Αποτελέσματα Β΄ Εθνική Ανδρών – 25η αγωνιστική

Ο ΓΣ Κύμης εξασφάλισε την άνοδό του στην Α2 κατηγορία, ενώ ο Προμηθέας διατηρεί το προβάδισμα στον 2ο όμιλο της Β΄ Εθνικής Ανδρών, ενώ δύο αγώνες κρίθηκαν στην παράταση.

Αποτελέσματα

1ος όμιλος

Περιστέρι – Ιωνικός Νίκαιας 82-78

Αμύντας – Πανερυθραϊκός 81-88

Ίκαρος Καλλιθέας – Φιλαθλητικός (Δευτέρα 4/5)

Φάρος Κερατσινίου – Αγία Παρασκευή (Τετάρτη 6/5)

Μαρούσι – Παπάγος 77-85

Χολαργός – Ηράκλειο (Τετάρτη 6/5)

ΓΣ Κύμης – Δούκας 84-71

 

Φύλλα αγώνα

Αμύντας – Πανερυθραϊκός 81-88

Δεκάλεπτα: 20-25, 37-49, 53-71, 81-88

Διαιτητές: Παγώνης, Ζάχαρης

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 17 (1), Αγγελόπουλος 17 (1), Διαμαντόπουλος 18 (1), Ματζούρος 5 (1), Βαρδιάνος 3 (1), Κουκουνιάς 7, Μπάρμπας 11 (1), Βογιατζής 3, Καμπούρης.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Ευσταθόπουλος, Μπάρδας 16 (4), Καλλιανιώτης 12 (3), Σπυρόπουλος 1, Γεωργοπαπαδάκος 11, Προδρόμου 16 (3), Γιαουρτόγλου 9 (1), Μπούσι, Σολωμός 12, Αντωνίου, Γκαϊτάσοφ 10 (2), Πρέκας 1.

 

Περιστέρι – Ιωνικός Νικαίας 82-78

Δεκάλεπτα: 22-24, 44-38, 57-57, 82-78

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Σπυρόπουλος Σ.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Αντωνόπουλος, Παναγιωτάρας 7 (1), Τσιμπούκης, Γεωργοπαπαδάκος 18 (3), Σιμιτζής, Σκουλίδας 9, Λυμπερόπουλος 5 (2), Πρίτσος 14 (2), Γιαννίκος 12 (2), Καραβανάς 8, Ρεκουνιώτης 9, Φωτόπουλος.

Ιωνικός Νικαίας (Μάνος): Βασιλόπουλος, Κούτουλας 9 (2), Σκάνδαλος, Ντακούλιας 27 (3), Τασόπουλος 20, Παλαιοχωρίτης 2, Μπολάτογλου, Θυμνιός 5, Αποστολίδης 15 (3).

 

Μαρούσι – Παπάγος 77-85

Δεκάλεπτα: 13-14, 38-40, 51-61, 77-85

Διαιτητές: Αποστολίδης, Παυλόπουλος

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Γιαννουλάκος 4, Στασινός 3, Τσακίρης 10 (1), Μίχαλος 10, Στούκας 21 (3), Παπαδημητρίου, Κουπίδης 9 (3), Στράγκας 2, Σακελλαρίου 7 (1), Ανδρικόπουλος 9 (2), Βαβελίδης, Μούτσα 2.

Παπάγος (Συμεωνίδης): Οικονομάκης, Τσιάκας 19 (3), Σιμόπουλος 6, Γραμματικός 23 (4), Εμμανουηλίδης 11 (1), Καραμπάς 2, Χριστόδουλος 17, Κουκουράβας 3 (1), Κακαβάς 4, Θεολογίτης, Κουτινούδης.

 

Βαθμολογία

1. ΓΣ Κύμης 48

2. Φάρος Κερατσινίου 44

3. Περιστέρι 41

4. Πανερυθραϊκός 41

5. Αμύντας 40

6. Παπάγος 40

7. Ιωνικός Νίκαιας 37

8. Φιλαθλητικός 35

9. Ηράκλειο 33

10. Χολαργός 33

11. Αγία Παρασκευή 32

12. Δούκας 31

13. Μαρούσι 30

14. Ικαρος Καλ. 28

-Δούκας, Μαρούσι, Ίκαρος Καλ. έχουν υποβιβαστεί

-Φάρος Κερατσινίου, Φιλαθλητικός, Χολαργός και Αγία Παρασκευή έχουν έναν αγώνα λιγότερο

-Ηράκλειο και Ίκαρος Καλλιθέας έχουν δύο αγώνες λιγότερους

 

Επόμενη αγωνιστική (10/5)

Πανερυθραϊκός – Περιστέρι

Δούκας – Αμύντας

Ιωνικός Νίκαιας – Ίκαρος Καλλιθέας

Φιλαθλητικός – Φάρος Κερατσινίου

Αγία Παρασκευή – Μαρούσι

Παπάγος – Χολαργός

Ηράκλειο – ΓΣ Κύμης

 

2ος όμιλος

ΧΑΝΘ – Πιερικός Αρχέλαος  78-75

Κομοτηνή – Αργος Ορεστικό  50-71

Aργοναύτης Καλ. – Προμηθέας Πάτρας  70-94

Πευκοχώρι – Φοίνικας Λάρισας  92-89 (παρ.)

Αίας Ευόσμου – Τιτάνες Παλαμά  57-62

Μαχητές Δόξας Πεύκων – Ασπίδα Ξάνθης  71-48

Ανατόλια – Στρατώνι  88-87 (β΄ παρ.)

 

Φύλλα αγώνα

Αργοναύτης Καλαμαριάς – Προμηθέας Πάτρας 70-94

Δεκάλεπτα: 16-31, 36-53, 58-70, 70-94

Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Τσουμαχίδης

Αργοναύτης Καλαμαριάς (Καπλανίδης): Δικταπανίδης 6, Καλπαξίδης 7, Μιχαηλίδης 29 (2), Γαϊτανίδης 2, Θώμος 2, Δάλπας 3 (1), Μπέγας 2, Χαντζίδης 19.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λάππας 6, Κατιάκος 12, Ντιμπ 5, Γιαννικόπουλος 4, Πέττας 22 (2), Τζακόπουλος 6 (2), Μαναβόπουλος 16, Πέτροβιτς 15 (2), Χαμηλός 2, Σερέτης, Σακελλαρόπουλος 6.

 

Ανατόλια – Στρατώνι 88-87

Δεκάλεπτα: 21-23, 34-35 44-56, 66-66(κ.α.), 77-77(α παρ.), 88-87

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου

Ανατόλια (Κυριακού): Καραμανώλης 1, Παυλέας, Ζαφειρούδης, Τζουβάρας 16 (2), Γαλανίδης 19 (2), Κουφός, Αρνίδης 5, Σταυρακίδης, Τόζιος 29 (2), Σιώμος 14, Βεργίνης 4, Πατεράκης.

Στρατώνι (Νικολαΐδης): Χαριστός, Ματενίδης, Ζυγούρας, Κοντουρατζόγλου 10 (2), Δελίδης, Μυστιλιαδης 11 (2), Μυλωνίδης, Δαβάνης 4, Κιγμέτογλου 14, Δανάκης 9 (1), Νταράκης 12, Δασκαλόπουλος 27 (1).

 

Μαχητές Δόξας Πεύκων – Ασπίδα Ξάνθης 71-48

Δεκάλεπτα: 12-16, 30-30, 49-39, 71-48

Διαιτητές: Πιτσίλκας Β., Λεβεντέλης

Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος Δ. 2, Μάρουσιτς, Κολότσιος, Βαρδής, Ελευθεριάδης 25 (3), Κελεσίδης 1, Στόλης 7, Γερομιχαλός Π. 15, Γράβας 18, Γκαμούρας 3, Θεοδωράκος, Απιδόπουλος Γ.

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Δενδρινός, Παπαδάκης 2, Σαββίδης, Τσιώγκας 2, Στεφανίδης 2, Καραμπέκης 10, Παπανικολάου 14 (2), Κουτσογιάννης Απ. 7, Κουτσογιάννης Χρ., Τατάρης 5, Παλλάκης 4, Πετς 2.

 

Πευκοχώρι – Φοίνικας Λάρισας 92-89

Δεκάλεπτα: 25-23, 39-44, 62-67, 82-82 (κ.α.), 92-89

Διαιτητές: Μοσχοτόγλου, Σιταρίδης

Πευκοχώρι (Πλατής): Παναγιωτόπουλος 20 (2), Βέτσος, Γεωργάκης 2, Μπεχλιβάνης 22 (2), Δεληγιάννης 2, Τέρπος 2, Αμπατζίδης, Τριφτανίδης 6, Νησιώτης 22, Ζώτος 2, Δήμου 14 (2), Κεσίδης.

Φοίνικας Λάρισας (Θεοδωρόπουλος): Λεπενιώτης 15 (1), Αθανασόπουλος 14 (1), Γοργόλης 4 (1), Παπαχρήστος 20 (1), Μαγρίζος, Τσιαβές 2, Περρωτής 9, Καζαντζίδης, Στεργιούλης, Παπακώστας 16, Τσιαμπαλής 9 (3).

 

Κομοτηνή – Αργος Ορεστικό 50-71

Δεκάλεπτα: 16-17, 27-34, 36-51, 50-71

Διαιτητές: Φουτζήλας, Δαμίγος

Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σταματέλος 4, Πανταζής 5 (1), Διαμαντίδης, Μαγκώνης, Λεχούδης 10 (2), Ντίνας 8, Μπεκρής 9 (3), Καλατζής 6, Καραμπέκης 2, Μανάκας 4, Χαλήλ 2.

Αργος Ορεστικό (Δημητριάδης): Γιαγκόπουλος 2, Μπέλλος 1, Μπόζιαρης 2, Κούτρας 3 (1), Μιχαηλίδης 6 (2), Βλάχος 15 (2), Μαυρίδης 12 (1), Κίτσιου 5 (1), Κόττας 6, Τσαμπούρης 4, Χατζόπουλος 4, Βοϊβατόπουλος 14.

 

ΧΑΝΘ – Πιερικός Αρχέλαος 78-75

Δεκάλεπτα: 16-21, 32-36, 50-58, 78-75

Διαιτητές: Ρούκας, Κατρακάρης

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Αμπατζάς 4, Πρωτούλης 10 (1), Ματενίδης 5, Σταματέλος 4, Ζιάκας 16 (3), Σικαλίδης 20 (1), Παπαθανασίου 2, Βλάχος 3 (1), Νεοφύτου 2, Λεμονιάς, Μελίδης 12.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Γκοντόπουλος 7 (2), Χριστοδούλου 11, Πρισκομάτης 2, Ζησόπουλος, Ασημάκης 15 (2), Αμπαράς 8 (2), Παπαδόπουλος 17, Οικονόμου 13.

 

Βαθμολογία

1. Προμηθέας Πάτρας 48     

2. Μαχητές Δόξας Πεύκων 47

3. Πευκοχώρι 43

4. Αργος Ορεστικό 42

5. Ανατόλια 38

6. Πιερικός Αρχέλαος 38

7. Αργοναύτης 38

8. Στρατώνι 37

9. Τιτάνες Παλαμά 36

10. Φοίνικας Λάρισας 35

11. Αίας Ευόσμου 33

12. ΧΑΝΘ 33

13. Ασπίδα Ξάνθης 31

14. Κομοτηνή 26

-Αίας Ευόσμου, ΧΑΝΘ, Ασπίδα Ξάνθης, Κομοτηνή έχουν υποβιβαστεί

 

Επόμενη αγωνιστική (10/5)

Αργος Ορεστικό – ΧΑΝΘ

Στρατώνι – Κομοτηνή

Πιερικός Αρχέλαος – Aργοναύτης Καλ.

Προμηθέας Πάτρας – Πευκοχώρι

Φοίνικας Λάρισας – Αίας Ευόσμου

Τιτάνες Παλαμά – Μαχητές Δόξας Πεύκων

Ασπίδα Ξάνθης – Ανατόλια