Κεντρικό μενού
Κατηγορίες

Εφήβων (U19): Στα ημιτελικά η Ελλάδα!

Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας προκρίθηκε η Ελλάδα συντρ ίβοντας με 86-60 την Αργεντινή και το Σάββατο (9:15πμ.) θα αναμετρηθεί με την Αυστραλία, η οποία νίκησε με 79-73 Γαλλία, με στόχο την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα άρχισε δυναμικά το ματς και προηγήθηκε με 7-0 και 11-2 με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς και τον Κώστα Παπανικολάου ως επιθετικές αιχμές. Οι Αργεντινοί πλησίασαν σε 19-15, αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-17. Με πρωταγωνιστή τον Λεωνίδα Κασελάκη σε άμυνα κι επίθεση το συγκρότημα του Γιώργου Βλασσόπουλου προηγήθηκε με +11 στη δεύτερη περίοδο και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να πλησιάσουν περισσότερο από το -7, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο με 41-32. Στην επανάληψη και παρά το πρόβλημα των φάουλ που αντιμετώπισαν οι Παππάς, Παπανικολάου και Γιάνκοβιτς, η διαφορά υπέρ της Ελλάδας αυξανόταν διαρκώς. Το 59-42 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος αποτέλεσε το θεμέλιο για τη νίκη-πρόκριση, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και το +32, 81-49. Ο Γιώργος Βλασσόπουλος χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, εκτός από τον ανέτοιμο Ζήση Σαρικόπουλο ο οποίος είναι πολύ πιθανό να αγωνιστεί στον ημιτελικό του Σαββάτου.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-32, 59-42, 86-60.

Ελλάδα: Παπαντωνίου 3π., 5 ασίστ, Μάντζαρης 7π. (1) 4 ασίστ, 4 ριμπ., Παπανικολάου 17π., 3 ριμπ., 2 τάπες, Γεωργάκης 11π., 6 ριμπ., Σλούκας 5π. (1), Γιάνκοβιτς 9π. (2), Παππάς 10π., 5 ριμπ., 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, Κασελάκης 20π. (3), 8 ριμπ., 3 τάπες, 2 ασίστ, Κατσίβελης 2π., Αγγελόπουλος 2π., Καραθανάσης.

Αργεντινή: Γκέινορ 5, Φερνάντες 4, Γκλίνμπεργκ 4, Κορτές 7 (2), Νόσενταλ 9, Ορλιέτι 2, Γκονζάλες 6, Ραμίρες Μπάριος 10, Λαπροβιτόλα 5 (1), Ράσιο 8, Λαντόνι.