Κύπελλο Ανδρών: Οι αγώνες της 1ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης

Οχτώ ομάδες σφράγισαν το εισιτήριό τους για τη 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών.

Ο Δούκας απέκλεισε ομάδα της Α1 Ανδρών, το Λαύριο, εντός έδρας μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που σφραγίστηκε με το τελικό 74-73. Εντός έδρας νίκη πήρε και ο Αίολος Αστακού με το 79-69 επί του Αμύντα. Όλα τα άλλα θετικά αποτελέσματα σημειώθηκαν εκτός έδρας: Ο Πανιώνιος επιβλήθηκε των Μαχητών 76-55, το Ρέθυμνο δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην εφηβική ομάδα της Δόξας Λευκάδας, φτάνοντας στην επικράτηση εκτός έδρας με το τελικό 31-93, η Κύμη πήρε τη νίκη από τον Ηρακλή με 73-69, ο Προμηθέας Πάτρας μετά από έναν αγώνα με αρκετές διακυμάνσεις πήρε την πρόκριση με 70-67, ο Απόλλωνας Πάτρας έφυγε νικητής από την Καβάλα με 65-61, όπως και ο Κόροιβος από το Ηράκλειο με 70-60.

Η συνέχεια θα δοθεί το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου με τις αναμετρήσεις Κύμη-Ρέθυμνο, Δούκας-Προμηθέας, Αίολος Αστακού-Πανιώνιος, Απόλλωνας Π.-Κόροιβος

 

Τα αποτελέσματα

Μαχητές Δόξας Πεύκων-Πανιώνιος 55-76

Δόξα Λευκάδας-Ρέθυμνο 31-93

Ηράκλειο-Κόροιβος  Αμαλιάδας 60-70

Ηρακλής-Κύμη 69-73

Δούκας-Λαύριο 74-73

Τρίκαλα-Προμηθέας Πατρών 67-70

Αίολος Αστακού-Αμύντας 79-69

Καβάλα-Απόλλων Πατρών 61-65

 

Οι αγώνες αναλυτικά:

ΑΕ Δόξα Λευκάδας-Ρέθυμνο 31-93

Διαιτητές:Παφίλης-Διαμαντής-Τσούνας (Κανελόπουλος)

Δεκάλεπτα: 8-29, 18-51, 21-66, 31-93

Δόξα Λευκάδας (Κόγκας): Σολδάτος 4, Θέρμος, Ιωακειμίδης 6(1), Μπορσάνος 2, Κοψίδας, Ροντογιάννης 4, Λάμπρης 1, Λάζαρης, Κονιδάρης 6(2), Ζαβιτσάνος 5(1), Ζακυνθινός, Κελαρίου 3

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Παναρετάκης 2, Κώττας 20, Ραζής 2, Χριστοδούλου 12, Άρνολντ 3(1), Φιτζπάτρικ 11(1), Θεοδωρίδης 4, Τάλτον 6, Καμπερίδης 14(2), Ζάμπας 6, Γιαννόπουλος 4, Έντουαρντς 9.

ΑΕ Καβάλας-Απόλλων Π. 61-65

Διαιτητές:Πουρσανίδης Γ.-Συμεωνίδης-Ταρενίδης Στ. (Μπακάλης)

Δεκάλεπτα: 17-16, 35-35, 43-52, 61-65

Καβάλα (Μωσαϊδης): Μανάκας 2, Αναστασάκης 2, Ματζουρεζάκ 7(2), Σαββίδης 1, Κελαΐδης 17(2), Κυριακού, Κουλέλης 2, Γκέλιος 13 (1), Μούκας 5, Σκάνδας 11

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Τζόουνς 14(1), Μαστρογιαννόπουλος 4, Βεργίνης 11(3), Κόμπινς 7, Σλαφτσάκης 2, Τσιάρας 7, Διαμαντάκος 3, Καλινόσκι 8, Μπάβτσιτς 2, Ράσελ 7 (1)

ΑΣ Μαχητές Δόξα Πεύκων-Πανιώνιος ΓΣ 55-76

Διαιτητές:Σταματόπουλος-Παγώνης-Πιτσίλκας Β. (Παπαγεωργίου)

Δεκάλεπτα: 6-22, 18-37, 39-54, 55-76

Μαχητές (Χατζηκυριακίδης):Νικολόπουλος 19 (5), Ιακωβίδης, Γερομιχαλός 13 (1), Ευαγγελόπουλος, Καλαμπάκας 12 (1), Βαρδής, Στόλης, Τσίτσος, Τάταρης 11, Παγωνίδης

Πανιώνιος (Οικονόμου):Μπάρλος 10, Νοέας, Αλίχοτζιτς 22, Πελεκάνος 9 (1), Κάπρης, Σακελλαρίου 10 (1), Καρύδας, Μίχαλος 5 (1), Μπιλλής 4, Ματαλών 8, Μελισσαράτος, Δημητριάδης 8

Ηράκλειο ΟΑΑ-Κόροιβος 60-70

Διαιτητές:Ψαριανός-Μπίκας-Θεονάς (Μαγκανάς)

Δεκάλεπτα: 17-20, 26-37, 38-54, 60-71

Ηράκλειο (Ράλλης):Γεωργόπουλος, Κυπριωτάκης, Παπαδάκης 3, Τσερκιτσόγλου 12 (2), Μαραγκάκης 7, Πετράκης 3 (1), Πάνου 7, Λόλας 10, Λιανός 18 (2), Πάλλης

Κόροιβος (Καλαμπάκος):Γκότσερ 4 (1), Μακ Έλραθ 3, Μιχαλόγλου 3 (1), Σαχπατζίδης 5, Χατζηνικολάου 3, Σπυριδωνίδης 4 (1), Μπράουν 22 (3), Μιλουτίνοβιτς 21 (1), Αποστολίδης 6 (2), Μπεκρής

ΓΣ Ηρακλής- ΓΣ Κύμη 69-73

Διαιτητές: Δεσλής-Τζαφλέρης-Καλογερόπουλος (Δροσόπουλος)

Δεκάλεπτα: 10-21, 21-41, 41-57, 69-73

Ηρακλής (Αλεξανδρής):Γιαννακίδης 6 (2), Τότσιος 11, Ονάσογλου, Χρυσόπουλος 8 (1), Γκαγκαλούδης 14, Ρουτκάουσκας 8, Χείλαρης 12 (1), Δέσπος 4, Αγγελακόπουλος 6 (2)

Κύμη (Μπρατσιάκος):Αμπντούλ Αλίμ 14 (3), Γκριν 5 (1), Τουτζιαράκης 2, Κατράνας 6 (2), Τζόλος 2, Κωνσταντακόπουλος 3 (1), Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς 7 (1), Μόργκαν 14, Σταμάτης 10 (2), Ελ Αμίν 10 (2), Ψαθάς

ΑΣΕ Δούκας-Λαύριο ΓΣ 74-73

Διαιτητές:Μάνος-Μαγκλογιάννης-Σκούτας (Ορφανός)

Δεκάλεπτα: 16-16, 40-41, 54-49, 74-73

Δούκας (Συμεωνίδης): Κουκάς 6 (2), Καυκής 15 (2), Κυρίτσης 29 (2), Κανονίδης 12 (1), Ρούμπιο 10, Ράπτης 2, Κομποδιέτας, Μιλεντίγιεβιτς, Καρράς, Μαστόρος, Αγραβάνης

Λαύριο (Σερελής): Γιάνγκ 10 (1), Πάντερ 24 (2), Χάμιλτον 12 (2), Μπόλντς 2, Κακλαμανάκης 2, Γιαννακόπουλος 3, Κοκ 10, Περράκης, Ψαρόπουλος, Αθανασούλας 10 (2), Τσίρος

Τρίκαλα-ΑΣΠ Προμηθέας 67-70

Διαιτητές:Παπαπέτρου-Πουρσανίδης Κ-Ξενικάκης (Μιναρετζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 13-23, 35-38, 52-48, 67-70

Τρίκαλα (Καστρίτης):Κάφεϊ 2, Μακ Μίλαν 13, Λίποβι 10 (2), Καλογιαννίδης, Καραθανάσης, Τσαγκαράκης 11 (3), Βαρυτιμιάδης 7, Μπάρλοου 15 (3), Καλλές 9

Προμηθέας Π. (Βετούλας):Κάρτερ 4, Μουρ 8, Γιαννικόπουλος, Γκίκας 14 (4), Πέττας 9 (2), Φαγιέ 27 (4), Τσάμης, Σαρικόπουλος, Τζόνσον 8

ΑΜΣ Αίολος Αστακού-ΑΟ Αμύντας 79-69

Διαιτητές:Παναγιώτου-Βαρδάλος-Καρακάσης (Πίγκας)

Δεκάλεπτα: 21-20, 41-43, 60-56, 79-69

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός):Μπρόζος 7 (1), Θεοδωράκος 4, Κουμπούρας 6, Παπαδιονυσίου 2, Κατσαρές 5 (1), Κακλαμάνος 14 (4), Κιτσούλης 18 (1), Κασαμπαλής 4, Χαρισμίδης, Λυμπάρης 10, Γκιζόγιαννης 9 (1)

Αμύντας (Ζαβός): Αγγελόπουλος 18 (2), Τοπάλι 2, Βογιατζής 6, Διαμαντόπουλος 11 (1), Σκορδάς, Κουκουνιάς 7 (2), Μανσαράι 5 (1), Δορκοφίκης, Παπαδούλης 6 (2), Μπάρμπας 14 (3), Ρούσσος

Η συνέχεια

Β’ Φάση, 2η αγωνιστική

Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου

17.Κύμη-Ρέθυμνο

18. Δούκας-Προμηθέας

19.Αίολος Αστακού-Πανιώνιος

20.Απόλλωνας Π.-Κόροιβος

Β’ Φάση, 3η αγωνιστική (1/10)

21.Νικητής 20-Νικητής 18

22.Νικητής 17-Νικητής 19

Γ’ Φάση (Προημιτελικοί, 5/10)

23. ΑΕΚ-Νικητής 21

24. Άρης-Νικητής 22

25. Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ

26. Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου

Δ΄Φάση (Ημιτελικοί, 15/1)

Τελικός (19/2)