Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Α2 Ανδρών: Αποτελέσματα 28ης αγωνιστικής

Η Κύμη με τρίποντο του Αλέξανδρου Σιγκούνα 5,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος επικράτησε του Εθνικού 73-72 στην Καλλιθέα για την 28η αγωνιστική της Α2 Ανδρών και παραμένει πρώτη. 
 
Αναλυτικά: 
 
Φίλιππος Βέροιας-Περιστέρι 56-86
Διαιτητές: Μπήτης-Τζίμα-Τσιομπάνος (Μελανίδης)
Δεκάλεπτα : 14-19, 28-44, 47-63, 56-86 
Φίλιππος (Γκίμας): Τόζιος 3, Τόκας Α., Τόκας Π., Μοτσιόπουλος, Δεληγεώργης 6, Ότοβιτς 9, Ναούμης 9, Κασαμπαλής 7 , Σαμαράς 7, Τριχόπουλος 5, Πεχλιβάνος, Οικονομόπουλος 10. 
Περιστέρι (Καραγιάννης): Λάκκας 7, Γοργόνης 4, Παπαδιονυσίου 4, Τσιότρας 11, Πολυτάρχου 11, Παπαντωνάκος 12, Σκουλίδας 9, Ψαρόπουλος 2, Κατιάκος 4, Μπλάνκενσιπ 4, Πέτρουλας 4, Γκίλκριστ 14. 
 
Λιβαδειά-Ευρώπη Πευκοχωρίου 78-63 (κεκλεισμένων των θυρών) 
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Μπίκας-Παπαθανασίου (Δεσάρτης)
Δεκάλεπτα: 25-15, 39-39, 56-54, 78-63
Λιβαδειά (Σταθούλης): Ντακούλιας 15, Βουκαντίνοφ 21, Τερματζίδης 3, Βούλγαρης 8, Χάλαρης, Μαράντος,  Μαχαίρας 10, Σταύρου, Καλαμπάκας 7,  Δημητριάδης 14.
Ευρώπη (Πλατής, Ντολόπουλος): Αμπατζίδης 2, Μάρτζος 16, Τέρπος 2, Αράπης, Νίκολιτς 14, Θεοδωράκος 8, Νησιώτης 2, Ονάσογλου 11, Κιγμέτογλου 4, Συμεωνίδης 4. 
 
Μαχητές Δόξας Πεύκων-Ψυχικό 60-73
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Παφίλης-Ξενικάκης (Τσιομπάνος)
Δεκάλεπτα: 13-24, 27-39, 44-61, 60-73
Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος 2, Μπουρδάνος 12, Χονδρογιάννης, Γερομιχαλός 12, Ελευθεριάδης 3, Μαυρογιάννης, Στόλης, Τοπάλης 7, Γράβας 10, Μάρουσιτς 4, Θόρστεϊνσον 6, Λευκαδίτης.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 12, Αχής Ντ. 8, Στέβοβιτς 8, Παπανικολάου 8, Δημάκος 13, Αχής Π. 3, Αγγελακόπουλος 13, Μοσχοβίτης 6, Γκάτζο, Μελισσαράτος 2, Τσιώκος, Πάνου.
 
Φάρος-Ηρακλής 90-62
Δεκάλεπτα: 21-8, 39-23, 63-40, 90-62 
Διαιτητές: Παντελίδης-Κατραχούρας-Μαλαμάς (Άκελ)
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Παπαδόπουλος 6, Παπαμακάριος 10, Κουντουράς 2, Καράμπουλας 12, Μπατής 12, Πετροδημόπουλος 10, Λιακόπουλος 7, Αγγελόπουλος 17, Κομποδιέτας 1, Σκορδίλης 6, Κατούφας 2, Κακιούζης 5.
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Σταματογιάννης 2, Ταραμάς, Χείλαρης 16, Μουρατίδης 2, Αποστολίδης Γ. 11, Καραθανάσης, Γκιουλέκας 3, Καραγκιολίδης 2, Κοθράς 8, Αποστολίδης Α. 5, Μπένας 8, Δέσπος 5. 
 
Εθνικός-Κύμη 72-73
Διαιτητές: Φούφης-Μητσόπουλος-Τζαφλέρης (Ντάβαρης)
Δεκάλεπτα: 18-17, 41-34, 59-50, 72-73
Εθνικός (Καλαφατάκης): Μάντζαρης 3, Τζόλος 6, Τότσιος 7, Βασιλόπουλος 16, Βουγιούκας 2, Παλαιοχωρίτης, Ράπτης 3, Γκιζόγιαννης 10, Λάτοβιτς 17, Μαγκουνής 6, Ψυλέας 2.
Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 21, Μιλόσεβιτς 12, Ψαθάς 6, Κακιούζης 1, Καρινιάουσκας 6, Κατράνας , Σιγκούνας 10, Γκιζόγιαννης 1, Κωνσταντακόπουλος 16, Λόλας 1.
 
Παγκράτι-Πανερυθραϊκός 85-79
Διαιτητές: Καλδίρης-Ανδρικόπουλος-Τσαρούχα (Βιδάλης)
Δεκάλεπτα: 21-22, 44-33, 66-57, 85-79
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 15, Παναγιωταράς 4, Παπαδιονυσίου 3, Φακοπουλίδης 9, Μοτσενίγος 8, Αντωνάκης 14, Λεκάκης, Κουτρούλιας 19, Σαχπατζίδης 11, Περσίδης 2, Δενδρινός.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 4, Μπάρδας, Καλλιανιώτης 2, Πρίτσος 12, Γεωργοπαπαδάκος 6, Προδρόμου 19, Γιαουρτόγλου 13, Γεωργακόπουλος, Σολωμός 7, Αντωνίου 11, Γκαϊτάσοφ 4, Σοφρωνάς 1.
 
Δόξα Λευκάδας-Δούκας 63-70
Διαιτητές: Γεωργιάδης-Ταρενίδης Στ.-Σιμητόπουλος (Κανελλόπουλος)
Δεκάλεπτα: 20-19, 26-36, 39-50, 63-70
Δόξα (Τακιανός): Βαγενάς, Τραϊανός 2, Καρύδας 15, Πετρόπουλος 1, Χρυσόπουλος 9, Μανούσος 8, Κανονίδης 7, Κέντζο 4, Πεταλωτής, Τσαλδάρης 17. 
Δούκας (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 9, Καυκής 4, Μιχάλογλου 8, Κουκάς 11, Περδικάρης 15, Σπυρόπουλος 7, Καραμπάτσος 4, Κυρίτσης 3, Μολφέτας 9, Μιλεντίγεβιτς. 
 
Ρεπό: Προμηθέας Πατρών
 
Βαθμολογία 
1. Κύμη 48 22-4
———————————
2. Φάρος Κερατσινίου 47 21-5
3. Προμηθέας Πατρών 44 18-8
4. Εθνικός 43 17-9
5. Δόξα Λευκάδας 42 16-10
———————————
6. Παγκράτι 40 14-12
7. Δούκας 39 13-13
8. Λιβαδειά 38 12-14
9. Ψυχικό 38 12-14
———————————
10. Ηρακλής 37 11-15
11. Μαχητές Δόξα Πεύκων 37 10-17
12. Πανερυθραϊκός 36 10-16
13. Περιστέρι 35 9-17
———————————
14. Ευρώπη Πευκοχωρίου 32 6-20
15. Φίλιππος Βέροιας 32 5-22
 
*Υπενθυμίζεται πως ο πρώτος της κανονικής περιόδου εξασφαλίζει απευθείας την άνοδο στην Α1 Ανδρών, ενώ οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 2-5 θα παίξουν playoffs (2-5, 1-4 και οι νικητές μεταξύ τους, με σειρές να κρίνονται στις τρεις νίκες αλλά μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) για το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου. Σε ό,τι αφορά στη μάχη της παραμονής, ο 14ος και ο 15ος της κατάταξης υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική Ανδρών, ενώ οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13 θα παίξουν play out (10-13, 11-12, με τους νικητές να κρίνονται στις τρεις νίκες αλλά μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) και οι ηττημένοι θα υποβιβαστούν.
 
Επόμενη αγωνιστική (29η, 21/5)
Περιστέρι-Δόξα Λευκάδας 
Ευρώπη Πευκοχωρίου-Δούκας 
Ψυχικό-Φίλιππος Βέροιας 
Ηρακλής-Προμηθέας Πατρών 
Κύμη-Φάρος Κερατσινίου 
Πανερυθραϊκός-Εθνικός 
Λιβαδειά-Παγκράτι 
Ρεπό: Μαχητές Δόξας Πεύκων