Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Α2 Ανδρών: Άνοδος για Καβάλα

Η Καβάλα εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο νικώντας για την 22η αγωνιστική της Α2 Ανδρών το Παγκράτι στο Μετς με 84-75. Σημαντικό προβάδισμα για τη δεύτερη θέση απέκτησε ο Αρκαδικός μετά τη νίκη του με 86-69 επί του Φιλίππου Βέροιας σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα του Λαυρίου από τον Αετό με 65-58. 
 
Αναλυτικά:  
 
Λιβαδειά-ΟΦΗ 90-72 
Διαιτητές: Καλδίρης, Θεοδωρόπουλος, Καλογερόπουλος Λ. (Βασιλείου)
Δεκάλεπτα: 23-19, 36-38, 61-56, 90-72 
Λιβαδειά (Οικονόμου): Χοτζολάρι, Βουκαντίνοφ 24, Ιωακειμίδης, Τερματζίδης, Λιόντος 3, Βεσκούκης 7, Γκαγκαλούδης 17, Μαράντος 7, Σάκοτα 6, Σταύρου 4, Γιανναλέτσος 12, Δημητριάδης 10. 
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 8, Σταμπουλής 8, Μαυρογιάννης 5, Στυλιανού 9, Λιανός 24, Κιτσούλης 5, Κυρίτσης, Χάλαρης 4, Τρεπάλοβατς 9, Σκλήβας.
 
Δόξα Λευκάδας-Ερμής Λαγκαδά 91-66 
Διαιτητές: Τσούνας, Καρακάσης, Σοφιανόπουλος (Παπαδόπουλος Γ.)
Δεκάλεπτα: 22-18, 49-33, 71-50, 91-66 
Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 7, Μάρτζος 19, Αργυρός 3, Μουρατίδης 14, Αποστολίδης 8, Καραδολάμης 12, Συμεωνίδης 3, Σκλάβος 15, Μπέσκας 3, Βαγενάς 7, Γεωργάκης. 
Ερμής Λαγκαδά (Μύθου): Καϊκλής 3, Ελευθεριάδης, Εντσόλι 2, Ακεψιμαΐδης 10, Βενετίδης 2, Παρίτσης 9, Μπένας 3, Νότης, Σαμαράς 8, Καλογιαννίδης 4, Μανούσος 20, Πιλκούδης 5.
 
Λαύριο-Αετός 58-65 
Διαιτητές: Σκούτας, Διμπινούδης, Αποστολίδης (Μουζάκης Στ.)
Δεκάλεπτα: 13-11, 27-29, 50-44, 58-65.
Λαύριο (Σερέλης): Μπρόζος 11, Δανάς 3, Χασάπης, Τσίρος 5, Μουρίκης 6, Σακελλαρίου 4, Γιαννακόπουλος 18, Κεσκινίδης, Περράκης, Ψωμαδέρης 3, Μπένος. 
Αετός (Μάγειρας): Θεοδωράκος, Μητσάκης 3, Κουκουνιάς 1, Αράπης 6, Κοκκάλης 8, Βαρνάβας, Μόρφης 11, Τοπάλης 22, Μιχόπουλος 2, Ροδοστόγλου 5, Τζουγκαράκης 7.
 
Αρκαδικός-Φίλιππος Βέροιας 86-69
Διαιτητές: Τσώνος Β., Τσαρούχα, Ραχιώτης (Γιαλικάρης)
Δεκάλεπτα: 16-14, 43-36, 69-51, 86-69
Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 5, Νοέας 8, Κωνσταντίνου 6, Καρύδας 6, Κοψαύτης 12, Χατζής 15, Αναστασάκης 3, Θανόπουλος, Τσέλος, Καλλινικίδης 11, Εζόμο, Τζόρτζεβιτς 20.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Πεταλωτής 11, Μαρτίνς 15, Τσανακτσίδης, Τραϊανός 7, Πλιούκας 11, Γκιουλέκας 9, Κασαμπαλής 5, Αργύρης 5, Αράπογλου, Λευκαδίτης 6. 
 
Παγκράτι-Καβάλα 75-84 
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Κοντίλης, Κυριακόπουλος (Μαυρουδής)
Δεκάλεπτα: 24-18, 44-39, 64-63, 75-84. 
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 13, Κοβάσεβιτς 14, Δέδες, Παππάς 13, Ψαρόπουλος 5, Παπαντωνάκος, Ράπτης 17, Κουτρούλιας 10, Γκέρος, Τόρρες, Βούλγαρης, Χατζηνικόλας 3. 
Καβάλα (Τζήμας): Κρστέφσκι 8, Καράμπουλας 8, Τότσιος 15, Καλαμπάκας 15, Κατσαρές 6, Καραποστόλου 5, Αγγελακόπουλος 3, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 18, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 6.
 
Ηρακλής-Εθνικός 55-62 (κεκλεισμένων των θυρών)
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Κατραχούρας, Χαλαμπαλάκης (Αστρεινίδης)
Δεκάλεπτα: 12-17, 23-36, 43-46, 55-62
Ηρακλής (Πέρκος): Μιχάλογλου 8, Ονάσογλου 6, Γαρέζος, Χρυσόπουλος 3, Αράπης, Καραγκιολίδης 4, Κοθράς 16, Μήτσιαλος, Δέσπος 18. 
Εθνικός Πειραιώς (Βλάχος): Παπαδιονυσίου, Μούκας 6, Κουκάς 17, Δεμερτζής 7, Τσιότρας 6, Ζούμπος, Γκιζόγιαννης 5, Μαχαίρας 14, Βαβάτσικος 4, Αναγνωστόπουλος, Ψυλέας 3.
 
Ρεπό: Ψυχικό 
 
Βαθμολογία
1. Καβάλα 42 20-2
2. Αρκαδικός 38 16-6
3. Ψυχικό 37 15-7
4. Δόξα Λευκάδας 37 15-7
5. Λαύριο 36 14-8
6. Λιβαδειά 36 14-8
7. Εθνικός 35 13-9
8. Παγκράτι 34 12-10
9. ΟΦΗ 31 9-13
10. Αετός 30 8-14
11. Ηρακλής 29 7-15
12. Φίλιππος Βέροιας 29 7-15
13. Ερμής Λαγκαδά 26 4-18
*Ο Ηλυσιακός αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.
 
Επόμενη αγωνιστική (23η, 18/4)
ΟΦΗ-Δόξα Λευκάδας
Ερμής Λαγκαδά-Λαύριο
Φίλιππος Βέροιας-Αετός
Καβάλα-Ψυχικό
Εθνικός-Παγκράτι
Αρκαδικός-Ηρακλής
Ρεπό: Λιβαδειά