Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Ευρωμπάσκετ2015: Η κλήρωση της διοργάνωσης

Από το Ζάγκρεμπ θα αρχίσει η Εθνική Ανδρών την προσπάθειά της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2015 (5-20 Σεπτεμβρίου).


Η κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στην Disneyland στο Παρίσι έφερε την Ελλάδα στον τρίτο όμιλο μαζί με την οικοδέσποινα Κροατία και τις Σλοβενία, ΠΓΔΜ, Γεωργία και Ολλανδία.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

Α’ Όμιλος (Μονπελιέ): Γαλλία, Φινλανδία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Πολωνία, Ισραήλ, Ρωσία
Β’ Όμιλος (Βερολίνο): Γερμανία, Τουρκία, Ισπανία, Σερβία, Ιταλία, Ισλανδία

Γ’ Όμιλος (Ζάγκρεμπ): Κροατία, Σλοβενία, Ελλάδα, ΠΓΔΜ, Γεωργία, Ολλανδία

Δ’ Όμιλος (Ρίγα): Λιθουανία, Λετονία, Εσθονία, Ουκρανία, Βέλγιο, Τσεχία

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στη δεύτερη φάση, που θα φιλοξενηθεί στην πόλη Λιλ της Γαλλίας. Ο τρίτος όμιλος «σταυρώνει» στους «16» με τον τέταρτο όμιλο.

Παρόντες από ελληνικής πλευράς στην κλήρωση ήταν ο Παναγιώτης Τσαγκρώνης, ο Κώστας Μίσσας, ο Φώτης Κατσικάρης και ο Άρης Ζώης.

Το πρόγραμμα της Εθνικής:

5/9: Ελλάδα-ΠΓΔΜ

6/9: Ελλάδα-Κροατία

8/9: Ελλάδα-Γεωργία

9/9: Ελλάδα-Σλοβενία

10/9: Ελλάδα-Ολλανδία

Το πρόγραμμα της Α\’ Φάσης

A\’ Ομιλος (Μοντπελιέ)

05/09/2015
Ισραήλ – Ρωσία
Πολωνία – Βοσνία
Γαλλία – Φινλανδία

06/09/2015
Ρωσία – Πολωνία
Φινλανδία – Ισραήλ
Βοσνία – Γαλλία

07/09/2015
Φινλανδία – Ρωσία
Γαλλία – Πολωνία
Ισραήλ – Βοσνία

09/09/2015
Ρωσία – Γαλλία
Βοσνία – Φινλανδία
Πολωνία – Ισραήλ

10/09/2015
Βοσνία – Ρωσία
Ισραήλ – Γαλλία
Φινλανδία – Πολωνία

Β\’ Ομιλος (Βερολίνο)
05/09/2015
Γερμανία – Ισλανδία
Ιταλία – Τουρκία
Ισπανία – Σερβία

06/09/2015
Ισλανδία – Ιταλία
Σερβία – Γερμανία
Τουρκία – Ισπανία

08/09/2015
Σερβία – Ισλανδία
Ισπανία – Ιταλία
Γερμανία – Τουρκία

09/09/2015
Ισλανδία – Ισπανία
Τουρκία – Σερβία
Ιταλία – Γερμανία

10/09/2015
Τουρκία – Ισλανδία
Γερμανία – Ισπανία
Σερβία – Ιταλία

Γ\’ Ομιλος (Ζάγκρεμπ)

05/09/2015
Γεωργία – Ολλανδία
Σκόπια – Ελλάδα
Κροατία – Σλοβενία

06/09/2015
Ολλανδία – Σκόπια
Σλοβενία – Γεωργία
Ελλάδα – Κροατία

08/09/2015
Σλοβενία – Ολλανδία
Κροατία – Σκόπια
Γεωργία – Ελλάδα

09/09/2015
Ολλανδία – Κροατία
Ελλάδα – Σλοβενία
Σκόπια – Γεωργία

10/09/2015
Ελλάδα – Ολλανδία
Γεωργία – Κροατία
Σλοβενία – Μακεδονία

Δ\’ Ομιλος (Ρήγα)

05/09/2015
Τσεχία – Εσθονία
Βέλγιο – Λετονία
Λιθουανία – Ουκρανία

06/09/2015
Εσθονία – Βέλγιο
Ουκρανία – Τσεχία
Λετονία – Λιθουανία

07/09/2015
Ουκρανία – Εσθονία
Λιθουανία – Βέλγιο
Τσεχία – Λετονία

09/09/2015
Εσθονία – Λιθουανία
Λετονία – Ουκρανία
Βέλγιο – Τσεχία

10/09/2015
Λετονία – Εσθονία
Τσεχία – Λιθουανία
Ουκρανία – Βέλγιο

 

Β\’ ΦΑΣΗ

12/09/2015
61. 2ος Β\’ Ομίλου – 3ος Α\’ Ομίλου
62. 1ος Γ\’ Ομίλου – 4ος Δ\’ Ομίλου
63. 1ος Α\’ Ομίλου – 4ος Β\’ Ομίλου
64. 2ος Δ\’ Ομίλου – 3ος Γ\’ Ομίλου

13/09/2015
65. 1ος Β\’ ομίλοθ – 4ος Α\’ Ομίλου
66. 2ος Γ\’ Ομίλου – 3ος Δ\’ Ομίλου
67. 2ος Α\’ Ομίλου – 3ος Β\’ Ομίλου
68. 1ος Δ\’ Ομίλου – 4ος Γ\’ Ομίλου

15/09/2015
69. Νικητής 61 – Νικητής 62
70. Νικητής 63 – Νικητής 64

16/09/2015
71. Νικητής 65 – Νικητής 66
72. Νικητής 67 – Νικητής 68

17/09/2015
73. Ηττημένος 69- – Ηττημένος 70
75. Νικητής 69- – Νικητής 70

18/09/2015
74. Ηττημένος 71 – Ηττημένος 72
76. Νικητής 71 – Νικητής 72

20/09/2015

77. Ηττημένος 75 – Ηττημένος 76
78. Νικητής 75 – Νικητής 76