Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Ελλάδα-Κροατία 74-69

Η Εθνική ομάδα επικράτησε της Κροατίας με 74-69 για την τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματ ος της Λιθουανίας, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στη δεύτερη φάση.

Η Εθνική ξεκίνησε καλά στο ματς. Με πιεστική άμυνα, που οδηγούσε σε κλεψίματα και τρέξιμο στο ανοικτό γήπεδο, αλλά και με τους Φώτση και Καλάθη να «χτυπούν» από μακριά, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε μετά από επτά αγωνιστικά λεπτά με 16-8. Η είσοδος του Πόποβιτς στον αγώνα έδωσε κάποιες επιθετικές λύσεις στους αντιπάλους, αλλά η Ελλάδα είχε τις απαντήσεις και με πέντε διαδοχικούς πόντους του Βασιλειάδη έκλεισε το δεκάλεπτο με 25-13. Συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο και με τον Μπουρούση να ξεπερνά την ίωση βοηθώντας σημαντικά σε άμυνα κι επίθεση, η διαφορά έφτασε και το +19 (36-17) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ένα τρίποντο του Βασιλειάδη έφερε την Εθνική στο 43-23 ενάμισι λεπτό πριν το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με σκορ 44-27.

Το τρίτο τρίποντο του Φώτση έδωσε ξανά αέρα 20 πόντων στην Εθνική (47-27), αλλά ένα «νεκρό» διάστημα στην επίθεση έδωσε τη δυνατότητα στην Κροατία με ένα επί μέρους σκορ 8-1 να μειώσει στους (48-36) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα των Πόποβιτς και Ντρέιπερ βοήθησαν το συγκρότημα του Γιόσιπ Βράνκοβιτς να πλησιάσει στους 10 (53-43), αλλά με ένα γκολ-φάουλ του Καλάθη η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 58-45. Η Κροατία άρχισε την τέταρτη περίοδο με ένα σερί 6-0 (58-51) και εκμεταλλευόμενη την αστοχία της Εθνικής ψαλίδισε τη διαφορά στους τέσσερις, 64-56, προτού Ζήσης και Κουφός δώσουν ανάσες στην ελληνική ομάδα διαμορφώνοντας το 64-56, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Κροατία πλησίασε ξανά στους τρεις (66-63), 1:22 πριν τελειώσει το ματς, ο Φώτσης απάντησε με τρίποντο (69-63) και ο Πόποβιτς με τέσσερις βολές έγραψε το 69-67, 24’’ πριν το τέλος. Ο Ζήσης με κρύο αίμα και 2/2 βολές έκανε το 71-67, ο Ντρέιπερ αστόχησε σε τρίποντο και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα, με την Εθνική να επικρατεί με 74-69.

Δεκάλεπτα: 25-13, 44-27, 58-45, 74-69.

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 11, Ζήσης 9, Βασιλειάδης 17, Καλάθης 9, Φώτσης 17, Παπανικολάου, Μπράμος 2, Κουφός 7, Καϊμακόγλου 2.

Κροατία (Γιόσιπ Βράνκοβιτς): Τόμιτς 10, Άντριτς 9, Πόποβιτς 14, Μπογκντάνοβιτς 4, Στίπτσεβιτς 2, Ντρέιπερ 3, Σίμον 11, Μάρκοτα, Ρούντεζ, Ζόριτς 2, Μπάρατς 14.

Διαιτητές: Μιγκέλ Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Ρόμπερτ Λότερμοζερ (Γερμανία), Γιούρις Κοκαΐνις (Λετονία).

* Στο παιχνίδι που προηγήθηκε, η Φινλανδία επικράτησε του Μαυροβουνίου με 71-65, ενώ σε αυτό που ακολούθησε η ΠΓΔΜ νίκησε με 75-63 τη Βοσνία.