Εθνική Ανδρών: Ελλάδα – Κίνα 91-77

Σπανούλης, Μπουρούσης και Φώτσης οδήγησαν επιθετικά, όλη η ελληνική ομάδα έδωσε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης ρεσιτάλ στην άμυνα και επιβλήθηκε της Κίνας με 91-77 στην τελευταία μέρα της πρώτης φάσης του Ολυμπιακού Τουρνουά Ανδρών στο Πεκίνο. Κάτι που σημαίνει ότι μεθαύριο στους προημιτελικούς της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή, όπως είχε γίνει και το 2004 στην Αθήνα, για μια θέση που οδηγεί στους ημιτελικούς.
Το ιδανικό παιχνίδι έκανε η Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, παγιδεύοντας κάθε ατού της Κίνας, επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό της, αφού κατάφερε να βγάλει εκτός αγώνα τον Γιάο Μινγκ, οι αντίπαλοί της ήταν άστοχοι ειδικά από τη γραμμή των τριών πόντων, η άμυνα της ελληνικής ομάδας δεν άφηνε περιθώρια στους παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας, τη στιγμή που στην άλλη άκρη του γηπέδου με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη η Εθνική έκανε απλά το παιχνίδι της, δείχνοντας και την πρόθεσή της να τρέξει, ν’ ανοίξει τον αιφνιδιασμό όσο το δυνατόν περισσότερες φορές.
Τα αποτελέσματα όλων των παραπάνω οδήγησαν την ελληνική ομάδα στο 27-13 (9’20’’) μεγαλύτερη διαφορά στην πρώτη περίοδο και λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου στο 46-22 (19’30’’), λίγο πριν οι δύο αντίπαλοι πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-24. Ένα ημίχρονο που έκλεισε με τους Κινέζους να μετράνε 0/14 τρίποντα. Ένα στατιστικό που ανέλαβαν να διορθώσουν στο δεύτερο, κατεβάζοντας τη διαφορά ως το 58-48 (27’10’’) και αργότερα σε 75-65 (34’) μετρώντας πια από την επανέναρξη της αναμέτρησης και ως εκείνο το σημείο 9/13 σουτ τριών πόντων! Αυτά τα σουτ ήταν που ψαλίδισαν τη διαφορά, χωρίς όμως να δημιουργήσουν και ανησυχία στην Ελλάδα, αφού διατηρούσε τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση. Και τον διατήρησε ως το τέλος του αγώνα, με τον Γιαννάκη να χρησιμοποιεί και πάλι όλους τους παίκτες του ως το τελικό 91-77 και την πρόκριση και τυπικά πια στους προημιτελικούς.
Δεκάλεπτα: 27-15, 46-24, 69-54, 91-77
Ελλάδα (Γιαννάκης): Μπουρούσης 19 (9ρ), Σπανούλης 19 (5α), Παπαλουκάς 6 (5α), Διαμαντίδης 5, Βασιλόπουλος 3, Φώτσης 17, Σχορτσανίτης 8, Ζήσης 8, Γλυνιαδάκης 6, Τσαρτσαρής, Πελεκάνος, Πρίντεζης
Κίνα (Καζλάουσκας): Γουάνγκ Ζ.Ζ. 14, Σουν 9, Λι 6, Ζανγκ 5, Ντου 2, Γιάο 16, Γουάνγκ Σ. 11, Γι 11, Ζου 3, Γουάνγκ Λ., Λιου
Ν. Ζήσης: Να δώσουμε μια απάντηση
Ο Νίκος Ζήσης ήταν 21 χρονών πριν από τέσσερα χρόνια, όταν άφηνε το παρκέ του ΟΑΚΑ με κατεβασμένο το κεφάλι, μετά την ήττα από την Αργεντινή στον αγώνα που έδινε μια θέση στην τετράδα των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας. Μεθαύριο, στα 25 του πια, αυτό που θέλει είναι να φύγει με το κεφάλι ψηλά, πανηγυρίζοντας μια θέση στους ημιτελικούς με τους συμπαίκτες του, κάτι που η Ελλάδα δεν έχει ξανακάνει σε αυτή τη διοργάνωση. Τι πρέπει να γίνει για να δούμε πάλι τους διεθνείς μας να… χορεύουν το δικό τους συρτάκι στο παρκέ; «Μιλάμε για δύο τελείως διαφορετικά τουρνουά. Η ομάδα μας είναι πολύ πιο έμπειρη. Ο αγώνας θα κριθεί από το αν θα έχουμε την ενέργεια να τους πιέσουμε για πολλά λεπτά, γιατί δεν νομίζω να αντέξει ο Πριτζιόνι για 40 λεπτά. Έχουν τρομερό ρυθμό πέντε εναντίον πέντε, αλλά επειδή θα χρειαστεί και ο Τζινόμπιλι να οργανώσει το παιχνίδι, ίσως να τους επηρεάσει επιθετικά. Ελπίζουμε αυτή να είναι και η διαφορά. Ότι έχουμε περισσότερους έτοιμους παίκτες. Δεν επιλέγουμε αντιπάλους. Υπάρχει μια «κατάρα» ίσως αν το κάνεις αυτό. Πλέον παίζουν οι καλύτερες του τουρνουά και το μόνο που έχουμε εμείς στο μυαλό μας είναι ότι έχουμε μπροστά μας έναν τελικό με την Αργεντινή. Εμείς είμαστε περισσότεροι αυτοί είναι ουσιαστικά έξι, με μια πεντάδα από την άλλη που τα έχει κάνει όλα στην καριέρα της, μια ομάδα που έχει όλα τα στοιχεία για να μας κερδίσει. Θα είναι ένα τεράστιο παιχνίδι. Έχουμε και τρομερό κίνητρο, αφού ήταν η ομάδα που το 2004 μας είχε αποκλείσει και θέλουμε να δώσουμε μια απάντηση. Έτσι το έφερε η μοίρα. Ελπίζω να μας αξιώσει ο Θεός να μπούμε στην τετράδα. Αυτό που θέλουμε και περιμένουμε είναι να δώσουμε χαρά στους Έλληνες».
Ο Ζήσης πιστεύει ότι η νίκη επί της Κίνας, όπως και αυτή επί της Ανγκόλας, θα δώσει ώθηση στην ελληνική ομάδα: «Με τις δύο αυτές νίκες έχουμε μια ώθηση ψυχολογικά και αγωνιστικά ενόψει του προημιτελικού. Είχαμε δύο ήττες μεγάλες, από φοβερές ομάδες, αλλά οι δύο αυτές νίκες ήταν ότι χρειαζόταν για να γίνει λίγο καλύτερο το κλίμα και να ετοιμαστούμε για τον προημιτελικό της Τετάρτης». Ξεκαθάρισε ωστόσο ότι ο αγώνας δεν ήταν σίγουρα όσο εύκολος μπορεί να φάνηκε: «Τίποτα δεν είναι εύκολο. Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά. Κάναμε ίσως το καλύτερο παιχνίδι μας στο τουρνουά. Και είδατε ότι από εκεί που είχαν νομίζω 0/14 τρίποντα στο ημίχρονο, ήταν εύστοχοι στο δεύτερο και προσπάθησε. Μην ξεχνάμε ότι είναι μια ομάδα που κόντραρε την Ισπανία, νίκησε τη Γερμανία. Είναι σαφώς καλύτερη ομάδα από ότι ήταν πριν από δύο χρόνια».
Ο Γιάννης Μπουρούσης μετά από μια δεύτερη συνεχόμενη πολύ καλή εμφάνιση δήλωσε: «Η ομάδα κερδίζει και αυτό είναι που μας ενδιαφέρει και όχι ποιος παίζει και ποιος δεν παίζει καλά. Το πιο σημαντικό για εμάς είναι αυτό το παιχνίδι που έρχεται. Πρέπει να προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα, γιατί θέλουμε να περάσουμε στους τέσσερις. Δεν θέλουμε να υποτιμήσουμε την Αργεντινή. Αυτή η ομάδα το 2004 αποκλείστηκε από τους Αργεντίνους και τώρα πρέπει να είναι η σειρά μας να περάσουμε. Θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε. Αυτή η ομάδα δεν έχει καταφέρει να πάρει Ολυμπιακό Μετάλλιο ακόμη, όλα τα άλλα τα έχει καταφέρει. Πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε με υπομονή και 100% συγκέντρωση. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να παίξουμε πολύ καλή άμυνα και την Τετάρτη, μια άμυνα που μπορεί να μας δώσει τη νίκη». Όσο για τον αγώνα με την Κίνα; «Ποτέ κανένα παιχνίδι δεν είναι τόσο απλό. Το σημαντικό είναι πως ακόμη και όταν μείωσαν τη διαφορά κρατηθήκαμε, δεν αγχωθήκαμε, αντιδράσαμε σωστά και πήραμε τη νίκη».
* Η Εθνική Ελλάδας η χειρότερη δυνατή θέση που μπορεί να καταλάβει είναι η πέμπτη μετά και τη σημερινή της νίκη, καθώς δεν υπάρχουν αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8 και η τελική κατάταξη μετά την τετράδα καθορίζεται από τα αποτελέσματα της πρώτης φάσης.