Menu

Β’ Εθνική (21η αγωνιστική): Αποτελέσματα, βαθμολογίες, αγώνες

1ος Όμιλος
Πανερυθραϊκός και Μαρούσι συνέχισαν με νίκες και βρέθηκαν ακόμα πιο κοντά στην άνοδο, ενώ ο Λοκρός αναπτέρωσε τις ελπίδες παραμονής με την νίκη του επί του Πανελευσινιακού.

Αποτελέσματα
Έσπερος Καλλιθέας-Πρωτέας Βούλας 86-88
Δούκας-Μαρούσι 60-83
Πανερυθραϊκός-ΚΑΟ Μελισσίων 91-72
Μανδραϊκός-ΝΕ Μεγαρίδος 90-95 (86-86 κ.αγ.)
Ιωνικός ΝΦ-Εθνικός Πειραιά 95-77
ΟΦΗ-Πεντέλη 79-72
Λοκρός Αταλάντης-Πανελευσινιακός 84-65
Αιγάλεω-Παπάγου 90-82


Οι αγώνες αναλυτικά
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 91-72
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 43-34, 67-53, 91-72
Διαιτητές: Αποστολίδης-Γρίβα-Κοτσώνης
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς , Νικολακόπουλος 3, Καλλιανιώτης 20 (3), Ντουζίδης 6, Βουγιούκας 6, Σκάνδαλος 15 (1), Γιαουρτόγλου 15 (3), Στάθης 9 (1), Αντωνίου, Στασινόπουλος 2, Λυκογιάννης 15 (3), Πασχαλίδης.
ΚΑΟ Μελισσίων (Δάγλας): Κυπαρίσης 1, Στεργίου 6 (1), Κρανιάς, Οικονομόπουλος 12, Ζαραϊδώνης 14 (1), Τοπάλης 6, Παπαφλωράτος 15 (3), Ζήρος 10 (2), Καραχάλιος 4, Βασιλακάκης, Βασιλόπουλος 4 (1).
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 86-88
Τα δεκάλεπτα : 23-27, 45-45, 64-78, 86-88
Διαιτητές : Σώμος-Ζακεστίδης-Γεράνιος
Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης) : Ματαλιωτάκης 23, Ντακούλιας 22 (2), Μαγκουνής 10 (2), Ευστρατίου 10 (2), Κλ.Χαρούνι 6, Αγγελόπουλος 6, Ν.Χαρούνι 4, Βάρσος 3 (2), Χατζηκιδης 2, Καπώνης, Γκαϊτάσοφ, Θεοδοσίου.
Πρωτέας Βούλας (Ταυρόπουλος) : Πετς 23 (1), Κυριλής 19 (2), Πολιτόπουλος 12 (4), Αν. Φιλίππου 11 (1), Παπαπέτρου 10 (3), Δενδρινός 6, Μήτσιαλος 4, Μόρφης 3 (1), Ματσάγγος. Χ.Φιλίππου.
ΟΦΗ – ΠΕΝΤΕΛΗ 79-72
Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-38, 55-58, 79-72
Διαιτητές: Κοτσίμπος-Κωνσταντινίδου-Μακρόπουλος
ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 9 (1) , Μποχωρίδης 35 (3), Κριθινάκης, Τσερκιτζόγλου 2, Μαλλιαράκης, Καραδολάμης 4, Αγαπιάδης 3, Τασιούδης 5 (1), Πάλλης 6, Καραθωμάς, Πετράκης 7, Μπουμπάρης 8.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Νάσσης , Μπουργάνος 16 (1), Ευαγγελούλης, Ντίμπ 4, Κούσουλας11 (3), Καρούζος 3 (1), Μπέλη 12, Κουκάκης 7 (1), Μπίγκος 2, Σαλτουρίδης 6, Ταγαρης 10, Φωτόπουλος 1.
ΑΙΓΑΛΕΩ – ΠΑΠΑΓΟΥ 90-82
Τα δεκάλεπτα : 31-25, 51-50, 72-62, 90-82
Διαιτητές : Θεοδωρόπουλος-Παυλόπουλος-Ορφανός Εμ.
Αιγάλεω (Σορώτος) : Κυριακόπουλος 19 (4), Τσιαμπής 2, Αγγελόπουλος 6 (1), Καράβολας 23 (1), Κούρτης 14 (3), Μαρίνος 6 (2), Τσιαμπάς, Α.Οικονομόπουλος, Νικολακακος 4, Κ.Οικονομόπουλος 14.
Παπάγου (Διαμαντόπουλος) : Παπαζήσης 3 (1), Παυλίδης, Τρίχας 6 (2), Χρυσός 17 (2), Ψαθάς 10, Αγγελόπουλος 6, Κοντολάτος 2, Τσιτσιγιαννης 14, Σοφρωνάς 19 (1), Καρακατσάνης 5 (1).

ΔΟΥΚΑΣ – ΜΑΡΟΥΣΙ 60-83
Τα δεκάλεπτα : 14-22, 29-46, 46-68, 60-83
Διαιτητές : Μαγκλογιάννης-Τσάτσης-Τεφτίκης
Δούκας (Αγγέλου): Σεργιένκο 13, Παπαχρήστος, Τζελάλης, Ζαρλιδώνης 3, Γραμματικός 10, Γκίνης, Μαράτος, Σακελλαρίου 6, Τζέμης 10, Παναρετάκης 5(1), Κορκοτζέλος 13(2).
Μαρούσι (Σκαραφίγκας):  Πετρόπουλος 3(1), Ξύδας 22(2), Σουρλής, Κανέλλης 2, Σπηλιόπουλος 8(2),  Πλουτέτσκι, Παπαγεωργόπουλος 20(1), Δούκας 2, Μπακέας Γ. 3(1), Λιούνης, Γιαννόπουλος 8(1), Γκαγκαλούδης 15.

ΜΑΝΔΡΑΙΚΟΣ – ΜΕΓΑΡΙΔΑ 90-95 (86-86 κ.αγ.)
Τα δεκάλεπτα : 19-23, 39-38, 58-71, 86-86 (κ.αγ), 90-95
Διαιτητές :Τσώνος-Πολυχρόνης-Κούλης Χ
Μανδραϊκός (Κατσούνης) : Χανιάς – Πανταζής 1, Γεωργίου 18 (5), Λυτόπουλος 14, Καραμπάτσος 15 (4), Μαλτέζος 1, Μαρούγκας, Ροδοστόγλου 16 (1), Τσιάκος 6, Βεσκούκης 17 (1), Γκουαλτιέρι 2.
Μανδραϊκός (Μάνταλος) : Κοντόπουλος 6, Σπυρόπουλος 15 (1), Ψαρόπουλος 20 (4), Παπαντωνάκος 8, Σάλεχ 19 (2), Κασπίρης 3 (1), Βούρτσης, Μαλούκος 5, Λούκας 6 (1), Λάκκας 13.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 95-77

Δεκάλεπτα: 23-19, 52-45, 72-55, 95-77

Διαιτητές : Μηλαπίδης-Στρέμπας-Μπούκας

Ιωνικός ΝΦ (Κωλέτσης): Παπανδρέου 11 (1), Καρβούνης 14 (4), Περδικάρης 13, Παλαιοχωρίτης 18 (3), Γερονίκος, Σακελλαρόπουλος, Πρισκομάτης 8 (2), Βαφέας 5 (1), Δουρουντούς, Κοντός 2, Ματζιώρης 15 (1), Γιανίκος 8 (1)

Εθνικός Πειραιά (Οικονομάκης): Ασημακόπουλος 2, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 12 (2), Πέττας 24, Γιατρούδης 3 (1), Γκιζόγιαννης 19, Λεκάκης, Στέφος 2, Πικέας, Καπερώνης, Γεωργοπαπαδάκος Σ. 6, Μανιάτης 3 (1), Κοντραφούρης 6

Η Βαθμολογία (σε 21 αγώνες)
1.Πανερυθραϊκός (17-4) 38
2.Μαρούσι (17-4) 38
————————————–
3.Αιγάλεω (14-7) 35
4.Πρωτέας Βούλας (13-8) 34
5.Εθνικός Πειραιά (13-8) 34
6.Έσπερος Καλλιθέας (13-8) 34
7.ΟΦΗ (12-9) 33
8.Μεγαρίδα (11-10) 32
9.Πανελευσινιακός (10-11) 31
10.Παπάγου (10-11) 31
11.Μανδραϊκός (9-12) 30
12.Πεντέλη (8-13) 29
————————————–
13.Λοκρός Αταλάντης (7-14) 28
14.ΚΑΟ Μελισσίων (6-15) 27
15.Ιωνικός ΝΦ (4-17) 25
16.Δούκας (4-17) 25

Η επόμενη αγωνιστική (22η, 15/3)
Πρωτέας Βούλας – Αιγάλεω
Μαρούσι – Έσπερος
Μελίσσια – Δούκας
Μεγαρίδα – Πανερυθραϊκός
Εθνικός – Μανδραϊκός
Πανελευσινιακός – Ιωνικός Ν.Φ.
Παπάγος – ΟΦΗ
Πεντέλη – Λοκρός Αταλάντης

2ος Όμιλος
Οι νίκες της Ευκαρπίας επί της Δόξας Λευκάδας και της Κομοτηνής επί της Γέφυρας έφεραν χαμόγελα και στην Καβάλα. Οι Μακεδόνες με τη δική τους άνετη νίκη επί του Έσπερου Λαμίας εκμεταλλεύθηκαν τα παραπάνω αποτελέσματα για να νιώσουν λίγο πιο άνετα στη 2η θέση της βαθμολογίας, πίσω από τον κραταιό ΠΑΣ Γιάννινα που πρωτοπορεί με μία ακόμη εύκολη νίκη, αυτή τη φορά επί του Πολύγυρου.


Αποτελέσματα
Ευκαρπία-Δόξα Λευκάδας 69-57
Ερμής Λαγκαδά-Πρωτέας Γρεβενών 71-38
Μαχητές Πεύκων-ΧΑΝΘ 80-61
ΠΑΣ Γιάννινα-Πολύγυρος 87-71
Φάρσαλα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου 78-56
Κομοτηνή-Γέφυρα 67-63
Καβάλα-Έσπερος Λαμίας 84-63
Στρατώνι-Αίας Ευόσμου 61-68

Οι αγώνες αναλυτικά
Ευκαρπία-Δόξα Λευκάδας 69-57
Δεκάλεπτα: 18-13, 39-28, 56-43, 69-57
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης
Ευκαρπία (Νίκου): Τουλούπης 13(1), Κιούρκας 10(2), Κοσμίδης, Χατζημιχαηλίδης 2, Χολέεβας 11(2), Κουλουσίδης, Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 3, Χατζίδης 13, Γκαβέζος 11(1), Βαρίτης 2, Χαρτόπουλος
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Αναγνωστόπουλος Χ 3(1), Βακουφτσής 12(1), Αργυρός 3(1), Τσιαβές 14, Βαγενάς 6, Χρύσης 3, Αναγνωστόπουλος Γ. 15(1), Βλαχάκης, Βάνης 1, Σταματέλος, Μακρόπουλος
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-ΧΑΝΘ 80-61
Δεκάλεπτα: 21-23, 43-42, 61-54, 80-61
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Τζιοπάνος Ν.-Αγραφιώτης Γρ.
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος 5, Χατζηκυριακίδης 34(3), Γεωργίου 4, Κουντουρατζογλου 6, Μαυρίδης 6, Ζιάκας, Κλωνάρας 4, Σικαλίδης 7, Βαιντερλής 4, Μητσάκης 10(2), Λαζάρου.
ΧΑΝΘ (Κεραμέας): Στεφανίδης 8, Απαζίδης 13, Θεοδωρίδης, Μπαλάσκας 7(2), Ιωαννίδης 4, Κουτουξίδης 14, Καραγεωργίου 4, Τσιριλάκης 7, Λογοθέτης 4, Μαργαριτόπουλος,
Φάρσαλα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου 78-56
Δεκάλεπτα: 20-15, 41-26, 59-48, 78-56.
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Ελ.-Τσουμαχίδης-Μπουγλος Π.
ΓΣ Φαρσάλων (Ρίζος): Καλτσούνας 2, Βασιλείου , Παπαχρήστος 14(1), Τσούμας Σ. 11(3), Βρέττας 7, Πεταλωτής 18(3), Μουλάς 11, Δέσπος 5, Τσούκας 10(1).
Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης 2, Σμυρλής 4, Λίλης, Βρασταμάνης 3(1), Φιλοξενίδης Κ. 12(2), Φιλοξενίδης Ι. 3(1), Λάσκαρης , Χαρταβέλης , Ζάχαρης 7(1), Γεωργίου 6, Βλαγκόγιας 19(1).
Καβάλα-Έσπερος Λαμίας 84-63
Διαιτητές: Θεοδώρου-Γραικός-Βασιλόπουλος
Δεκάλεπτα: 22-12, 41-27, 65-44, 84-63
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης, Παντόπουλος 5, Αμπαράς 15(4), Λαμπρόπουλος 6, Αδαμόπουλος 10, Ζώτος 9, Αθανασιάδης 14(4), Πιεβάλιτσα 4, Σαββίδης 17(1), Τεπετίδης 4, Κουμλόγλου, Χατζηναούμ
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκουντγούιν 8(2), Μαντζούκας 5, Μπακόλιας, Στογιάνοβιτς 13, Ρουμελιώτης 16(4), Παπανικολάου, Φύκας 2, Τσιμίδης 10, Δαχρέτζης 4, Γκιρίτσης.


Κομοτηνή-Γέφυρα 67-63
Δεκάλεπτα: 21-11, 35-23, 53-37, 67-63
Διαιτητές: Ξενικάκης-Μπακάλης-Ζαχαριάδης
Κομοτηνή (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Κουτσοβασιλης 9 (3), Μαγουλάς 5 (1), Παπανδρεοπουλος, Σπέντζος 7, Χαλήλ 6, Σταυριανοπουλος 5 (1), Λεπτοκαρίδης 15 (3), Μαστροδημητρης, Παλασκας 5 (1), Λεχούδης 15, Τσουμπρής
Γέφυρα (Καραπιπερίδης): Τζουβαρας 7 (1), Ονασογλου 13 (1), Τσακαλερης 4, Μπεγος 1, Κοτσανος 7, Παπαδόπουλος 2, Μαρτζος 18 (2), Κολοκοτρώνης 2, Αποστολίδης 9


Ερμής Λαγκαδά-Πρωτέας Γρεβενών 71-38
Δεκάλεπτα: 16-9, 31-18, 51-30, 71-38
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Φακίτσας-Παζώλης
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 16(3), Αποστολίδης 2, Μάρουσιτς 6(1), Ελευθεριάδης 5, Πλιούκας 6(2), Σιώπης 7(1), Παρίτσης 4, Αβοκάτος 8(1), Θεοδωρίδης 17, Χριστοδούλου, Ιατρίδης, Χρηστίδης
Πρωτέας (Μουρουζίδης): Τζουβάρας, Σισμάνης 4, Μαλούτας 2, Μιχαηλίδης, Βλάχος 8, Μπέσσας 7(1), Συλλάκος, Τακίδης 3, Μαλιούρας 7, Μακρής 5(1), Πεχλιβανίδης 2

ΠΑΣ Γιάννινα-Πολύγυρος 87-71
Δεκάλεπτα: 21-11, 41-30, 68-50, 87-71
Διαιτητές: Παγώνης-Ξέρας-Καρακώστας
ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Κωστόπουλος): Καννής 3(1), Νίκας 17(3), Ντόβας 21(2), Μαυρογιάννης 15(3), Μάντζιος 6, Πάτρας 14, Κωστούλας 2, Μανάκας 6, Αποστολίδης, Γιωτάκης 3, Τσίρμπας-Αναγνώστου.
Α.Ο. Πολυγύρου (Δ. Τσούρμας): Αμπατζίδης 6(1), Πιπιλιάρης 16, Ντισλής 20(1), Δεληγκάρης, Βλάχος 9(1), Παπαθανασίου 5, Νικολόπουλος 6(2), Νούκαρης, Στόικος, Αμουτζιάς 4, Αλεξιάδης 5

Στρατώνι-Αίας Ευόσμου 61-68
Δεκαλεπτα: 18-18, 31-30, 45-54, 61-68
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Πράττος-Αναστασιάδης
Στρατώνι (Μύθου): Ψευτογκάς 3, Χαλατσής 13,Μπάρζου 2,Κυριλής 7,Καραδήμας 2,Φώτογλου 2,Σαμαράς 3(1),Ιατρίδης,Κασούρας 3,Δασκαλόπουλος 26(4), Κάτανος.
Αίας Εύοσμου (Ποργιόπουλος): Γαϊτάνης,Μπρουκς,Λαζαρίδης 9(3), Πετανίδης,Πουλιανίτης 2,Νησιώτης 9,Ζώτος 18,Νέσσης 24(1),Καπινιάρης 3,Στόλης 4,Περιστεράκης.

 

Η Βαθμολογία (σε 21 αγώνες)
1.ΠΑΣ Γιάννινα (19-2) 40
2.ΕΚ Καβάλας (16-5) 37
3.Δόξα Λευκάδας (15-6) 36
4.Ερμής Λαγκαδά (14-8) 34
5.ΚΣ Γέφυρας (13-8) 34
6.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (12-9) 33
7.ΠΣ Ευκαρπίας (12-9) 33
8.ΓΣ Φαρσάλων (11-10) 32
11.Αίας Ευόσμου (10-11) 31
9.Πρωτέας Γρεβενών (9-12) 30
10.ΓΑΣ Κομοτηνής (8-12) 30
12.ΧΑΝΘ (8-13) 29
—————————————
13.ΑΟ Πολυγύρου (8-13) 29
14.Εσπερος Λαμίας (7-14) 28
15.Στρατώνι (5-16) 26
16.Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου* (1-20) 21
* Η Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου έχει -1 βαθμό από την περσινή σεζόν.

Η επόμενη αγωνιστική (22η, 15/3)
Πρωτέας Γρεβενών-ΠΣ Ευκαρπίας
ΧΑΝΘ-Ερμής Λαγκαδά
Αίας Ευόσμου-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων
ΑΟ Πολυγύρου-Στρατώνι
Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου-ΠΑΣ Γιάννινα
Εσπερος Λαμίας-ΓΣ Φαρσάλων
Δόξα Λευκάδας-ΓΑΣ Κομοτηνή
ΚΣ Γέφυρας-ΕΚ Καβάλας
(Σε λίγο περισσότερα)

 

επιστροφή στην κορυφή