Β’ Εθνική: Αποτελέσματα – Βαθμολογίες (30η αγωνιστική)

Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.  Πανιώνιος και Αίολος Αστακού πήραν την άνοδο για την Α2 τερματίζοντας στις πρώτες θέσεις του 1ου και του 2ου Ομίλου αντίστοιχα. Αμύντας και ΑΕΛ θα παίξουν σε μπαράζ ανόδου.

1ος Όμιλος

Έσπερος-Προμηθέας Χαλ. 93-59
Κορωπί-Εργοτέλης 73-77
Ιωνικός Ν.-Πανιώνιος 74-72
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Αμύντας 93-85 (77-77 κ.α)
Ίκαρος Ν. Σμύρνης-Πανελευσινιακός 81-84
Ηράκλειο-Ένωση Ιλίου 80-72 (66-66 κ.α)
Νίκη Αμαρουσίου-Χολαργός 53-76
Παπάγος-Φιλαθλητικός 79-61

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 74-72
Δεκάλεπτα: 22-25, 35-39, 50-54, 74-72
Διαιτητές: Σκούτας-Διμπινούδης
Ιωνικός Νικαίας (Οικονόμου): Γιαννίκος 7 (1), Κούτουλας 5 (1), Γεωργοπαπαδάκος 1, Ντιπ 15 (2), Μούκας 5 (1), Ρεκουνιώτης 12, Γκιουζέλης 6, Λυκογιάννης 8 (2), Βεσκούκης 15 (2).
Πανιώνιος (Ζιάγκος): Γαρμπής 4, Παπαρέγκας, Τσουράκης, Κόκκαλης 18 (2), Ζώρζος, Μανσαράι, Μίχαλος 20 (3), Φιλιππάκος 20 (1), Μουρίκης 2, Τσιάκος 4, Αναγνωστάκης 4.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΧΟΛΑΡΓΟΣ 53-76
Δεκάλεπτα: 6-14, 16-34, 40-56, 53-76
Διαιτητές: Πόντας, Μαγκουνής
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσέκενης Γ. 3, Σταύρος, Θωμόπουλος 2, Παβλίσεβιτς 7, Κοντογιάννης 14, Κυπριτζόγλου 4, Καράμπελας, Σταθόπουλος 7 (1), Σαλτουρίδης 2, Μπαζίνης, Μούγιος 4, Μαύρος 10.
Χολαργός (Παπαμάρκος): Τσουβελέκακης, Λάππας 15 (1), Δρόσος 5 (1), Παπαντωνίου, Αγόρης 3 (1), Καρτέρης, Παπάς 16 (1), Μουμπάρακ 30 (4), Καραμπάς 5 (1), Κιαπέκος, Δαρμής, Γιανναλέτσος 2.

ΠΑΠΑΓΟΣ-ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 79-61
Δεκάλεπτα: 20-17, 39-28, 56-48, 79-61
Διαιτητές: Παυλόπουλος-Μπούκας
Παπάγος (Πουλίδης): Οικονομάκης 2, Βιδάλης 9 (1), Σιμόπουλος, Αποστολίδης 8, Δέδες 12 (4), Σιούτης 20 (2), Υφαντής 5 (1), Δορκοφίκης 8, Αρσένης 5 (1), Τζιβελέκας 10, Ρουμπέας.
Φιλαθλητικός (Ζήβας): Παπαδημητρίου 4, Κελαϊδής 14 (3), Γκαβασιάδης 4, Κεφάλας 4, Λιακόπουλος 2, Θειακούλης, Αγγελόπουλος 8 (1), Λεγκίκας 14 (3), Πανταζής 8 (1), Ζαρμακούπης 3, Οκεκοουϊέν.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 93-59
Διαιτητές: Κουτσοδήμος και Μαυρατζάς.
Δεκάλεπτα: 24-13, 41-26, 71-42, 93-59
Έσπερος ΑΟΠΑ: Κατσαϊτης 2, Φραντζής 6, Στυλίδης 16, Κελεσίδης 2, Τρυφωνόπουλος 19, Αγγελόπουλος 2, Καραβανάς 12, Γκόβας 4, Ψαρόπουλος 16, Μακρής 8, Γιαλελής 6.
Προμηθέας Χαλανδρίου: Ανδρικόπουλος 17, Κορομηλάς 6, Αντύπας, Σαμιώτης 8, Ξύδης 18, Σπυρόπουλος, Σιδέρης 4, Ανδρεαδέλης 2, Γούναρης 4, Νικολάου.

ΚΟΡΩΠΙ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 73-77
Δεκάλεπτα: 17-25, 36-37, 52-56, 73-77
Διαιτητές: Κοντίλης-Ξάνθος
Κορωπί (Κατσούνης): Ντάσης 2, Κάτσαρης, Κούσουλας 15 (5), Καράμπελας 9 (1), Υφαντής 14 (1), Τύρλας, Κερασοβίτης 8 (1), Αμπαράς 12 (2), Σκλάβος 8 (1), Χρύσης 1, Σαρλής 4
Εργοτέλης (Μακράκης): Δόστρας 6, Κριθανάκης, Τσερκιτζόγλου 6, Χασάπης, Σακελλαράκης 12 (2), Καρακωνσταντάκης 5, Αρναουτάκης 4, Βασιλειάδης, Πετράκης 13 (1), Καραλής 31 (3)

ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 80-72
Δεκάλεπτα: 22-15, 35-34, 52-58, 66-66. Παρ: 80-72
Ηράκλειο (Β.Ράλλης): Πρωτογεράκης, Αγαπιάδης 2, Παπαδάκης 7, Αυγενικός 3, Σπυριδάκης 15 (1), Καραδολάμης 15, Κουπίδης 14 (2), Μαραγκάκης, Λιανός 20, Πάλλης 4.
Ένωση Ιλίου (Γ.Ζαφειράκης) : Βαϊδάκης 3 (1), Μπέλλας Ι. 3(1), Καπινιάρης 8 (1), Φούντας 20 (5), Τσολάκης 10, Μπασδέκης 6 (1), Μπέλλας Ο. 5 (1), Πανουσόπουλος 3 (1), Στρατομήτρος 6 (2), Σκορδάς 2, Κόκκας 6.

ΚΡΟΝΟΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ 93-85 (παρ)
Δεκάλεπτα: 17-15, 38-39, 57-63, 77-77, 93-85 (παρ.)
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σαββάτης): Μπάλλας 8 (2), Στραγανιώτης, Μητσάκης 10 (2), Ξιούρας 3 (1), Νικατζάμ 15 (2), Ζούκας 10, Κόης, Φρουσκλιάς 11, Περαντωνάκης, Γιαννόπουλος 13 (3), Ανδρεάτος 2, Ματαλιωτάκης 21
Aμύντας (Ζαβός): Ζούπας 16, Αγγελόπουλος 21 (1), Τοπάλι 2, Διαμαντόπουλος 13 (2), Ματζούρος, Βαρδιάνος 9 (3), Πίνης 5, Κουκουνιάς 6, Αλεξάνδρου, Μπάρμπας 9 (1), Βογιατζής 2, Καμπούρης 2

Η βαθμολογία:

1.Πανιώνιος 54
————————–
2.Αμύντας 53

—————————————
3.Ηράκλειο 53
4.Ιωνικός Νικαίας 53
5.Χολαργός 48
6.Πανελευσινιακός 48
7.Παπάγος 45
8.Κορωπί 45
9.Φιλαθλητικός 45
10.Κρόνος Αγ.Δημητρίου 44
11.Έργοτέλης 43
12.Έσπερος 42

———————-

13.Ένωση Ιλίου 41
14.Νίκη Αμαρουσίου 36
15.Ίκαρος Νέας Σμύρνης 35
16.Προμηθέας Χαλανδρίου 32

2ος Ομιλος

Αίολος Αστακού-Πιερικός 79-57
Αγρίνιο-Άργος Ορεστικό 80-64
ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-Στρατώνι 54-61
ΑΕΛ-ΓΣΛ 70-80
Ερμής Λαγκαδά-Καστοριά 43-63
Ανατόλια-Ιωνικός Ιωνίας 88-80
Πολύγυρος-Τιτάνες Παλαμά 20-0 α.α.

Αίολος Αστακού – Πιερικός/Αρχέλαος 79-57
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου Γ.
Δεκάλεπτα: 28-14, 42-22, 63-40, 79-57
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 16 (4), Καλισώρας 2, Μπεκατώρος, Παππάς, Θανόπουλος 8 (2), Κακλαμάνος 8 (2), Κιτσούλης 17 (1), Καλαντζής, Χαρισμίδης 6, Λυμπάρης 12, Μακρής 4, Κατσαρές 6.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Tσιλιγγαρίδης, Καλτσουνάς 2, Παρμακτσίδης 2, Γκογκίδης 9 (3), Παπαδόπουλος 12, Ασημάκης 24 (4), Ζησόπουλος 6, Οικονόμου 2.

ΑΕΛ-ΓΣΛ 70-80
Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Ζαχαρής.
Δεκάλεπτα: 11-29, 29-46, 43-63, 70-80.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 8 (1), Αθανασόπουλος 5, Σαριμπαλίδης 10 (3), Τζήμας, Τσούτσος 6 (1), Παπαϊωάννου, Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 13 (1), Μαλτέσιος 9, Πολίτης 8, Παπακώστας 11, Φιλιππόπουλος.
ΓΣΛ (Ζαφειρούδης): Δερμιτζάκης 15, Παπαχρήστος 6, Λαμπρόπουλος 12 (3), Τσιαβές 15 (2), Νταλός 9, Βαβάτσικος 15 (2), Χανέλλι, Σπανούλης 8 (1).

Αγρίνιο-Άργος Ορεστικό 80-64
Διαιτητές: Κοτσίμπος, Ντάνος.
Δεκάλεπτα: 28-11, 48-31, 63-51, 80-64.
Αγρίνιο (Μυριούνης): Μπερερής 12, Δασκαλάκης 2, Παραπούρας 6 (2), Σκαρλάτος 12, Μπαρούχας 12, Σαπαλούρας, Κοκκιός 2, Μήτσου 13 (3), Αναστασάκης 12, Πουρνάρας 9.
Άργος Ορεστικό (Καραταγλίδης): Γιαγκόπουλος 5 (1), Μπέλλος, Τσουμάνας, Μιχαηλίδης 19 (6), Μαυρίδης 8, Τράντας 8 (2), Κώττας 10 (2), Μανδαλάκης 14 (1).

ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-Στρατώνι 54-61
Διαιτητές: Θ. Παπαδόπουλος, Μελανίδης.
Δεκάλεπτα: 15-8, 27-22, 44-34, 54-61.
ΕΑΚ Θεσσαλονίκης (Τσούρμας): Καλπαξίδης 10 (1), Γαϊτανίδης 6 (2), Παπαθανασίου 7 (1), Γιαννουζάκος 6 (1), Μπέγας 6, Γιαννούλης 19.
Στρατώνι (Νικολαΐδης): Κολοκοτρώνης 2, Αρνίδης 9 (3), Τζουβάρας 2, Δεληγιάννης 9 (1), Γεωργάκης 17 (2), Φλιάτης Ι. 5 (1), Φλιάτης Γ. 1, Χαντζίδης 3, Δασκαλόπουλος 13.

 

Η βαθμολογία:

1. Αίολος Αστακού 55
———————–
2. ΑΕΛ 48

——————————-
3. ΓΣΛ 47
4. Καστοριά 47
5. Ερμής Λαγκαδά 45
6. Αγρίνιο 44
7. Στρατώνι 43
8. Άργος Ορεστικό 41
9. Ανατόλια 41
10. Πιερικός 41
11. Πολύγυρος 39
—————————
12. Ευκαρπία 37
13. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 36
14. Ιωνικός Ιωνίας 35
15. Τιτάνες Παλαμά 29

Σε λίγο περισσότερα…