Menu

BCL: Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες, η συνέχεια

Δύο νίκες και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των ελληνικών ομάδων στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ έκανε την αρχή με το 92-49 στο ΟΑΚΑ επί της Ζολνόκι, τη σκυτάλη πήρε ο Άρης με το 62-54 επί της Έλιος Σανς στη Σλοβενία, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε 93-85 από τη Ρόσα Ράντομ στην Πολωνία, ύστερα από έναν αγώνα που κρίθηκε στην τρίτη παράταση!

Η συνέχεια γράφεται την επόμενη εβδομάδα, με τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης. ΑΕΚ και ΠΑΟΚ θα αγωνιστούν στις 25 Οκτωβρίου αντιμετωπίζοντας αντίστοιχα τη Σαρλερουά εκτός και την Ούσακ εντός. Μία μέρα αργότερα ο Άρης θα υποδεχθεί την Μπάκεν Μπέαρς.

 

Τα αποτελέσματα

Α’ Όμιλος:Ιρόνι Ναχαρίγια-Μπάνβιτ 70-83, Μπάκεν Μπέαρσ-Νίμπουρκ 57-75, Έλιος Σανς-Άρης 54-62, Μονακό-Φράπορτ Σκαϊλάινερς 65-47

Β’ Όμιλος:Οραντέα-Καρσίγιακα 56-69, Χίμικ-Αουτοντόρ Σάρατοφ 77-80, Κατάγια Μπάσκετ-Μακάμπι Ραντ Μέντια 64-72, Λε Μαν-Ρέγερ Βενέτσια 68-49,

Γ’ Όμιλος:Βέντσπιλς-Όλντενμπουργκ 76-77, Ουσάκ-Νεπτούνας 65-67, Ρόσα Ράντομ-ΠΑΟΚ 93-85, Βαρέζε-Βιλερμπάν 83-82

Δ’ Όμιλος:Γιουβέντους Ουτένα-Στρασμπούργκ 91-84, Μέγκα Λεκς-Σίντιγκας Αβελίνο 70-84, Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ-Ιμπεροστάρ Τενερίφε 57-85, Μόρναρ-Οστάνδη 74-72

Ε’ Όμιλος:ΑΕΚ-Ζολνόκι 92-49, Σαρλερουά-Μπεσίκτας 75-92, Ντινάμο Σάσαρι-Στέλμετ Ζιέλονα Γκόρα 74-70, Λούντβιχσμπουργκ-Παρτίζαν 64-65

 

Βαθμολογία

Α’ Όμιλος:1.Νίμπουρκ 1-0, 2. Μονακό 1-0, 3. Μπάνβιτ 1-0, 4. Άρης 1-0, 5. Έλιος Σανς 0-1, 6. Ιρόνι Ναχαρίγια 0-1, 7. Φράπορτ Σκαϊλάινερς 0-1, 8. Μπάκεν Μπέαρς

Β’ Όμιλος:1. ΛεΜαν 1-0, 2. Πινάρ Καρσίγιακα 1-0, 3. Μακάμπι Ραντ Μέντια 1-0, 4. Αουτοντόρ Σάρατοφ 1-0, 5. Χιμίκ 0-1, 6. Κατάγια Μπάσκετ 0-1, 7. Οραντέα 0-1, 8. Ουμάνα Ρέγερ Βενέτσια 0-1

Γ’ Όμιλος:1. Ρόσα Ράντομ 1-0, 2. Νεπτούνας Κλαϊπέντα 1-0, 3. Βαρέζε 1-0, 4. EWEΜπάσκετς Όλντενμπουργκ 1-0, 5. Βιλερμπάν 0-1, 6. Βέντσπιλς 0-1, 7. Ουσάκ 0-1, 8. ΠΑΟΚ 0-1

Δ’ Όμιλος:1. Ιμπεροστάρ Τενερίφε 1-0, 2. Σίντιγκας Αβελίνο 1-0, 3. Γιουβέντους Ουτένα 1-0, 4. Μόρναρ 1-0, 5. Τελενέτ Οστάνδη 0-1, 6. Στρασμπούργκ 0-1, 7. Μέγκα Λεκς 0-1, 8. Τσιμπόνα 0-1

Ε’ Όμιλος:1. ΑΕΚ 1-0, 2. Μπεσίκτας 1-0, 3. Ντινάμο Σάσαρι 1-0, 4. Παρτίζαν 1-0, 5. Ρίσεν Λούντβιχσμπουργκ 0-1, 6. Στέλμετ Ζιέλονα Γκόρα 0-1, 7. Πρόξιμους Σπίρου 0-1, 8. Ζολνόκι Ολάι 0-1

 

Η επόμενη αγωνιστική (25-26/10)

Α’ Όμιλος

26/10:19.00 Νίμπουρκ-Ιρόνι Ναχαρίγια, 21.00 Φράπορτ Σκαϊλάινερς-Μπάνβιτ, 21.00 Άρης-Μπάκεν Μπέαρς, 21.30 Μονακό-Έλιος Σανς

Β’ Όμιλος

25/10:21.00 Μακάμπι Ραντ Μέντια-Οράντεα, 21.30 Ρέγερ Βενέτσια-Καρσίγιακα, 21.30 Λε Μαν-Χίμικ

26/10:Αουτοντόρ Σάρατοφ-Κατάγια Μπάσκετ

Γ’ Όμιλος

25/10:19.00 Βέντσπιλς-Ρόσα Ράντομ, 19.00 Νεπτούνας-Βαρέζε, 19.00 ΠΑΟΚ-Ούσακ, 21.00 Όλντενμπουργκ-Βιλερμπάν

Δ’ Όμιλος

25/10:21.00 Μέγκα Λεκς-Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ

26/10:18.00 Ιμπεροστάρ Τενερίφη-Μόρναρ, 21.30 Σίντιγκας Αβελίνο-Στρασμπούργκ, 21.30 Οστάνδη-Γιουβέντους Ουτένα

Ε’ Όμιλος

25/10:21.30 Σαρλερουά-ΑΕΚ

26/10:19.00 Ζολνόκι-Ντινάμο Σάσαρι, 19.00 Μπεσίκτας-Παρτίζαν, 19.30 Ζιέλονα Γκόρα-Ρίσεν Λούντβιχσμπουργκ

επιστροφή στην κορυφή