Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

U20: Ελλάδα-Γερμανία 62-60

Η Εθνική Νέων Ανδρών επιβλήθηκε 62-60 της Γερμανίας σε φιλικό αγώνα που φιλοξενήθηκε σήμερα στο ΚΓ του Αγίου Θωμά.
Οι δύο ομάδες βρέθηκαν να συμβαδίζουν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μετά το 4-0 (206), οι Γερμανοί πήραν το προβάδισμα (5-8, 4), αλλά η ελληνική ομάδα ήταν εκεί για να απαντήσει και να φτάσει με ένα 9-0 στο 14-8 (8). Μετά το 14-11 (835) το πόδι έμεινε στο… γκάζι για την Ελλάδα. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα βρήκαν εύκολα καλάθια μέσα από την καλή άμυνα και κατάφεραν με ένα 15-0 να φτάσουν στο +18 (29-11, 1230). Τα επόμενα επτά λεπτά ανήκαν στους Γερμανούς. Ένα επιμέρους 3-20, τους βοήθησε να προσπεράσουν (32-33, 1750), πριν οι Κουζέλογλου και Μποχωρίδης δώσουν ξανά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα, με το ημίχρονο να κλείνει 37-33.
Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με την επιστροφή στον αγώνα (42-42, 26), αλλά η ελληνική ομάδα επέστρεψε, έκανε τη δική της αντεπίθεση και βρέθηκε και πάλι να οδηγεί με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (49-42), περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι. Η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφια τιμή (55-45, 3330), με τους Γερμανούς να προσπαθούν μέσα από δυνατή άμυνα να μειώσουν και να τα καταφέρνουν (57-54, 3645). Το 59-54 (3845) έγινε 59-58 (3915) με τον Πουλιανίτη να κερδίζει φάουλ 176 πριν τη λήξη και να διαμορφώνει το 61-58. Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ υπέρ της Γερμανίας σε προσπάθεια για τρεις πόντους, διαμορφώθηκε το 61-60, με τον Μποχωρίδη εύστοχο σε 1/2 βολές να σφραγίζει το τελικό 62-60.
Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι αύριο στο ΚΓ του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι στις 7μ.μ.
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Σκούτας
Δεκάλεπτα: 20-11, 37-33, 49-42, 62-60
Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 12, Λιάπης 11, Πουλιανίτης 4, Σπυριδωνίδης 4, Φακοπουλίδης, Σπυρόπουλος, Μήτσιαλος 2, Κουζέλογλου 4, Καμπερίδης 7, Σιόλογκας 10, Διαμαντάκος 6, Μαραγκός 2
Γερμανία (Μεντζ): Γκέσκε 2, Κοβάλεφ 1, Ιλτζόνφερ, Μπάους 3, Μπράιαντ, Ακπινάρ, Λόκχαρτ 10, Γιόος, Όγκμπε 16, Τζόρκ 10, Ουγράι 9, Τίμαν 9