Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Α1 Γυναικών: 18η Αγωνιστική (Αποτελέσματα)

Έπεσε σήμερα, με τη διεξαγωγή της 18ης Αγωνιστικής, η αυλαία της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Α1 των Γυναικών. Στο σημαντικότερο ματς της ημέρας ο Ιπποκράτης Κω επικράτησε με 78-59  του ΠΑΟΚ  και  εξασφάλισε μια θέση στα πλέι οφ. Αντίθετα η Τερψιθέα Γλυφάδας ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Λεωφόρου με 69-59 και θα αγωνιστεί στα πλέι άουτ.

Το Ελληνικό και ο Πρωτέας επιβλήθηκαν αμφότεροι εκτός έδρας των Αθηναϊκού και Αναγέννησης Νέου Ρυσίου αντίστοιχα. Τέλος ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε άνευ αγώνα τον Παναθλητικό που δεν κατέβηκε στη μεταξύ τους αναμέτρηση και μηδενίστηκε.

Τα αποτελέσματα της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος είναι:

Αθηναϊκός-Ελληνικό 54-72

Παναθηναϊκός – Τερψιθέα Γλ. 69-59

Αναγέννηση ΝΡ – Πρωτέας Βούλας 44-62

Ιπποκράτης Κω – ΠΑΟΚ 78-59

Ολυμπιακός Β.-Παναθλητικός (20-0 άνευ αγώνα)

Τα ζευγάρια των πλέι άουτ:

(Β1) Τερψιθέα-Παναθλητικός (1-1)

(Β2) Αθηναϊκός-Ολυμπιακός Βόλου (1-1)

 Τα ζευγάρια των πλέι οφ:

Ελληνικό – Νικητής Β2 (Αθηναϊκός – Ολυμπιακός Βόλου)

Παναθηναϊκός – Νικητής Β1 (Τερψιθέα Γλ. – Παναθλητικός)

Πρωτέας Βούλας – Ιπποκράτης Κω (2-0)

Αναγέννηση ΝΡ – ΠΑΟΚ (1-1)

Αναλυτικά τα σημερινά παιχνίδια:

Αθηναϊκός-Ελληνικό 54-72

Διαιτητές: Αποστολίδης, Γρίβα

Δεκάλεπτα: 13-14, 26-37, 37-55, 54-72

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Λουκάτου 7 (2), Κωστάκη 7, Μαγαλιού 6, Βλάνη, Παντελή 7, Ντέλβα 1, Χρονοπούλου 7, Σιδεράκη, Σταμάτη 9, Αλεξανδρή 10.

ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Καπογιάννη): Γκοτζή 5 (1), Παπαμιχαήλ 5, Καλογήρου, Κοσμά 9, Μαγκλάρα 2, Μπαλτά 2, Νικολαΐδου 4, Χαλιβέρα 7 (1), Τζόνσον 13, Μπόνη 11 (3), Φουράκη Β. 2, Φουράκη Σ. 12.

Παναθηναϊκός-Τερψιθέα 69-59

Διαιτητές: Μπούκας, Ζακεστίδης

Δεκάλεπτα: 11-16, 31-27, 47-43, 69-59

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου 12 (1), Δανούση, Αυτζή 5 (1), Καλημέρη, Κόνιαλη, Ολιβερ 36, Σλούκα 3, Εϊβερι 7, Γλυνιαδάκη, Κυριακοπούλου 6.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛ. (Παπασπυριδάκος): Βαλέττα 9 (1), Σύρρα 5, Αξιοπούλου 9, Ισκίογλου 14, Ουίλιαμς 14, Σπηλιώτη 8, Τζάρου.

Αναγέννηση Ν.Ρ. – Πρωτέας Βούλας 44-62

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Ξέρας

Δεκάλεπτα: 14-12, 29-30, 33-42, 44-62

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ (Καφαντάρη): Μαραγκού, Γράψα, Μούρτου, Σταυρίδου 4, Βασιλειάδου 1, Τζίκου, Μούλη 14 , Σκιαδοπούλου 8, Λόγκαν 17.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Θεοδώρου, Λύμουρα 15(1), Μπαρμπερίδου 6, Κολλάτου, Χατζηνικολάου 2, Σπυριδοπούλου 9(1), Νικολοπούλου 3, Μαντά, Φασούλα, Σωτηρίου 11(1), Μπράβαρντ 11.

Ιπποκράτης Κω – ΠΑΟΚ 78-59

Διαιτητές: Παυλόπουλος, Ραχιώτης

Δεκάλεπτα: 24-13, 43-30, 56-48, 78-59

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπούλης): Χελιώτη 6, Χατζισουλεϊμάν, Κάλντγουελ 24, Κασάπογλου 2, Πατμίου, Γούναρη 8(1), Κεχαγιά 18 (3), Σβίνου 4, Σαράγια, Δρεττάκη 2, Γιαννακοπούλου 4, Κουφογιάννη 10.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή, Τελλίδου 9, Καλομιτσίνη 2, Σπανίδου 20 (1), Καλαμπάκου 14 (1), Γαβρίλη 5 (1), Ράτζα Τ. 4, Νάστου 4, Κοντογεώργου 1, Τσελεμπή.

Βαθμολογία

1. Ελληνικό 35
1. Παναθηναϊκός 34
3. Πρωτέας Β. 33
4. Αναγέννηση Ν.Ρ. 26
5. ΠΑΟΚ 26
6. Ιπποκράτης Κω 25
7. Τερψιθέα Γλ. 25
8. Αθηναϊκός 23
9. Ολυμπιακός Β. 22
10. Παναθλητικός 20

*Ο Παναθλητικός έχει ένα μηδενισμό.