Menu

Ευρωμπάσκετ2015: Η κλήρωση της διοργάνωσης

Από το Ζάγκρεμπ θα αρχίσει η Εθνική Ανδρών την προσπάθειά της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2015 (5-20 Σεπτεμβρίου).


Η κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στην Disneyland στο Παρίσι έφερε την Ελλάδα στον τρίτο όμιλο μαζί με την οικοδέσποινα Κροατία και τις Σλοβενία, ΠΓΔΜ, Γεωργία και Ολλανδία.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

Α’ Όμιλος (Μονπελιέ): Γαλλία, Φινλανδία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Πολωνία, Ισραήλ, Ρωσία
Β’ Όμιλος (Βερολίνο): Γερμανία, Τουρκία, Ισπανία, Σερβία, Ιταλία, Ισλανδία

Γ’ Όμιλος (Ζάγκρεμπ): Κροατία, Σλοβενία, Ελλάδα, ΠΓΔΜ, Γεωργία, Ολλανδία

Δ’ Όμιλος (Ρίγα): Λιθουανία, Λετονία, Εσθονία, Ουκρανία, Βέλγιο, Τσεχία

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στη δεύτερη φάση, που θα φιλοξενηθεί στην πόλη Λιλ της Γαλλίας. Ο τρίτος όμιλος «σταυρώνει» στους «16» με τον τέταρτο όμιλο.

Παρόντες από ελληνικής πλευράς στην κλήρωση ήταν ο Παναγιώτης Τσαγκρώνης, ο Κώστας Μίσσας, ο Φώτης Κατσικάρης και ο Άρης Ζώης.

Το πρόγραμμα της Εθνικής:

5/9: Ελλάδα-ΠΓΔΜ

6/9: Ελλάδα-Κροατία

8/9: Ελλάδα-Γεωργία

9/9: Ελλάδα-Σλοβενία

10/9: Ελλάδα-Ολλανδία

Το πρόγραμμα της Α\' Φάσης

A\' Ομιλος (Μοντπελιέ)

05/09/2015
Ισραήλ - Ρωσία
Πολωνία - Βοσνία
Γαλλία - Φινλανδία

06/09/2015
Ρωσία - Πολωνία
Φινλανδία - Ισραήλ
Βοσνία - Γαλλία

07/09/2015
Φινλανδία - Ρωσία
Γαλλία - Πολωνία
Ισραήλ - Βοσνία

09/09/2015
Ρωσία - Γαλλία
Βοσνία - Φινλανδία
Πολωνία - Ισραήλ

10/09/2015
Βοσνία - Ρωσία
Ισραήλ - Γαλλία
Φινλανδία - Πολωνία

Β\' Ομιλος (Βερολίνο)
05/09/2015
Γερμανία - Ισλανδία
Ιταλία - Τουρκία
Ισπανία - Σερβία

06/09/2015
Ισλανδία - Ιταλία
Σερβία - Γερμανία
Τουρκία - Ισπανία

08/09/2015
Σερβία - Ισλανδία
Ισπανία - Ιταλία
Γερμανία - Τουρκία

09/09/2015
Ισλανδία - Ισπανία
Τουρκία - Σερβία
Ιταλία - Γερμανία

10/09/2015
Τουρκία - Ισλανδία
Γερμανία - Ισπανία
Σερβία - Ιταλία


Γ\' Ομιλος (Ζάγκρεμπ)

05/09/2015
Γεωργία - Ολλανδία
Σκόπια - Ελλάδα
Κροατία - Σλοβενία


06/09/2015
Ολλανδία - Σκόπια
Σλοβενία - Γεωργία
Ελλάδα - Κροατία

08/09/2015
Σλοβενία - Ολλανδία
Κροατία - Σκόπια
Γεωργία - Ελλάδα

09/09/2015
Ολλανδία - Κροατία
Ελλάδα - Σλοβενία
Σκόπια - Γεωργία

10/09/2015
Ελλάδα - Ολλανδία
Γεωργία - Κροατία
Σλοβενία - Μακεδονία


Δ\' Ομιλος (Ρήγα)

05/09/2015
Τσεχία - Εσθονία
Βέλγιο - Λετονία
Λιθουανία - Ουκρανία

06/09/2015
Εσθονία - Βέλγιο
Ουκρανία - Τσεχία
Λετονία - Λιθουανία

07/09/2015
Ουκρανία - Εσθονία
Λιθουανία - Βέλγιο
Τσεχία - Λετονία

09/09/2015
Εσθονία - Λιθουανία
Λετονία - Ουκρανία
Βέλγιο - Τσεχία

10/09/2015
Λετονία - Εσθονία
Τσεχία - Λιθουανία
Ουκρανία - Βέλγιο

 

Β\' ΦΑΣΗ

12/09/2015
61. 2ος Β\' Ομίλου - 3ος Α\' Ομίλου
62. 1ος Γ\' Ομίλου - 4ος Δ\' Ομίλου
63. 1ος Α\' Ομίλου - 4ος Β\' Ομίλου
64. 2ος Δ\' Ομίλου - 3ος Γ\' Ομίλου

13/09/2015
65. 1ος Β\' ομίλοθ - 4ος Α\' Ομίλου
66. 2ος Γ\' Ομίλου - 3ος Δ\' Ομίλου
67. 2ος Α\' Ομίλου - 3ος Β\' Ομίλου
68. 1ος Δ\' Ομίλου - 4ος Γ\' Ομίλου

15/09/2015
69. Νικητής 61 - Νικητής 62
70. Νικητής 63 - Νικητής 64

16/09/2015
71. Νικητής 65 - Νικητής 66
72. Νικητής 67 - Νικητής 68


17/09/2015
73. Ηττημένος 69- - Ηττημένος 70
75. Νικητής 69- - Νικητής 70

18/09/2015
74. Ηττημένος 71 - Ηττημένος 72
76. Νικητής 71 - Νικητής 72

20/09/2015

77. Ηττημένος 75 - Ηττημένος 76
78. Νικητής 75 - Νικητής 76

 

 

 

 

 

 

 

 

επιστροφή στην κορυφή