Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Διεθνές Τουρνουά U18: Γαλλία – Σερβία 52-58

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία στο διεθνές τουρνουά U18 στον Βόλο η Σερβία επιβλήθηκε της Γαλλίας με 58-52. Με καλή άμυνα και βασιζόμενη στην υπεροχή της κάτω από τα καλάθια η Σερβία επέβαλε τον ρυθμό της και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 15-10. Η Γαλλία απάντησε με ένα σερί 5-0 και ισοφάρισε σε 15-15, όμως, οι «Πλάβι» πάτησαν ξανά γκάζι στην επίθεση και με οδηγό τον Στογιάνοβιτς ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς αρχικά στους 7π. (15-22) και στην συνέχεια στους 11π. (30-19). Η Σερβία πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μια διαφορά ασφαλείας 10π. (35-45) και διατήρησε σταθερά τις αποστάσεις (με μικρές αυξομειώσεις) μέχρι και το 35’ (55-42). Οι «τρικολόρ» έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση… Κράτησαν άποντη την Σερβία (η οποία ήταν τραγικά άστοχη από την περιφέρεια) για περίπου 4:30 λεπτά και με ένα σερί 10-0 μείωσαν σε 52-55. Ωστόσο, στα τελευταία δευτερόλεπτα με 3/4 βολές ο Γκλίσιτς ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη για τους «Πλάβι». Δεκάλεπτα: 10-15, 23-33, 35-45, 52-58. Γαλλία: Λεμπέφ 2, Λουμπακί 6(1), Ονά Εμπό 2, Ζαν 2, Ντενίς, Τιλί 5, Πονσάρ 7, Γκομπάλντ 10, Ντιλικίνα 5, Ραμπό 2, Τσεουενκάμ 4, Πουαριέ 7. Σερβία: Ντιμιτρίγιεβιτς , Τσίρκοβιτς, Αρανίτοβιτς 12(2), Γιοβάνοβιτς 5(1), Γκλίσιτς 9, Στογιάνοβιτς 17(2), Ραντάνοφ 2, Πόποβιτς 5, Σπασόγιεβιτς, Κένιτς , Σίμανιτς 2, Μιλαντίνοβιτς 6