Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 947
Menu

Διεθνές Τουρνουά U18: Ιταλία – Γαλλία 71-80

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο διεθνές τουρνουά του Βόλου η Γαλλία, η οποία επικράτησε της Ιταλίας  με 80-71 και πέτυχε την δεύτερη νίκη της σε σύνολο τριών αναμετρήσεων. Αντίθετα, οι Ιταλοί τελείωσαν με αρνητικό ρεκόρ 0-3.

Το δυναμικό ξεκίνημα των «τρικολόρ» (προηγήθηκαν με 6-0 και με 12-5 στο 5’) δεν είχε συνέχεια… Οι Ιταλοί πίεσαν στην άμυνα, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και με ένα επί μέρους σκορ 14-1 προσπέρασαν με 14-13 στο 8’. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ (21-20) μέχρι που η Ιταλία βρήκε λύσεις από την περιφέρεια, έσπασε την άμυνα ζώνης των Γάλλων, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων της από την γραμμή των βολών (είχαν 7/15 στο πρώτο μέρος) και ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους 7π. (39-32). Οι Γάλλοι «χτύπησαν» και εκείνοι με μακρινά σουτ και μείωσαν σε 37-41 με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στην επανάληψη οι «τρικολόρ» προσπέρασαν με 47-46 χάρη στην καλή τους άμυνα, όμως, η Ιταλία αντέδρασε και με επιθετικούς οδηγούς τους Τσεζάνα και Μορέτι ανέκτησαν την πρωτοπορία (55-49 στο 27’). Οι Γάλλοι, ωστόσο, επέμειναν, πέρασαν την μπάλα στην ρακέτα και τελικά ήταν εκείνοι που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 59-58. Το παιχνίδι διατήρησε την μορφή του ντέρμπι (69-69) μέχρι που η Γαλλία χάρη στην πολύ καλή της άμυνα, αλλά και την υπεροχή της στα επιθετικά ριμπάουντ, επέβαλλε τον ρυθμό της, πήρε… αέρα 9π. (78-69 στο 38’) και τελικά έφτασε άνετα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-15, 41-37, 58-59, 71-80.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Σγκορμπάτι 7, ΛαΤόρε 2, Κάντι 18(4), Τσεζάνα 13(2), Κόστα, Καρότι 6(2), Μπολπίν 9(1), Μορέτι 10(2), Μπουκαρέλι, Τότε 2, Γκουαρίλια 4, Νουοχουότσα.

Γαλλία (Ασέντ): Λεμπέφ 2, Λουμπακί 7(2), Ονά Εμπό 17(3), Ζαν 6, Ντενίς, Τιλιέ 12, Πονσάρ, Γκομπόλντ 10, Ντιλικίνα 10(1), Ραμπό, Τσουάφ 12(2), Πουαριέ 4.