Menu

Η προϊστορία του Κυπέλλου Γυναικών

Στο κλειστό της Γλυφάδας «Μ.Λιούγκας» διεξάγεται 23-25 Μαρτίου το Final Four του κυπέλλου Γυναικών με την συμμετοχή των Ολυμπιακού, ΠΑΟΚ, Φάρου Κερατσινίου και Αθηναϊκού.

Ο πρώτος τελικός του κυπέλλου έγινε το 1996 στην Πτολεμαϊδα, ενώ από το 2000 ξεκίνησαν τα Final Four.

 

11 Μαΐου 1996, Πτολεμαΐδα

Σπόρτιγκ-Κομοτηνή 98-56 (54-20)

Διαιτητές: Μιναρετζόπουλος-Ταβουλαρέας

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Μανουσέλης): Πετρίδη 18, Τσερετοπούλου , Τόλερ 14, Μαχαιριώτου, Βασιλείου 12, Παπαηλία 20, Τασούλη 16, Λέισι 16, Μητροπούλου

2, Μπενέτου.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Τσαμουρτζής): Ουάιτ 20, Τζαβάρα 6, Παπαδημάκη 8, Μαστροθεοδώρου 3, Σεβδινίδου, Φυλακτακίδου 3, Δόλωμα 8,  Δουκούτση 2,Τζιόγκο 5, Λιούρτα 1

9 Απριλίου 1997, Κατερίνη

Απόλλων Καλ.-Ολυμπιακός Β.57-55 (26-34)
Διαιτητές: Σγουρός-Τανατζής

ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Νικολαϊδης): Δανιηλίδου, Αυθεντοπούλου 4, Κούρτη 12, Παπαγεωργίου, Κωνσταντινάκη, Νικολαϊδου 21(2), Διαβολεμέ- νου 9, Δάφκου, Γιαννοπούλου, Πόζιερ 9

ΑΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μυριτζής) Εβκοβα-Πετρίδου  9,  Κωστοπούλου  2,  Γιαννούλη 3(1), Τσαμπούρη, Θώδη, Σαράντη, Καπουσούζη  6, Γκαντ 27, Λαχανά 8

 

12 Απριλίου 1998, Μαρούσι

Θρίαμβος-Σπόρτιγκ 77-55 (35-34)
Διαιτητές: Μεταφτσής-Χριστοδούλου

ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ (Μαρίνος): Μαστροδούκα 21(2), Τηλεμάχου 10(2), Ανδρουτσοπούλου 2, Σωτηροπούλου, Χατζηορίδου 12(1), Κάνινχαμ 16, Μαστρογιαννίδου 2, Μαστραγγέλη, Σκούρτη, Χιλ 14.

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Κωστόπουλος): Κωνσταντοπούλου, Μαχαιριώτου, Δελή 5(1), Παπαηλια 10, Βασιλείου 7, Κλιγκοπούλου 3, Μπενέτου, Στέφενς 11(1), Μητροπούλου 1, Σαμαρούκοβα 18.

 

24 Μαρτίου 1999, Αγ. Βαρβάρα Αττ.

Σπόρτιγκ-Θρίαμβος 48-44 (26-23)
Διαιτητές: Σχινάς-Γκόντας

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Δάγλας) Καββαδία 6, Χαλιβελάκη, Δελή 2, Παπαηλία 5, Βασιλείου 3, Τασούλη 10(2), Γλυκού, Πρασσά, Mακ Ουίλιαμς 17(1), Μικέλη, Μητροπούλου, Σαμουρούκοβα 5.

ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ (Μαρίνος) Ψάλλη, Ενιέντι 4, Μα- στροδούκα 2, Τηλεμάχου, Ανδρουτσοπούλου 4, Ελευθεριάδου 8(2), Χατζηορίδου 12(2), Σίργκε 5, Μαστρογιαννίδου, Σκούρτη, Κάγκος 9, Κυριακοπούλου.

FINAL FOUR 2000-2017

22-23 Απριλίου 2000, Σέρρες

Ημιτελικοί

Απόλλων Πτ.-ΜΕΝΤ 62-60

Παναθηναϊκός-Πανσερραϊκός 62-53

Μικρός Τελικός
Πανσερραϊκός-ΜΕΝΤ 80-77
 Τελικός

Παναθηναϊκός-Απόλλων Πτ. 74-72 (40-38)
Διαιτητές: Χατζής-Βαρνάς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Σαμαντούρα): Καλέντζου 14(2), Παπαμιχαήλ, Λιάκου, Κουμιώτη, Ρογγίτη, Παπαδήμου, Ρομπινσον 30(4), Τρυφωνά, Τριαλώνη 9, Νικολαϊδου 7, Βαν Γκορπ 14.

ΓΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (ΠοργιόπουλοςΣ) Δεληπάλα, Κυρκοπούλου 2, Πρασσά 10(1), Διαβολεμένου 12(1), Τοκμάκη 3, ΜακΚούλεϊ 26(3), Τσιάτα, Τσακμάκη, Μπαταούλα 8, Κυνηγοπούλου, Τζόνσον 11.

 

24-25 Μαρτίου 2001, Ν.Ιωνία Μαγνησίας

Ημιτελικοί

ΔΑΣ Άνω Λιοσίων-Πανσερραϊκός 71-53
Σπόρτιγκ-ΜΕΝΤ 76-58

Μικρός Τελικός
Πανσερραϊκός-ΜΕΝΤ 69-66

Τελικός
ΔΑΣ Άνω Λιοσίων-Σπόρτιγκ 61-55 (33-23)
Διαιτητές: Αργυρού-Τούσιας

ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ (Τσιμπής) Πλαβούκου, Πλούμπη, Βάλβη, Σερέτη, Κρητικού, Κλιγκοπούλου 8, Γκουζίνη 8, Ροϊδου, Χιλ 10(1), Ανωγειανάκη, Ρόμπερτς 22, Καπογιάννη 13(3).

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Δάγλας) Καββαδία 8, Μαγκλάρα, Δελή 6(2), Νταή, Βασιλείου 16(2), Τασούλη 5(1), Μουζάκη, Χαλατσιάδου, Γλύμη, Κούμπικ 16(2), Μητροπούλου, Νάιν 4.

 

16-17 Μαρτίου 2002, Πανόραμα (Θεσ/νίκη)

Ημιτελικοί

ΑΝΟ Γλυφάδας - Παναθηναϊκός 66-60
ΓΣ Μ.Αλέξανδρος - ΑΟ Σπόρτιγκ 62.53

Μικρός Τελικός
Παναθηναϊκός - ΑΟ Σπόρτιγκ 69-60
Τελικός
ΑΝΟ Γλυφάδας - Μ.Αλέξανδρος 72-68 (37-42)
Διαιτητές: Θεοδοσόπουλος-Σαμαλής

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Πανούλιας) Φαγούδη, Βαλέτα 17, Παπαμιχαήλ, Βολονάκη 7, Σκαμνάκη 6, Καββαδία, Πρασσά 12(3), Μικέλη, Κρος 13, Τρύφωνα 2, Σιργκε 15

ΓΣ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Τσιρογιάννης) Χατζάκου, Μπασματζίδου, Παπαγεωργίου 8(1), Γκαβριλόφκσα 2, Παπαδοπούλου 13(2), Καλτσίδου 17(2), Χατζάκου, Γεωργίου 12(2), Αντερσον 16, Σκούτζου.

 

21-22 Φεβρουαρίου 2004, Αθήνα

Ημιτελικοί

Πειραϊκός - ΔΑΣ Άνω Λιοσίων 44-61
Θερμαϊκός - Αστέρας Εξαρχείων 49-50

Μικρός Τελικός
Θερμαϊκός-Πειραϊκός 76-69

Τελικός

ΔΑΣ Άνω Λιοσίων - Αστέρας Εξαρχ. 64-59 (31-28)
Διαιτητές: Λιαρομάτης-Καλδίρης

ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ (Μπουμπούς) Σπαθάρου 10(1),  Χατζηνικολάου  5,  Βολονάκη,  Φωτεινοπούλου, Ελευθεριάδου 12(4), Χαλικιά 4, Παπαπαναγιώτου 2, Κλιμέσοβα 16(1), Δόλωμα, Πικνεϊ 10.

ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ (Ντάκουρης) Γεωργίου, Κανατσέλου, Δελή 14(3), Βάλβη 4(1), Βασιλείου 22(3),Κλιγκοπούλου 4, Γκουζίνη 13, Τζανάινα, Πλαβούκου, Ρεγκίνα 7, Γλυνιαδάκη, Κυριακοπούλου

 

12-13 Μαρτίου 2005, Αθήνα

Ημιτελικοί

Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΟ Σπόρτιγκ 53-64
ΔΑΣ Άνω Λιοσίων - Εσπερίδες ΑΕ 66-65

Μικρός Τελικός
Παναθηναϊκός ΑΟ - Εσπερίδες ΑΕ 78-55

Τελικός
ΑΟ Σπόρτιγκ - ΔΑΣ Άνω Λιοσίων 61-60 (28-25)
Διαιτητές: Πολίτης - Φούφης

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Αρβανίτης): Βλάχου 7(1), Καλέντζου  16(1),  Ευμορφοπούλου,  Βασιλείου  18, Τασουλή 5(1), Μουζάκη 8, Στοενέσκου 5(1), Μαυριά 2
ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ (Ρεκουνιώτης): Κανατσέλου 21(5), Μπαρμπερίδου 2, Τιέρνι 8, Γκουζίνη 26(2), Πλαβούκου, Κυριακοπούλου 3(1)

 

4-5 Μαρτίου 2006 , Αθήνα

Ημιτελικοί

Εσπερίδες - Παναθηναϊκός 70-59
ΑΟ Σπόρτιγκ - Ακαδημία 54-48

Μικρός Τελικός
Ακαδημία - Παναθηναϊκός 68-57

Τελικός

Σπόρτιγκ - Εσπερίδες 57-61 (32-36)
Διαιτητές: Μάνος Αν. - Παναγιώτου Χρ.

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Λυκογιάννης) Καλέντζου 32(2), Μπαλτά, Νταή, Βασιλείου, Τασούλη 2, Τσάμπερς 16, Πρασσά 9(2).

ΑΕ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Δεσποτάκης) Χελιώτη, Γκιουλέκα, Χατζηνικολάου 9, Βλάχου 2, Καλτσίδου 13(2), Σταχτιάρη 12(1), Λύμουρα 15(2), Μπατίστ 10

 

24-25 Φεβρουαρίου 2007 , Βόλος

Ημιτελικοί

ΑΕ Εσπερίδες - Siemens 70-60
ΜΑΣ Kαστοριά - Πανιώνιος 85-60

Μικρός Τελικός
Siemens - Πανιώνιος 73-70

Τελικός
Εσπερίδες - Καστοριά 58-53

Διαιτητές: Καρακατσούνης - Σταματόπουλος

ΑΕ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Αρβανίτης) Καλέντζου 24(2), Κα- λογήρου, Λυμούρα 7(1), Χατζηνικολάου 8, Καλτσίδου 9, Στάχτιαρη 2, Παπαμιχαήλ 2,  Tιέρνι 6(1)
ΜΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Δημητριάδης) Tζεγιαννάκη 10, Γκουζίνη 12(1), Γιαννουζάκου 7(2), Πανταζή, Λέισι 11(1), Γεωργίου 9(3), Μπαρτζώκα, Ζέρβα 4, Βλά χου, Γεωργοπούλου.

 

15-16 Μαρτίου 2008 , Βέροια

Ημιτελικοί

Απόλλων Πτολεμαΐδας - Π. Φάληρο 65-52
Εσπερίδες - Αθηναϊκός 52-44

Μικρός Τελικός

Παλαιό Φάληρο-Αθηναϊκός 52-53
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ταρενίδης

Τελικός

Απόλλων Πτολεμαΐδας-Εσπερίδες 53-67
Διαιτητές: Αργυρού, Μιχαλόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Τσιμπής): Παπαδημη- τρίου, Κυρκοπούλου 4, Τοκμάκη 9, Σπανίδου 3, Καραδήμα 2, Τσακμάκη 2, Μέρφι 5, Ντέιβις 28.
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Δάγλας): Καλέντζου 4, Καλογήρου 3(1), Καβάσιλα, Χατζηνικολάου, Τσέρου 4, Καλτσί δου 15(2), Σαρέγκου 11(1), Μπόνι 7(1), Πασχοπούλου 2, Ντέιβις 17.

7-8 Μαρτίου 2009 , Αθήνα

Ημιτελικοί

Άρης Χολαργού - Π. Φάληρο 23-93
Εσπερίδες - Παναθηναϊκός 57-45

Μικρός Τελικός
Άρης Χολαργού - Παναθηναϊκός 43-80

Τελικός

Π. Φάληρο - Εσπερίδες 58-70 παρ. (κ.α. 53-53)
Δεκάλεπτα: 17-20, 28-36, 42-45, 53-53, 58-70

Διαιτητές: Μάνος, Κατραχούρας

Π. Φάληρο (ΜΠΟΥΜΠΟΥΣ): Τσικουτά, Βλάνη, Βο- λονάκη 17 (1), Νταή, Χαβαλέ, Τασουλή 13 (1), Χάινι 14 (2), Μουρντ ,Μίλερ 14.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Δάγλας):   Καλέντζου 17 (3), Καλογήρου 2, Σωτηρίου 4, Χατζηνικολάου 11, Τσέρου, Καλτσίδου 11(3), Μπόνη, Πασχοπούλου, Μάζιτς 6, Ντέιβις 19.


17-18 Απριλίου 2010 , Βέροια

Ημιτελικοί

Αθηναϊκός ΑΣ - ΓΑΣ Απόλλων Πτολεμαϊδας 59 -47
Πανιώνιος ΓΣΣ - ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 58 - 66

Μικρός Τελικός

ΓΑΣ Απόλλων Πτολεμαϊδας - Πανιώνιος ΓΣΣ 59 – 43

Τελικός

Αθηναϊκός ΑΣ - ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 87 -39
 Δεκάλεπτα: 19-10, 38-13, 64-29, 87-39

Διαιτητές: Τζαφλέρης-Παπαδόπουλος Θ.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δικαιουλάκος): Καλέντζου, Λύμουρα 6, Χατζηνικολάου 7, Βολονάκη 4, Σούλις 4, Πετρονίτε 14, Σαρέγκου 7, Γουίγκινς 6(2), Κεχαγιά 13, Κοσμά 11(3), Χαλικιά 2, Ντέιβις 13.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Κοσμίδης): Τζίμου, Χαλιβέρα 1, Δελή 2, Σερέτη, Βασιλείου 6, Μητροπούλου 11, Κυριακοπούλου 5(1), Γκέραλντς 12, Σταμπούρλου 2, Μπότη.

02-04 Απριλίου 2011 , Αθήνα

Ημιτελικοί

Αθηναϊκός ΑΣ - ΔΑΣ Ανω Λιοσίων 85-53

ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας - Πανιώνιος ΓΣΣ 77-71

Μικρός Τελικός
Πανιώνιος ΓΣΣ – ΔΑΣ Άνω Λιοσίων 73-68

 Τελικός

ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας - Αθηναϊκός 61-64
Δεκάλεπτα: 18-15, 29-34, 52-51, 61-64

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Σιώκας

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ (Δάγλας): Βαλέτα 10, Φοξ 11(1), Μπαρμπερίδου 5(1), Κασάπογλου 12(4), Τσέρου, Νικολοπούλου 3(1), Ασλέι, Φρόλιχ 20(2), Ισκιόγλου.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ (Κτιστάκης): Καλέντζου 6, Λύμου- ρα 8(2), Χατζηνικολάου 7(1), Σωτηρίου 3, Κεχαγιά 1, Κρες 10(1), Κοσμά, Ράιλι 14, Ντέιβις 15.

 

06-08 Απριλίου 2012, Αθήνα

Ημιτελικοί

ΓΣΣ Πανιώνιος ΓΣΣ – Εσπερίδες ΑΕ 57-69
Αθηναϊκός ΑΣ – Παναθηναϊκός ΑΟ 71-61

Μικρός Τελικός
Παναθηναϊκός – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 88-72

Τελικός

Εσπερίδες ΑΕ – ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 50-57
Δεκάλεπτα: 10-14, 25-33, 36-47, 50-57

Διαιτητές: Τσώνος Β. - Καραβίτης

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΑΕ (Λειβάδης Γ.): Τζεγιανάκη 3 (1), Καλογήρου 5 (1), Αθανασίου 4, Λουκάτου, Σπίνου, Τριανταφύλλου, Λούκα, Καλοπήτα 2, Ζεβαρχιγιάν, Ντάναμ 10, Ουίλιαμς 26.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ (Ζευγώλης Γ.):  Καλέντζου 2, Λύμουρα 7 (1), Χατζηνικολάου 12 (2), Κοτσόπουλος 5, Σωτηρίου 16 (2), Κεχαγιά 11 (1), Περοστίγισκα 4, Κυριακοπούλου

 

30-31 Μαρτίου 2013, Βόλος

Ημιτελικοί

Αθηναϊκός ΑΣ - ΠΑΟΚ 54-69

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας 66-79

Μικρός Τελικός
Αθηναϊκός – Παναθηναϊκός 75-64

Τελικός
ΠΑΟΚ – ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας 50-52
Δεκάλεπτα: 13-18, 26-34, 35-41, 50-52.

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Σταμολάμπρου 12 (1),  Αυτζή 5 (1), Σπανίδου 11 (1), Γιαννοπούλου 6, Βασιλειάδου 14 (1), Ντεσρος 2.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 14 (2), Μαγαλιού 15 (2), Μπαρμπερίδου 3 (1), Παυλοπούλου 1, Φασούλα 2, Νικολοπούλου 8, Στυλιάρα, Βλάχου 9, Τετενέ.

15 - 16 Μαρτίου 2014, Kως

Ημιτελικοί

ΓΣ Ίκαρος Καλ. - ΑΕ Σουρμένων Ελληνικού 43-80
ΑΣΚ Ιπποκράτης – Παναθηναϊκός ΑΟ 55-56

Μικρός Τελικός

ΓΣ Ίκαρος Καλ. - ΑΣΚ Ιπποκράτης 39-70

Τελικός

ΑΕ Σουρμένων Ελληνικού – Παναθηναϊκός ΑΟ 57- 55

Δεκάλεπτα: 17-15, 31-32, 41-48, 57-55.

Διαιτητές: Τσώνος Β., Παπαθανασίου, Αποστολίδης.

ΑΕ ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ(Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 5(1), Σπυριδοπούλου, Ρουμπελάκη, Παντέλη 2, Μπαλτά 2, Νικολαϊδου 10, Χαλιβέρα 12, Τζόνσον 19, Μπόνη 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ (Σαμαντούρα): Καλέντζου 4(1), Γέμελος 20(1), Χριστινάκη 7, Μαγκλάρα 2, Κοσμά  3(1),  Σλούκα,  Κωστάκη  2,  Χρονοπούλου, Καβάσιλα 2, Ντέλβα 15.

 

13-15 Μάρτιου 2015, Γλυφάδα

Ημιτελικοί

ΑΜΣ Αναγέννηση Ν.Ρυσίου - ΑΟ Τερψιθέας Γλυφάδας 61-56

ΑΕ Σούρμενων Ελληνικού - ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας 62-50

Μικρός Τελικός

ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας - ΑΟ Τερψιθέας Γλυφάδας 81-51

Τελικός

ΑΕ Σούρμενων Ελληνικού - ΑΜΣ Αναγέννηση Ν.Ρυσίου 46-42

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Σκούτας, Τσαρούχα
Δεκάλεπτα: 9-11, 21-22, 30-30, 46-42

ΑΕ ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ (Καπογιάννη): Γκο- τζή 4(1), Σταμάτη 10, Καλογήρου, Κοσμά 8(1), Μαγκλάρα, Παπαμιχαήλ 4, Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 6, Τζόνσον 12, Μπόνη, Φουράκη Β., Φουράκη Στ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  Ν.Ρ. (Καφαντάρη): Μαραγκού, Παπαβασιλείου 6(1), Γράψα, Μούρτου, Σταυρίδου 7(2), Βασιλειάδου, Λυρού, Μούλη 6, Σκιαδοπούλου 10, Λόγκαν 13.


18-20 Μαρτίου 2016, ΔΑΚ Λευκάδας

Ημιτελικοί

Παναθηναϊκός – Αθηναϊκός 67-66
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 85-48

Μικρός Τελικός

Αθηναϊκός – ΠΑΟΚ 58-66

Τελικός

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-63

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μητσόπουλος, Διαμαντής
 Δεκάλεπτα: 20-15, 33-25, 43-48, 60-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6, Αλμπάνεζ 4, Αυτζή, Καλημέρη, Παντέλη 2, Σλούκα, Διέλα 3, Πατεράκη, Λύμουρα 11, Ντέλβα 16, Κυριακοπούλου 18 (4).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 13 (3), Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 6, Μπαλτά, Χαλιβέρα 10 (2), Τζόνσον 15, Κοσμά 3 (1), Παπαμιχαήλ 2, Κριστόφερσον 9 (1)

 

24-26 Μαρτίου 2017, Γλυφάδα
Ημιτελικοί

ΑΣ Νίκη Λευκάδας – Πανιώνιος ΓΣΣ 50-63
ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας – Ολυμπιακός ΣΦΠ 56-85

Μικρός Τελικός

ΑΣ Νίκη Λευκάδας – ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας 71-45

Τελικός
Πανιώνιος – Ολυμπιακός 68-103
Διαιτητές: Τσαρούχα, Αναστόπουλος Αντ., Δαρλαμήτσος

Δεκάλεπτα: 12-20, 33-53, 49-78, 68-103

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας): Πέτερσεν 13 (1), Τσίκα, Χίλι 12, Τσιαδή 4, Μπότσαρη 3, Σταμπούρλου 3, Θεοδωρομανωλάκη 15 (3), Στεφανίδου 7, Πατεράκη 7 (1), Γρηγορίου 3, Μήτση, Τζόουνς 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκότζη 2, Σταμάτη 7 (1), Μπόνη 4, Δημητράκου 8, Χατζηνικολάου 13 (2), Κάϊζερ 16, Μάλτση 14 (4), Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 7 (1), Τζόνσον 7, Κοσμά 8 (2), Καλτσίδου 15.

 

ΚΥΠΕΛΟΥΧΟΙ ΕΛΛΑΔΑΣ        

 

1996 Σπόρτιγκ

1997 Απόλλων Καλαμαριάς

1998 Θρίαμβος

1999 Σπόρτιγκ

2000 Παναθηναϊκός

2001 ΔΑΣ Άνω Λιοσίων

2002 ANO Γλυφάδας

2003 ΑΝΟ Γλυφάδας

2004 ΔΑΣ Άνω Λιοσίων

2005 Σπόρτιγκ

2006 Εσπερίδες

2007 Εσπερίδες

2008 Εσπερίδες

2009 Εσπερίδες

2010 Αθηναϊκός

2011 Αθηναϊκός

2012 Αθηναϊκός

2013 Πρωτέας Βούλας

2014 Σούρμενα Ελληνικού

2015 Σούρμενα Ελληνικού

2016 Ολυμπιακός

2017 Ολυμπιακός

 

MVP ΤΕΛΙΚΩΝ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ    

 

1996 Ανθή Παπαηλία (ΑΟ Σπόρτιγκ)

1997 Κική Νικολαϊδου (Απόλλων Καλαμαριάς)

1998 Αρετή Μαστροδούκα (Θρίαμβος)

1999 Ταζ Μαντόνα ΜακΟυίλιαμς (Σπόρτιγκ)

2000 Κρίσταλ Ρόμπινσον (Παναθηναϊκός ΑΟ)

2001 Βασιλεία Γκουζίνη (ΔΑΣ Άνω Λιοσίων)

2002 Σίγκνε Σίργκε (ΑΝΟ Γλυφάδας)

2003  Ειρήνη Σταχτιάρη (ΑΝΟ Γλυφάδας)

2004  Ελένη Βασιλείου (ΔΑΣ Άνω Λιοσίων)

2005 Ελένη Βασιλείου (ΑΟ Σπόρτιγκ)

2006 Στέλλα Καλτσίδου (ΑΕ Εσπερίδες)

2007 Δήμητρα Καλέντζου (ΑΕ Εσπερίδες)

2008 Έρικα Ντέβις (ΑΕ Εσπερίδες)

2009 Δήμητρα Καλέντζου (ΑΕ Εσπερίδες)

2010 Όλγα Χατζηνικολάου (ΑΣ Αθηναϊκός)

2011 Ρουθ Ράιλι (ΑΣ Αθηναϊκός)

2012 Όλγα Χατζηνικολάου (ΑΣ Αθηναϊκός)

2013 Τούλα Μαγαλιού (ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας)

2014 Ανθή Μπαλτά (ΑΕ Σούρμενα Ελληνικό)

2015 Αφροδίτη Κοσμά (ΑΕ Σούρμενα Ελληνικό)

2016 Λικέντρα Τζόνσον (Ολυμπιακός)

2017 Λινέτα Κάιζερ (Ολυμπιακός)

 

 

Τελευταία τροποποίηση στιςΤρίτη, 20 Μαρτίου 2018 12:44
επιστροφή στην κορυφή