Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Α2 Ανδρών: Αποτελέσματα 26ης αγωνιστικής

Φάρος Κερατσινίου και Κύμη εξακολουθούν να δίνουν μάχη για την πρώτη θέση που χαρίζει απευθείας την άνοδο στην Α1. 
 
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής στην Α2: 
 
Προμηθέας Πατρών-Περιστέρι 95-66
Διαιτητές: Παντελίδης-Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης (Παπαδόπουλος)
Δεκάλεπτα: 22-14, 47-33, 68-50, 95-66.
Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Δανάς, Νοέας 9, Κουμπούρας 10, Γιαννικόπουλος 19, Σκούφης, Πέττας 18, Γερομιχαλός 9, Μαναβόπουλος 3, Πέτροβιτς 2, Τσάμης 19, Αλίχοντζιτς 6, Χαμηλός.
Περιστέρι (Καραγιάννης): Λάκκας 18, Γοργόνης, Τσιότρας 3, Πολυτάρχου 10, Παπαντωνάκος 2, Σκουλίδας 10, Ψαρόπουλος 7, Κατιάκος 13, Μπλάνκενσιπ, Πέτρουλας 3, Γκίλκριστ.
 
Μαχητές Δόξας Πεύκων-Δούκας 64-58
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Μπήτης-Γερακίνης (Μήτσιου)
Δεκάλεπτα: 11-19, 30-31, 47-44, 64-58.
Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος 2, Γερομιχαλός 7, Ελευθεριάδης 18, Μαυρογιάννης 6, Θωμαΐδης, Τοπάλης 6, Γράβας, Μάρουσιτς 13, Θόρστεϊνσον 10, Στόλης 2.
Δούκας (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 10, Καυκής 5, Μιχάλογλου 8, Κουκάς 5, Μαστόρος, Σπυρόπουλος 8, Καραμπάτσος 3, Παύλος, Μολφέτας, Μιλεντίγεβιτς.
 
Πανερυθραϊκός-Ευρώπη Πευκοχωρίου 85-89
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α-Κωνσταντινόπουλος-Κοντίλης (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 25-24, 53-43, 68-70, 85-89.
Ευρώπη (Χουχουλής): Δέλλιος, Μπάρδας 14, Καλλιανιώτης 12, Πρίτσος 24, Γεωργοπαπαδάκος 8, Γιαουρτόγλου 12, Γεωργακόπουλος, Σολωμός 10, Αντωνίου 5, Γκαϊντάσοφ.
Πευκοχώρι (Πλατής): Αμπατζίδης, Μάρτζος 25, Ονάσογλου 5, Τέρπος 2, Νίκολιτς 15, Θεοδωράκος 9, Ζώτος 9, Κιγμέτογλου 13, Συμεωνίδης 11.
 
Φάρος Κερατσινίου-Ψυχικό 83-69
Διαιτητές: Καλδίρης-Τσαρούχα-Σκούτας (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 21-14, 39-31, 65-45, 83-69.
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Παπαδόπουλος 3, Χόρτσας, Κουντουράς, Καράμπουλας 16, Μπατής 4, Πετροδημόπουλος 4, Λιακόπουλος 14, Σκορδίλης 14, Κομποδιέτας 9, Ζαφείρης, Παπαμακάριος 14, Κακιούζης 5.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 10, Αχής Ντ. 7, Μοσχοβίτης 4, Παπανικολάου 8, Δημάκος 14, Αχής Π. 3, Αγγελακόπουλος 4, Στέβοβιτς 5, Γκάτζο, Μελισσαράτος 6, Τσιώκος 2, Πάνου 6.
 
Παγκράτι-Ηρακλής 74-62
Διαιτητές: Βαρδάλος-Μαλαμάς-Δαρλαμήτσος (Βιδάλης)
Δεκάλεπτα: 29-17, 39-31, 48-40, 74-62.
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 10, Παναγιωταράς 1, Παπαδιονυσίου 7, Φακοπουλίδης, Μοτσενίγος 15, Αντωνάκης 13, Λεκάκης, Κουτρούλιας 17, Σαχπατζίδης 6, Περσίδης 2, Δενδρινός 3.
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Τάραμας, Χείλαρης 15, Μουρατίδης 1, Αποστολίδης Γ. 15, Γκιουλέκας 3, Καραγκιολίδης 4, Κοθράς 6, Αποστολίδης Α. 4, Μπένας 7, Δέσπος 7.
 
Λιβαδειά-Κύμη 81-88
Διαιτητές: Καρακατσούνης-Δεσλής-Ζαχαρής (Δεσάρτης)
Δεκάλεπτα: 16-18, 31-38, 56-63, 81-88.
Λιβαδειά (Σταθούλης): Ντακούλιας 5, Βουκαντίνοφ 15, Καλαμπάκας 9, Τερματζίδης 3, Βούλγαρης 8, Χάλαρης 5, Μαράντος 1, Μαχαίρας 20, Σταύρου, Δημητριάδης 15.
Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 6, Μιλόσεβιτς 13, Ψαθάς 4, Κακιούζης 8, Παπαντωνίου, Καρινιάουσκας 15, Κατράνας, Σιγκούνας 20, Γκιζόγιαννης 17, Κωνσταντακόπουλος 4, Αράπης, Λόλας 1.
 
*Ο αγώνας Φίλιππος Βέροιας-Δόξα Λευκάδας θα γίνει τη Μεγάλη Τετάρτη (27/4).
 
Ρεπό: Εθνικός
 
Βαθμολογία
1. Φάρος Κερατσινίου 45 (20-5)
——————————————-
2. Κύμη 44 (20-4)
3. Εθνικός 41 (17-7)
4. Προμηθέας Πατρών 40 (16-8)
5. Παγκράτι 37 (13-11)
——————————————-
6. Δόξα Λευκάδας 37 (14-9)
7. Λιβαδειά 35 (11-13)
8. Ψυχικό 35 (11-13)
9. Δούκας 35 (11-13)
——————————————-
10. Ηρακλής 34 (10-14)
11. Μαχητές Δόξας Πεύκων 34 (10-14)
12. Πανερυθραϊκός 33 (9-15)
13. Περιστέρι 31 (7-17)
——————————————-
14. Ευρώπη Πευκοχωρίου 30 (6-18)
15. Φίλιππος Βέροιας 29 (5-19)
 
Επόμενη αγωνιστική (27η, 7/5)
Περιστέρι-Μαχητές Δόξας Πεύκων
Δούκας-Φίλιππος Βέροιας
Ευρώπη Πευκοχωρίου-Δόξα Λευκάδας
Ψυχικό-Προμηθέας Πατρών
Ηρακλής-Εθνικός
Κύμη-Παγκράτι
Πανερυθραϊκός-Λιβαδειά
Ρεπό: Φάρος Κερατσινίου
 
*Υπενθυμίζεται πως ο πρώτος της κανονικής περιόδου εξασφαλίζει απευθείας την άνοδο στην Α1 Ανδρών, ενώ οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 2-5 θα παίξουν playoffs (2-5, 1-4 και οι νικητές μεταξύ τους, με σειρές να κρίνονται στις τρεις νίκες αλλά μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) για το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου. Σε ό,τι αφορά στη μάχη της παραμονής, ο 14ος και ο 15ος της κατάταξης υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική Ανδρών, ενώ οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13 θα παίξουν play out (10-13, 11-12, με τους νικητές να κρίνονται στις τρεις νίκες αλλά μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) και οι ηττημένοι θα υποβιβαστούν.