Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Ελλάδα-Ρωσία 67-83

Την ήττα με 83-67 από τη Ρωσία γνώρισε η Εθνική ομάδα στον δεύτερο αγώνα της για τη δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλή ματος της Λιθουανίας.

Φώτσης και Καϊμακόγλου πέτυχαν από πέντε πόντους και η Εθνική προηγήθηκε στο πεντάλεπτο με 10-9. Τα επιθετικά ριμπάουντ επέτρεπαν στη Ρωσία να βρίσκει επιθετικές λύσεις, αλλά με έξι πόντους του Κουφού η Ελλάδα ολοκλήρωσε προπορευόμενη με 16-15 το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Με τρίποντα των Φώτση και Μπράμου η ελληνική ομάδα έφτασε στο 23-20, όμως οι αντίπαλοι με καλάθια των Χριάπα και Μοζγκόφ πήραν το προβάδισμα (23-25). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία μέχρι η Εθνική να ξεφύγει με πέντε, 38-33, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, ωστόσο η Ρωσία έκλεισε το πρώτο μέρος με ένα επί μέρους σκορ 9-1 και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά, με 42-39.

Με οδηγό τον Κιριλένκο η διαφορά αυξήθηκε στους έξι (51-45) στις αρχές της επανάληψης. Τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ έδωσαν τη δυνατότητα στη Ρωσία να αυξήσει το προβάδισμά της στους εννέα, 58-49, τρία λεπτά πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο. Η Εθνική πλησίασε στο -5 (60-55) και θα μπορούσε να μειώσει ακόμη περισσότερο, αλλά το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ ανέβασε ξανά την υπέρ του διαφορά  στο +8 (65-57) και με την έναρξη της τέταρτης περιόδου στο +10 (67-57). Καλάθης και Κουφός βοήθησαν την ελληνική ομάδα να ψαλιδίσει κατά το ήμισυ τη διαφορά (69-64) στα μέσα του δεκαλέπτου. Η Ρωσία βρήκε τις λύσεις, ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή και με δύο συνεχή τρίποντα του Μόνια έφτασε στο 79-64 εξασφαλίζοντας τη νίκη, με τελικό σκορ 83-67.

Η Εθνική ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στη δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος τη Δευτέρα απέναντι στη Γεωργία.

Δεκάλεπτα: 16-15, 39-42, 57-65, 67-83.

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 5, Ζήσης 10, Βασιλειάδης, Καλάθης 7, Φώτσης 10, Παπανικολάου 3, Μαυροειδής 4, Μπράμος 8, Κουφός 15, Καϊμακόγλου 5.

Ρωσία (Ντέιβιντ Μπλατ): Βορόντσεβιτς 6, Μοζγκόφ 19, Μπίκοφ 4, Φριτζόν 6, Σβεντ 15, Χριάπα 11, Αντόνοφ, Μόνια 6, Πονκρασόφ 3, Κιριλένκο 13.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Λότερμοζερ (Γερμανία), Κοκαΐνις (Λετονία)

* Στα παιχνίδια που προηγήθηκαν για τον έκτο όμιλο, η Φινλανδία επικράτησε της Γεωργίας με 87-73 και η ΠΓΔΜ νίκησε τη Σλοβενία 68-59.

Βαθμολογία: Ρωσία 8, ΠΓΔΜ 8, Ελλάδα 6, Σλοβενία 5, Φινλανδία 5, Γεωργία 4.