φλιάτης Γ. 12 (1), Πολιτόπουλος 3 (1), Δασκαλόπουλος 19.
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης 3 (1), Γρίψιος 12 (2), Σιδερίδης, Γεωργιανός 7, Τράκας, Γκάτζιας 12 (1), Φώτογλου 13 (2), Γκούτζιας, Θολιώτης, Κακιούζης 19.

Βαθμολογία (σε 23 αγώνες):

1. Χαρίλαος Τρικούπης 39 (17-5)
2. Καβάλα 38 (17-4)*

3. ‘Ικαροι Σερρών 38 (16-6)
4. Πευκοχώρι 37 (16-5)*
5. Στρατώνι 35 (13-9)
6. Ανατόλια 34 (13-8)*
7. Ερμής Λαγκαδά 34 (12-10)
8. Φάρσαλα 32 (10-12)
9. Αγρίνιο 32 (11-10)*
10. Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 32 (10-12)
11. Γέφυρα 29 (8-13)*
12. Χαλκηδόνα 28 (6-16)
13. Ασπίς Ξάνθης 27 (6-15)*
14. Ελίμεια 26 (5-16)*
15. Τιτάνες Παλαμά 22 (1-20)*

(*) Έχουν κάνει το ρεπό τους