Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Πανελλήνιο Παίδων: Προμηθέας-ΠΑΟΚ 56-64

Ο ΠΑΟΚ ζευγάρωσε τις νίκες του στην διοργάνωση αφού επικράτησε του Προμηθέα με 64-56.

Οι ομάδες παρουσίασαν, ανά ημίχρονο, διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο μέρος ο Προμηθέας κυριάρχησε παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά κυρίως μέσα στη ρακέτα. Ο ΠΑΟΚ που είχε προηγηθεί με 12-18 (στο 11’) βρέθηκε να χάνει μέσα σε 10 λεπτά με 32-22.

Στο σημείο αυτό όμως το ζον πρες σε όλο το γήπεδο που έπαιξε άλλαξε την εικόνα του ματς. Οι παίκτες του Προμηθέα υπέπεσαν σε πολλά λάθη (25 συνολικά) κάτι που εκμεταλλεύτηκαν άριστα οι αντίπαλοι τους.

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Τσολάκος

Δεκάλεπτα: 12-14, 30-22, 40-40, 56-64.

Προμηθέας (Σταθάτος): Κυριλής 13, Σακκελαρόπουλος 4, Καλογιάννης 2, Αναστασόπουλος 1, Μαλτέζος, Πατσαντζόπουλος 8 (7ρ.), Τσερσάκ, Κουμουνδούρος 10 (7ρ.), Σταθόπουλος 7, Βύρλας 11 (9ρ.).

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Νικολαΐδης, Γιανναράς 11(1), Φυλακτός, Λαζαρίδης 12 (2), Βλαγκόγιας 5, Γκούμας, Καραγιώργος 17 (1), Καμπουρίδης 9 (8ρ.), Παπαγεωργίου, Ζαμπάκης 7, Κούρογλου 3 (1), Σανδραμάνης .

Ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε ο προπονητής του ΠΑΟΚ. Ο Ευριπίδης Μελετιάδης τόνισε: «Κερδίσαμε τον δεύτερο από τους πέντε τελικούς. Ανεβάσαμε την απόδοσή μας στην επανάληψη, κλέψαμε μπάλες, ήμασταν καλοί σε άμυνα και επίθεση και πετύχαμε τη δεύτερή μας νίκη που μας φέρνει ακόμη πιο κοντά στον στόχο. Συνεχίζουμε…»