Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Α2 Ανδρών: Αποτελέσματα 27ης αγωνιστικής

Η Κύμη νίκησε 92-66 το Παγκράτι για την 27η αγωνιστική της Α2 Ανδρών και πλέον είναι μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.
 
Αναλυτικά η 27η αγωνιστική: 
 
Παρασκευή 6/5 
 
Δούκας-Φίλιππος Βέροιας 109-73 (κεκλεισμένων των θυρών) 
Διαιτητές: Παντελίδης, Βαρδάλος, Χαλαμπαλάκης (Ντάβαρης) 
Δεκάλεπτα: 26-14, 52-34, 79-52, 109-73 
Δούκας (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 23, Καυκής 2, Μιχάλογλου 8, Κουκάς 7, Μαστόρος 2, Κυρίτσης 20, Καραμπάτσος 1, Καρράς 6, Παύλος 18, Αγραβάνης 7, Μολφέτας 7, Μιλεντίγεβιτς 8. 
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόζιος 12, Τόκας Αλ., Τόκας Παύλος, Μοτσιόπουλος 2, Δεληγεώργης 7, Ναούμης 21, Κασαμπαλής 9, Σαμαράς 6, Οικονομόπουλος 16. 
 
Σάββατο 7/5 
 
Περιστέρι-Μαχητές Δόξας Πεύκων 85-49 
Διαιτητές: Τζαφλέρης, Αναστόπουλος Α., Δαρλαμήτσος (Μουζάκης Στ.) 
Δεκάλεπτα: 16-11, 42-32, 60-43, 85-49 
Περιστέρι (Καραγιάννης): Λάκκας 10, Γοργόνης 2, Παπαδιονυσίου, Τσιότρας 9, Πολυτάρχου 12, Παπαντωνάκος 5, Σκουλίδας 17, Ψαρόπουλος 3, Κατιάκος 7, Μπλάνκενσιπ, Πέτρουλας 3, Γκίλκριστ 17. 
Μαχητές (Χατζηκυριακίδης): Αζίζης, Μπουρδάνος 10, Χονδρογιάννης, Γερομιχαλός, Ελευθεριάδης 7, Μαυρογιάννης 7, Τοπάλης 8, Γράβας 5, Μάρουσιτς 1, Θόρστεϊνσον 11, Στόλης. 
 
Ευρώπη Πευκοχωρίου-Δόξα Λευκάδας 74-81 
Διαιτητές: Γκούμας, Συμεωνίδης, Γερακίνης (Θωμόπουλος) 
Δεκάλεπτα: 14-21, 26-39, 52-58, 74-81 
Ευρώπη (Πλατής): Αμπατζίδης, Μάρτζος 28, Ονάσογλου 7, Τέρπος, Νίκολιτς 15, Θεοδωράκος 6, Ζώτος 3, Κιγμέτογλου 5, Συμεωνίδης 10. Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Βαγενάς, Τραϊανός 1, Καρύδας 14, Πετρόπουλος 1, Χρυσόπουλος 17, Μανούσος 11, Κανονίδης 16, Κέντζο 7, Πεταλωτής, Τσαλδάρης 14. 
 
Ηρακλής-Εθνικός 76-61 
Διαιτητές: Δεσλής, Παγώνης, Καλογερόπουλος Λ. (Σιμητόπουλος) 
Δεκάλεπτα: 22-18, 42-34, 59-47, 76-61 
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Σταματόγιαννης, Ταραμάς 2, Χείλαρης 19, Μουρατίδης 13, Γ. Αποστολίδης 10, Καραθανάσης, Γκιουλέκας 3, Καραγκιολίδης 8, Κοθράς 2, Α. Αποστολίδης, Μπένας 6, Δέσπος 13. 
Εθνικός (Λιόγας): Μάντζαρης, Τζόλος, Τότσιος 22, Βασιλόπουλος 12, Βουγιούκας 8, Ράπτης 4, Γκιζόγιαννης 9, Λάτοβιτς 2, Τζιάλλας 2, Ψυλέας 21. 
 
Κύμη-Παγκράτι 92-66 
Διαιτητές: Διαμαντής, Κωνσταντινόπουλος, Δημόπουλος (Χριστοδούλου Γ.) 
Δεκάλεπτα: 25-18, 47-32, 68-48, 92-66 
Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 19, Μιλόσεβιτς 12, Ψαθάς 5, Κακιούζης 10, Παπαντωνίου, Καρινιάουσκας 2, Κατράνας 14, Σιγκούνας 13, Γκιζόγιαννης 4, Αράπης, Λόλας 8. 
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 7, Παναγιωταράς 2, Παπαδιονυσίου 6, Φακοπουλίδης 11, Μοτσενίγος 14, Αντωνάκης 2, Λεκάκης, Κουτρούλιας 4, Σαχπατζίδης 12, Περσίδης 6, Δενδρινός 2. 
 
Πανερυθραϊκός-Λιβαδειά 88-57 
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Λόρτος, Τζίμα (Ορφανός) 
Δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 67-43, 88-57 
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλιος 2, Μπάρδας 5, Καλλιανιώτης 13, Πρίτσος 7, Γεωργοπαπαδάκος, Προδρόμου 6, Γιαουρτόγλου 18, Γεωργακόπουλος 9, Σολωμός 16, Αντωνίου 4, Γκαϊντάσοφ 3, Σοφρωνάς 5. 
Λιβαδειά (Σταθούλης): Ντακούλιας 5, Βουκαντίνοφ 10, Καλαμπάκας, Τερματζίδης 3, Βούλγαρης 11, Χάλαρης 6, Μαράντος 4, Μαχαίρας 14, Σταύρου, Δημητριάδης 4. 
 
Τρίτη 10/5 
Ψυχικό-Προμηθέας Πατρών 17.00 
 
Ρεπό: Φάρος Κερατσινίου 
 
Βαθμολογία 
1.Κύμη 46 (21-4) 
——————————————– 
2.Φάρος Κερατσινίου 45 (20-5) 
3.Προμηθέας Πατρών 42 (17-8) 
4.Εθνικός 43 (17-8) 
5.Δόξα Λευκάδας 41 (16-9) 
——————————————– 
6.Παγκράτι 38 (13-12) 
7.Δούκας 37 (12-13) 
8.Ηρακλής 36 (11-14) 
9.Λιβαδειά 36 (11-14) 
——————————————– 
10.Μαχήτες Δόξας Πεύκων 36 (10-16) 
11.Ψυχικό 35 (11-13) 
12.Πανερυθραϊκός 35 (10-15) 
13.Περιστέρι 33 (8-17) 
——————————————– 
14.Πευκοχώρι 31 (6-19) 
15.Φίλιππος Βέροιας 31 (5-21) 
 
Η επόμενη αγωνιστική (28η, 14/5) 
Φίλιππος Βέροιας – Περιστέρι 
Δόξα Λευκάδας – Δούκας 
Λιβαδειά – Πευκοχώρι 
Μαχητές Δόξας Πεύκων – Ψυχικό 
Φάρος Κερατσινίου – Ηρακλής 
Εθνικός – Κύμη 
Παγκράτι – Πανερυθραϊκός 
Ρεπό: Προμηθέας Πατρών
 
*Υπενθυμίζεται πως ο πρώτος της κανονικής περιόδου εξασφαλίζει απευθείας την άνοδο στην Α1 Ανδρών, ενώ οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 2-5 θα παίξουν playoffs (2-5, 1-4 και οι νικητές μεταξύ τους, με σειρές να κρίνονται στις τρεις νίκες αλλά μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) για το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου. Σε ό,τι αφορά στη μάχη της παραμονής, ο 14ος και ο 15ος της κατάταξης υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική Ανδρών, ενώ οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13 θα παίξουν play out (10-13, 11-12, με τους νικητές να κρίνονται στις τρεις νίκες αλλά μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) και οι ηττημένοι θα υποβιβαστούν.