Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Α2 Ανδρών: Άνοδος για Κύμη-Αποτελέσματα 29ης αγων.

Η Κύμη εξασφάλισε την πρώτη θέση και την απευθείας άνοδο στην Α1 μετά τη νίκη της με 67-56 επί του Φάρου Κερατσινίου για την 29η αγωνιστική. 
 
Αναλυτικά: 
 
Ευρώπη Πευκοχωρίου-Δούκας 84-91
Διαιτητές: Δεσλής-Ελευθεριάδης-Κοϊμτζόγλου (Θωμόπουλος)
Δεκάλεπτα: 22-17, 50-47, 70-67, 84-91. 
Ευρώπη (Πλατής): Αμπατζίδης, Μάρτζος 12, Ονάσογλου 20, Τέρπος 6, Αράπης, Νίκολιτς 16, Θεοδωράκος 14, Νησιώτης 12, Κιγμέτογλου 4, Συμεωνίδης. 
Δούκας (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 21, Καυκής 18, Μιχάλογλου 6, Κουκάς 6, Κυρίτσης 20, Σπυρόπουλος 4, Καραμπάτσος, Παύλος 3, Μολφέτας 11, Μιλεντίγεβιτς 2. 
 
Ηρακλής-Προμηθέας Πατρών 65-55
Διαιτητές: Ξενικάκης-Τζαφλέρης-Πιτσίλκας Β (Δροσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 10-18, 19-32, 36-44, 65-55. 
Ηρακλής (Αλεξανδρής):   Χείλαρης 8, Μουρατίδης, Γ. Αποστολίδης 8, Γκιουλέκας 17, Καραγκιολίδης, Κοθράς 10, Α. Αποστολίδης 10, Μπένας 2, Δέσπος 10.
Προμηθέας (Γιατράς): Δανάς, Νοέας 6, Κουμπούρας 8, Γιαννικόπουλος 3, Πέττας 15, Γερομιχαλός 13, Μαναβόπουλος, Πέτροβιτς 2, Τσάμης 2, Αλίχοτζιτς 6.
 
Κύμη-Φάρος Κερατσινίου 67-56
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Σταματόπουλος-Παφίλης (Δεσάρτης)
Δεκάλεπτα: 15-11, 29-29, 49-40, 67-56. 
Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 9, Μιλόσεβιτς 14, Ψαθάς, Κακιούζης 7, Καρινιάουσκας 16, Κατράνας 5, Σιγκούνας 13, Γκιζόγιαννης 3, Κωνσταντακόπουλος. 
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Παπαδόπουλος, Παπαμακάριος 5, Καράμπουλας 15, Μπατής 4, Πετροδημόπουλος 4, Λιακόπουλος 21, Αγγελόπουλος, Κομποδιέτας, Σκορδίλης 7, Κατούφας. 
 
Πανερυθραϊκός-Εθνικός 72-86
Διαιτητές: Σώμος-Σκούτας-Τσώνος (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 21-21, 38-42, 55-67, 72-86.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 3, Μπάρδας 13, Καλλιανιώτης 10, Πρίτσος 2, Προδρόμου 16, Γιαουρτόγλου 4, Γεωργακόπουλος 2, Σολωμός 6, Αντωνίου 3, Γκαϊντάσοφ 5, Σοφρωνάς 8.
Εθνικός (Καλαφατάκης): Μάντζαρης 11, Τζόλος 7, Τότσιος 5, Βασιλόπουλος 13, Βουγιούκας 2, Παλαιοχωρίτης, Ράπτης 4, Γκιζόγιαννης 10, Λάτοβιτς 9, Μαγκουνής 15, Τζιάλλας 2, Ψυλέας 8.
 
Λιβαδειά-Παγκράτι 84-91 (κ.α. 73-73)
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ-Συμεωνίδης-Λόρτος (Σταμάτης)
Δεκάλεπτα: 28-17, 47-34, 57-54, 73-73, (πρτ.) 84-91. 
Λιβαδειά (Σταθούλης): Ντακούλιας 10, Βουκαντίνοφ 21, Τερματζίδης, Βούλγαρης 4, Χάλαρης 4, Μαράντος, Μαχαίρας 15, Σταύρου, Καλαμπάκας 9, Δημητριάδης 21.
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 7, Παναγιωταράς, Παπαδιονυσίου 13, Φακοπουλίδης 2, Μοτσενίγος 16, Αντωνάκης 4, Κουτρούλιας 28, Σαχπατζίδης 19, Περσίδης 2, Δενδρινός. 
 
Περιστέρι-Δόξα Λευκάδας 59-54
Διαιτητές: Διαμαντής-Παναγιώτου-Τσούνας (Ντίνος)
Δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 45-49, 59-54 
Περιστέρι (Καραγιάννης): Λάκκας 3, Τσιότρας 9, Πολυτάρχου 5, Παπαντωνάκος 3, Σκουλίδας 10, Ψαρόπουλος 2, Κατιάκος 9, Γκίλκριστ 18, Πετρούλας, Γοργόνης, Παπαδιονυσίου.
Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Βαγενάς 3, Τραϊανός 2, Καρύδας 13, Χρυσόπουλος 7, Μανούσος 6, Κανονίδης 10, Κέντζο 5, Πεταλωτής 1, Τσαλδάρης 7, Κούτρας, Πετρόπουλος.
 

Ψυχικό-Φίλιππος Βέροιας 20-0 (άνευ αγώνα)
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α-Κυριακόπουλος-Λιότσος (Τεφτίκης)
 
Ρεπό: Μαχητές Δόξας Πεύκων
 
Βαθμολογία 
1. Κύμη 50 23-4
———————————
2. Φάρος Κερατσινίου 48 21-6
3. Εθνικός 45 18-9
4. Προμηθέας Πατρών 45 18-9
5. Δόξα Λευκάδας 43 16-11
———————————
6. Παγκράτι 42 15-12
7. Δούκας 41 14-13
8. Ψυχικό 40 13-14
9. Ηρακλής 39 12-15
———————————
10. Λιβαδειά 39 12-15
11. Περιστέρι 37 10-17
12. Πανερυθραϊκός 37 10-17
13. Μαχητές Δόξα Πεύκων 37 10-17
———————————
14. Ευρώπη Πευκοχωρίου 32 6-20
15. Φίλιππος Βέροιας 32 5-22
 
*Υπενθυμίζεται πως ο πρώτος της κανονικής περιόδου εξασφαλίζει απευθείας την άνοδο στην Α1 Ανδρών, ενώ οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 2-5 θα παίξουν playoffs (2-5, 1-4 και οι νικητές μεταξύ τους, με σειρές να κρίνονται στις τρεις νίκες αλλά μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) για το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου. Σε ό,τι αφορά στη μάχη της παραμονής, ο 14ος και ο 15ος της κατάταξης υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική Ανδρών, ενώ οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13 θα παίξουν play out (10-13, 11-12, με τους νικητές να κρίνονται στις τρεις νίκες αλλά μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) και οι ηττημένοι θα υποβιβαστούν.
 
Επόμενη αγωνιστική (30η, 2/5)
Δούκας-Περιστέρι
Παγκράτι-Ευρώπη Πευκοχωρίου 
Δόξα Λευκάδας-Ψυχικό 
Μαχητές Δόξας Πεύκων
Προμηθέας Πατρών-Κύμη
Φάρος Κερατσινίου-Πανερυθραϊκός 
Εθνικός-Λιβαδειά 
Ρεπό: Φίλιππος Βέροιας